FinExpert.e15.cz

Rath prosadil zákon, kterým téměř znárodní nemocnice

Sněmovna schválila kontroverzní zákon zřizující síť neziskových nemocnic. Pro bylo 98 ze 169 poslanců. Normu nyní posoudí Senát, kde má většinu ODS, která s ní zásadně nesouhlasí. Zákon prošel díky hlasům ČSSD a KSČM. Norma nyní putuje do Senátu, kde jsou však její šance malé. Horní komoru ovládá ODS, podle níž zákon vede ke znárodnění desítek městských a krajských nemocnic a převede je pod státní péči, píše MF Dnes.

Agenturní zprávy dále uvádějí, že během třetího čtení to ve Sněmovně vřelo. Pravicoví poslanci totiž návrh zákona považují za krok, který vede ke „znárodňování“ nemocnic. To levice popírá.

Únor bílý, znárodnění sílí

Během středečního třetího čtení zaznívaly Sněmovnou především hlasy pravice. Proti zákonu totiž ostře vystupují členové ODS a krajští hejtmani, vesměs však zvolení za ODS. Podle Ivana Langera (ODS) je symbolické, že ke schvalování zákona o veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízeních dochází v únoru. Doslova řekl, že „bez nadsázky mohu prohlásit tento zákon za jeden z nejvýznamnějších pokusů o zásah do vlastnických práv po listopadu 1989. Únor je proto velmi symbolický měsíc pro lidi, kteří neztratili historickou paměť. Zákon je protiústavní. Nezlepší zdravotní péči. Povede k ohrožení pacientů a zdravotníků. Nerespektuje soukromé vlastnictví, nerespektuje samosprávu krajů, negarantuje kvalitu péče ani dostupnost péče. Právní formu nadřazuje nad kvalitu zdravotní péče.“

Podle ODS tento zákon povede k ohrožení pacientů a zdravotníků a likvidaci asi 80 nemocnic, dodal Langer a sklidil potlesk svých kolegů.

Rath tvrdě za svým stojí

Podle Ratha nemocnice mají léčit lidi. Obviňuje ODS, že se nemůže smířit s tím, její pohled na svět je poněkud jiný než pohled jiných stran. Tvrdí, že ODS vidí nemocnice jako podnik, který má především vydělávat peníze, ale jiní je vidí jako zařízení k léčení lidí. Uvádí, že všechny ostatní argumenty jsou účelové, zaměřené jen na oddálení hlasování, jejich účelem je obstrukce. Tomuto názoru naopak tleskala druhá polovina poslaců...

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: emigrace?
ja
10. 2. 2006, 00:15
emigrace?
vk
9. 2. 2006, 12:46

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená