FinExpert.e15.cz

Rakousko legalizovalo české pečovatelky a pečovatele

Na základě Nařízení Spolkového ministerstva hospodářství a práce došlo od 1. listopadu 2006 v Rakousku ke změně nařízení týkající se zaměstnávání  občanů z nových členských států Evropské unie, kteří vykonávají práci pečovatelek  či  pečovatelů v rakouských soukromých domácnostech. Nová legislativa ukončila spor mezi rakouskými sociálními demokraty a lidovci, týkající se  pokutování a trestního stíhání nelegálních pečovatelek  a pečovatelů. V mnoha případech to byli právě čeští občané, kteří tuto službu v Rakousku vykonávali. Zároveň se však stíhání týkalo také jejich zaměstnavatelů, kterými byly ve většině případů starší nemocné osoby nebo jejich rodiny.

Pro občany nových členských států Evropské unie, včetně České republiky, kteří mají zájem o práci pečovatelky nebo pečovatele v Rakousku, tato nová vyhláška znamená, že mohou uvedenou činnost vykonávat v rakouských soukromých domácnostech bez pracovního povolení. Výhodou je také skutečnost, že není požadováno žádné speciální vzdělání v tomto oboru. Rakousko tímto zareagovalo na poptávku veřejnosti, protože dvě třetiny Rakušanů se v průzkumu veřejného mínění vyslovily pro udělení pracovního povolení a legalizaci práce českých a slovenských pečovatelek. Vstřícnost je to pochopitelná, protože rodina dlouhodobě nemocné osoby ušetří značné finanční prostředky.

Při využití této možnosti práce je třeba dodržovat daná pravidla:

  • Pečovatelky a pečovatelé mohou pracovat bez povolení pouze v soukromých domácnostech, v nichž žije osoba, která vyžaduje zvláštní péči. Osobou se zvláštní péčí se v tomto případě rozumí ten, kdo pobírá pečovatelský příspěvek nebo příspěvek za bezmocnost minimálně třetího stupně, přičemž v Rakousku je zavedeno celkem sedm stupňů úrovně bezmocnosti.
  • Pečovatelka či pečovatel, který se stará o osobu vyžadující zvláštní péči, musí být řádně zaměstnán na základě „kolektivního vyjednávání pro zaměstnance v soukromých domácnostech“. V Rakousku, kde je možné uzavřít pracovní smlouvu písemně nebo ústně, platí povinnost, že pečovatelé musí v den nástupu obdržet od svého zaměstnavatele pracovní kartu, což je doklad zaměstnání obsahující podmínky pracovního poměru.
  • Mzda pečovatelů musí přesahovat rakouský tzv. příjmový limit a její minimální výše by tedy měla činit 333,16 euro při odpracování 57 hodin měsíčně. Prostřednictvím této mzdy je pečovatel zaregistrován do rakouského systému sociálního pojištění, které je hrazeno v plné míře, spolu se zdravotním, úrazovým, důchodovým pojištěním i s pojištěním pro případ nezaměstnanosti. Pokud mzda nepřesáhne příjmový limit, pojištění se týká pouze případu úrazu nebo nemoci.
  • Registraci do systému sociálního pojištění je povinen zabezpečit zaměstnavatel nahlášením na místním úřadě („Bezirkstelle der zuständigen Gebietskrankenkasse“). Kopii této registrace má zaměstnavatel povinnost. do tří dnů předat svému zaměstnanci Za registraci se neplatí žádný poplatek a formulář je možné nalézt na internetu.
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená