FinExpert.e15.cz

Ranking investičních fondů (únor 2014)

Praha, 25. března 2014

Ranking Analizy Online je nástroj, který jednoduchým způsobem pomáhá investorům určit nejlepší a nejhorší investiční řešení v rámci dané skupiny fondů. Hlavním ukazatelem pro určení rankingu fondu je tzv. information ratio, které vyjadřuje poměr výkonnosti fondu vůči existujícímu riziku. Fondy dosahující vyšších hodnot tohoto ukazatele, tj. vyšší výkonnosti s ohledem na riziko spojené s investicí do tohoto fondu mají hodnocení 5a nebo 4a, naopak fondy s horším poměrem výnosu k riziku mají hodnocení 2a a 1a. Hodnocení 3a je neutrální. Ranking Analizy Online je udělován každý měsíc, a to ve dvou kategoriích (na základě dat za dva investiční horizonty) – 12 a 36 měsíců. Z pohledu investora jsou nejzajímavější ty fondy, které mají vysoké hodnocení v obou horizontech. V měsíčních reportech zmiňujeme pouze nejlepší fondy, resp. ty, které mají vysoký krátkodobý ranking (4a nebo 5a) a alespoň průměrný dlouhodobý ranking (3a a vyšší).

V únorovém Rankingu Analiz Online krátkodobé hodnocení obdrželo téměř 500 fondů, přičemž většina z nich působí natolik dlouho, aby jim bylo možno přiznat také ukazatele za posledních 36 měsíců. Nejvyšším hodnocením v obou horizontech se může pochlubit 40 fondů, z toho 7 se v této skupině ocitlo poprvé za dobu sledování nebo se do ní vrátilo po krátké přestávce. Mezi nimi se ocitl také fond Templeton Euro High Yield Fund A (Acc) (EUR), spravující 1,15 mld. euro. Správci Patricia O'Connor a Piero del Monte investují přímo nebo nepřímo prostřednictvím fondů hlavně do vysoce výdělečných dluhopisů emitovaných evropskými společnostmi (v současné době hlavně italskými a britskými). Necelé dvacet procent aktiv tvoří cenné papíry amerických emitentů. V průběhu posledních 12 měsíců tento fond přinesl českým investorům zisk na úrovni +16,2%.

Ke skupině fondů s nejvyšším hodnocením 5a v horizontu 12 měsíců se připojil také KBC Bonds Capital Fund C1 (Acc) (EUR). Ještě před několika měsíci se obě jeho hodnocení nacházela na nízké úrovni 2a. 12měsíční hodnocení začalo postupně růst od června, 3leté se následně zvýšilo na 3a v listopadu a na této úrovni se udržuje po celou dobu.  Aktiva fondu jsou alokována do mezinárodních obligací nominovaných v euru. Ke konci roku 2013 gros portfolia tvořily státní dluhopisy, zejména Spojených států amerických (31%), Japonska (18%), Itálie (14%) a Francie (13%). 

Únor byl přínosný také pro další dluhopisový fond - HSBC GIF - Global Emerging Markets Bond A (Acc) (USD). Jeho hodnocení v 12měsíčním horizontu se v posledních měsících udržovalo obvykle na úrovních 2a–3a, a v únoru skončilo na nejvyšším – 5a. Ačkoli za posledních 12 měsíců fond utrpěl ztrátu na úrovni -2,6%, byl tento výsledek oproti průměru lepší o téměř +3 procentní body. Správci prostředky umísťují po celém světě hlavně do trvale výnosných hodnot (například dluhopisů), emitovaných firmami sídlícími v zemích označovaných jako rozvíjející se trhy, denominovaných zejména v USD, jejichž emitentem nebo garantem jsou národní vlády, vládní agentury a nadnárodní organizace působící v těchto zemích. V současné době v portfoliu dominují  cenné papíry společností tureckých, ruských, mexických a indonéských.

 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená