FinExpert.e15.cz

RAIFFEISENBANK: Loni zvýšila zisk o 40 procent na rekordních 1,4 miliardy

Raiffeisenbank a.s. v loňském roce vytvořila rekordní zisk. Banka nadále pokračovala v silném růstu
ve všech klíčových segmentech a produktech, celková aktiva se zvýšila o 27 procent na 182 miliard korun. Pokračující růst s úspěšně zvládnutou integrací eBanky přispěly k zisku ocenění Banka roku 2008.

Raiffeisenbank v loňském roce hospodařila s čistým ziskem ve výši 1,4 miliardy korun. Oproti více než jedné miliardě z roku 2007 to představuje nárůst o 39 procent. „Loňský rok byl pro banku nejnáročnější a zároveň nejúspěšnější v historii. V prvním pololetí jsme dokončili integraci s eBankou, ve druhém pololetí se na českém trhu začaly projevovat problémy světové ekonomiky a související celosvětová krize likvidity,“ komentoval výsledky generální ředitel Raiffeisenbank Lubor Žalman.

Kapitálová přiměřenost banky ke konci roku vzrostla na 10,98 procenta z 8,7 procenta na konci roku 2007. „Silná kapitálová přiměřenost nám dává dostatečnou stabilitu a sílu i v podmínkách zhoršeného tržního prostředí. K dalšímu nárůstu zhruba o 0,8 procentního bodu dojde na konci března po připsání nerozděleného loňského zisku,“ dodal Žalman s tím, že dostatečný kapitál umožní bance pokračovat v růstu i ve složitějším ekonomickém prostředí letošního roku.

Celková aktiva banky vzrostla o 27 procent na 182 miliard korun. Banka loni pokračovala ve svém růstu ve všech klíčových segmentech a odvětvích. Poskytnuté úvěry meziročně vzrostly o 28 procent na 139 miliard korun. „K nárůstu úvěrování přitom došlo jak u fyzických osob, tak i u středních podniků a velkých firemních klientů. Rozhodně tedy neplatí, že bychom přestali úvěrovat. Jsme však více obezřetní při vyhodnocování úvěrových rizik, musíme se chovat zodpovědně jak ke svým akcionářům, tak i k našim dobrým klientům,“ vysvětlil Lubor Žalman.

Mezi soukromými osobami banka zaznamenala především nárůst zájmu o spotřebitelské financování, když poskytla přes 33 tisíc půjček v objemu 3,6 miliardy korun. Meziročně to představovalo nárůst
o 47 procent. Průměrná výše úvěru přitom i díky předschváleným nabídkám vzrostla zhruba o 20 tisíc Kč na 110 tisíc korun. Přes výrazné zpomalení českého hypotečního trhu Raiffeisenbank poskytla hypotéky za 21,3 miliardy korun, čímž vyrovnala rekordní rok 2007 a dále posílila svůj tržní podíl.

K silnému růstu došlo i v oblasti vkladů. Celkové vklady vzrostly o 20 procent na 112 miliard korun. „K nejsilnějšímu růstu přitom došlo v posledních dvou měsících loňského roku, kdy jsme získali celou řadu nových klientů, jak z řad fyzických osob, tak i podnikatelů a velkých firem. Tito klienti nám projevili důvěru v době nejsilnějšího dopadu světové krize na český bankovní sektor,“ vysvětlil Lubor Žalman.

Největší úspěch má mezi klienty účet eKonto, který už využívá více než 100 tisíc klientů, který v sobě kombinuje nízkou cenu a vysokou kvalitu s ojedinělými službami. eKonto má v sobě navíc
i charitativní rozměr. „Otevíráme zhruba dvakrát více účtů než v minulosti, od loňského podzimu je eKonto navíc úspěšné i mezi podnikateli,“ prohlásil Lubor Žalman. Kromě účtu eKonto došlo rovněž k nárůstu o garantované investice, jako jsou např. prémiové vklady či dluhopisy.

Úrokové příjmy banky meziročně vzrostly o 29 procent, zatímco příjmy z poplatků prakticky nerostly a meziročně se zvýšily jen o čtyři procenta. “I v loňském roce jsme pokračovali ve snižování poplatků. U eKonta jsme se stali první bankou, která za vedení účtu platí klientům, kromě toho jsme mj. zrušili poplatek za změnu trvalých příkazů, u hypoték pak neúčtujeme poplatek za poskytnutí úvěru,“ vysvětlil Lubor Žalman.

První pololetí loňského roku bylo ve znamení integrace s eBankou, která byla úspěšně završena na počátku července. Ve druhém pololetí se v českém bankovnictví začala projevovat krize odstartovaná problémy amerických bank. I přes takto obtížné prostředí Raiffeisenbank dokázala pokračovat ve svém rychlém růstu, který byl jedním z hlavních faktorů pro udělení prestižní ceny MasterCard Banka roku 2008.

Přes současné ochlazení domácí ekonomiky chce Raiffeisenbank i nadále pokračovat ve svém růstu
a bude postupně rozšiřovat svou pobočkovou síť. „Podobně jako v minulých letech, i letos otevřeme do deseti nových poboček, především v Praze a dalších velkých městech nad 50 tisíc obyvatel,“ uzavřel Lubor Žalman.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená