FinExpert.e15.cz

Rakousko více zpřístupnilo svůj pracovní trh

Kvalifikovaná pracovní síla z nových členských států Evropské unie má od letošního roku šanci získat v Rakousku bez větších problémů pracovní povolení v určitých oborech.

Od 1. ledna 2008 platí nové rakouské Nařízení pro povolení kvalifikované pracovní síly z nových členských států EU (Fachkräfte – BHZÜV 2008). Na jeho základě mohou být udělována pracovní povolení pro kvalifikovanou pracovní sílu z nových členských států Evropské unie včetně České republiky jednodušším postupem, než tomu bylo dosud.

Povolení se týká následujících pracovních pozic:

zedník, štukatér, tesař, betonář, dlaždič, dělník inženýrských staveb, pokrývač, obkladač, sklenář, stavební klempíř, montér vzduchotechniky, stavební truhlář, nábytkář, lakýrník, kovář, umělecký kovář, stavební zámečník, strojní zámečník, zámečník, technik zemědělských a stavebních strojů, nástrojař, střihač, soustružník, frézař, instalatér – plyn, topení, voda; svářeč, opravář motorových vozidel, elektroinstalatér, elektromontér, řidič stavebních strojů, jeřábník, pracovník servisní stanice, stavební technik (vyšší a střední vzdělání), strojní inženýr (vyšší a střední vzdělání), technik silnoproudých zařízení (vyšší a střední vzdělání), technik – topenář (vyšší a střední vzdělání), prodejce, technik na zpracování dat (vyšší a střední vzdělání), servisní technik (vyšší a střední vzdělání), řidič motorových vozidel, letištní pracovník a dispečer, výrobce motorových vozidel, oční optik, technik v pneuservisu, řezník, kuchař v pohostinství.

Pracovník, který se prezentuje jako kvalifikovaná pracovní síla, musí být vyučen nebo musí mít ukončené odpovídající odborné vzdělání či případné další kvalifikace (např. svářečský kurz). Doklad o svém odborném vzdělání je třeba doložit spolu s žádostí o pracovní povolení. Všechny tiskopisy musí být přeložené do německého jazyka.Nadále zůstává v platnosti, že pracovní povolení může být uděleno pouze v případě, že nejsou na vnitrozemském rakouském trhu práce k dispozici vhodné pracovní síly.

Pro zaměstnání kvalifikované pracovní síly na bázi nové Fachkräfte BHZÜV 2008 i nadále platí podmínky rakouského zákona o zaměstnávání cizinců. To znamená, že musí být dodržovány platné mzdové a pracovní podmínky, včetně řádného sociálního pojištění zaměstnance.

Pro bližší informace je možné využít stránek www.ams.at, na kterých je umístěn nejen vlastní formulář žádosti pod označením „Fachkräfte-Zulassung 2008“, ale i bližší vysvětlení k potřebným podkladům a příslušným poplatkům, které se získáním pracovního povolení souvisí.

Zdroj: MPSV

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená