FinExpert.e15.cz

Raiffeisenbank klientům nabízí výhody za to, že dobrovolně odejdou

Obvykle se banky o klienty perou. Raiffeisenbank se teď naopak snaží řady svých klientů elegantně zbavit.
Raiffeisenbank klientům nabízí výhody za to, že dobrovolně odejdou

Banka inspirovaná klienty“ čistí portfolio. A důkladně. Zejména těch méně solventních. Proč? Chce získat image banky pro exkluzivní klientelu, nebo padá ke dnu? Čekají český bankovní trh další otřesy?

O „klientské čistce“, která začala v Raiffeisenbank, jsme vás informovali už v prosinci. Tehdy banka ze dne na den změnila pravidla pro poskytování hypoték. Dostala tak do potíží řadu klientů i finančních poradců, kteří lidem úvěry na nové bydlení vyjednávali. Mnozí z nich už měli hypotéky přislíbené a zaplatili nemalé peníze odhadcům. V tom ale banka změnila pravidla hry a část slíbených hypoték smetla ze stolu. Nařízení tehdy přišlo přímo z Vídně a české pobočce nezbylo, než ho akceptovat.

Přečtěte si: Raiffeisenbank přes noc přitvrdila pravidla hypoték. Jak zareagují další banky?

Okamžitě se začaly rodit spekulace o finančních problémech Raiffeisenbank a o tom, že nemá dostatečné rezervy. Sama banka situaci vysvětlovala tím, že se chce orientovat na prémiovou klientelu. „Chceme více zvýhodňovat klienty s nadprůměrnými příjmy, kteří mají s bankou hlubší vztah (tzn. posílají si k nám výplatu, spoří a investují s námi),“ řekl nám v prosinci mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň. A zdůrazňoval, že díky novinkám bude moci banka nabídnout prémiovým klientům lepší podmínky než dosud. Jasné ale bylo, že banka začíná být obezřetná a méně movitým klientům už půjčovat nechce.

Druhá fáze „očisty“ začala

Nyní má „tříbení portfolia“ pokračovat. V polovině ledna Raiffeisenbank přijala sadu dalších opatření. Tentokrát se však nejedná o direktivu z Vídně, ale o rozhodnutí českého vedení. Zatímco v prosinci šlo hlavně o zpřísnění při poskytování nových úvěrů, teď se banka snaží „odstřihnout“ i klienty, kteří u ní hypotéku už čerpají.

Vedení banky rozhodlo, že lidem, které nepovažuje za VIP klienty, začne Raiffeisenbank sama nabízet refinancování do Raiffeisen stavební spořitelny nebo jiných subjektů. A pozor – i v době fixace. Dokonce jim odpustí sankce, které banky standardně při refinancování v době fixace účtují.

„Nepohodlným“ klientům, kteří by chtěli refinancovat v Raiffeisenbank, banka nejspíš začne nabízet velmi nevýhodné úrokové sazby – hovoří se dokonce až o devíti procentech. Vše má zkrátka směřovat k tomu, aby klient pochopil, že bude pro obě strany lepší, když si sbalí svých pár švestek a své statisíce či miliony si půjčí jinde. Nová pravidla ale podle našich informací nebudou automaticky platit pro všechny. Týkat se mají jen klientů, které banka s nabídkou sama osloví.

Raiffeisenbank kroky popírá

Přestože máme informace o „klientské čistce“ potvrzené z několika zdrojů, a dokonce máme k dispozici e-mail, ve kterém banka o popisovaných změnách informovala finanční poradce, oficiálně zatím Raiffeisenbank nic potvrzovat nechce.

„Refinancování v době fixace budeme nabízet výhradně bytovým družstvům a sdružením vlastníků bytových jednotek. Půjde o refinancování do Raiffeisen stavební spořitelny, která se na tyto klienty bude nadále specializovat, a bude jim tedy schopna nabídnout kvalitnější služby,“ tvrdil nám mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň. Popřel, že by banka nabízela refinancování v době fixace do jiných bankovních subjektů. „To bychom přeci byli sami proti sobě,“ argumentoval mluvčí.

Jeho vyjádření je ale v naprostém protikladu se zkušenostmi finančních poradců, kteří se s výše popsanými změnami pravidel v praxi již setkávají. „Obrátilo se na mě kvůli tomu už několik našich poradců. Vždy šlo o klasickou hypotéku. O žádná bytová družstva se nejednalo, takové hypotéky u Raiffeisenbank našim klientům vůbec nezprostředkováváme,“ říká analytička společnosti Partners Lucie Drásalová. Potvrdila nám také, že Raiffeisenbank klientům v době fixace nabízí i refinancování do jiných ústavů – nejen do sesterské Raiffeisen stavební spořitelny, jak tvrdí mluvčí banky Tomáš Kofroň.

Co bude s klienty, které jiná banka nepřijme?

Odpuštění sankcí za refinancování do jiného bankovního subjektu v době fixace se na první pohled jeví jako nezvykle velkorysá nabídka. Otázka ovšem zní – co bude s klienty, kteří ji odmítnou nebo které jednoduše nebude chtít jiná banka přijmout? „Ti by se podle mého názoru mohli dostat do potíží,“ říká analytička Partners Lucie Drásálová. Je totiž možné, že jim nezbude nic jiného než přistoupit na nevýhodnou sazbu u Raiffeisenbank.

Překvapivé kroky Raiffeisenbank i mlžení, které je provází, vyvolávají spekulace o tom, zda se banka nedostává do problémů a nepadá ke dnu. Poskytování nových úvěrů téměř zastavila. „To se projevilo už v lednu, kdy byl objem hypoték výrazně nižší než měsíční průměr minulého roku,“ uvádí analytička Lucie Drásalová. Nedomnívá se však, že by banka byla ve vážných potížích.

„Myslím si, že Raiffeisenbank je v nejlepší kondici, v jaké kdy byla. Má vysoký kapitál, portfolio klientů se zlepšuje. Přesto se vydali cestou k dalšímu zkvalitňování portfolia. Banka se chce zaměřovat pouze na klienty, kteří jí přinesou další kapitál, například formou aktivního využívání běžného účtu a dalších produktů,“ míní analytička. Věří však, že se situace ještě v průběhu tohoto roku zlepší a banka od svých omezení ustoupí.

Další banky zpřísňovat nebudou
 

Již v prosinci jsme ověřovali, zda podobné otřesy nečekají i další české banky. Všechny to jednoznačně vyvrátily. A potvrzuje to i Lucie Drásalová, která situaci na českém bankovním trhu monitoruje a se zástupci jednotlivých bank pravidelně jedná. „Je to ojedinělý případ. Další banky takhle razantní kroky neplánují. Některé banky naopak výrazně navýšily svůj kapitál, a mohly si proto dovolit snížit sazby a uvolnit parametry,“ dodává Lucie Drásalová.

Pro úplnost ještě připomínáme výčet změn, se kterými Raiffeisenbank své klienty zaskočila už v prosinci:

  • Ze dne na den přitvrdila podmínky pro poskytování úvěrů nad 75 procent ceny nemovitosti.
  • Úvěry nad 90 procent se rozhodla poskytovat pouze vybraným stávajícím klientům.
  • Navíc okamžitě pozastavila refinancování vlastních hypoték a přechodně zrušila garanci sazby.
  • Na seznam podmínek přidala minimální příjem hlavního žadatele alespoň pětadvacet tisíc a maximální výši úvěru stanovila na pět milionů korun.

Na to, jak bude vývoj v „bance inspirované klienty“ pokračovat, si musíme počkat. Opravdu Raiffeisenbank nemá potíže a chce se pouze zaměřovat na exkluzivní klientelu? Pak tedy uvidíme, kolik klientů nakonec nekompromisním sítem projde a u Raiffeisenbank zůstane. Už teď je ale jasné, že se jedná o jedinečný fenomén. Která firma své klienty dobrovolně posílá ke konkurenci? Raiffeisenbank jí je servíruje na zlatém podnose.

Článek vyšel na www.penize.cz

Další článek


 

celkem 10 komentářů

Nejnovější komentáře

Uz jsem od nich prevedla penize na jiny sporici ucet...
T
20. 2. 2012, 16:00
Jsem taky VIP client,ale premium banking, příjem mám...
Michal
11. 2. 2012, 14:16
Dobry den, nelze usuzovat z jednoho clanku v novina...
Klient ktery cte
10. 2. 2012, 11:19
Banka lze! Jak si pak mam vysvetlit ze me po fixaci ...
Petr
9. 2. 2012, 22:11
Já jsem byl původně u E-banky to bylo super, služby ...
Marty
8. 2. 2012, 15:50

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená