FinExpert.e15.cz

RAIFFEISENBANK, EBANKA: V prvním čtvrtletí výrazné zvýšení zisku

Raiffeisenbank a.s. dále pokračuje ve vytváření rekordních výsledků. eBanka, a.s. zvýšila zisk o silných 51 procent.

Celková aktiva v obou bankách vzrostla téměř o čtvrtinu díky pokračující úvěrové expanzi.

Raiffeisenbank a.s. dále pokračuje ve svém dynamickém růstu. V prvním čtvrtletí letošního roku banka hospodařila s čistým ziskem 167 milionů korun, což představuje meziroční růst o 21 procent. „I v letošním roce se nám podařilo navázat na pozitivní vývoj z předchozích let. Zvyšujeme výnosy, protože roste náš tržní podíl ve všech klíčových segmentech,“ komentoval výsledky generální ředitel Raiffeisenbank Lubor Žalman.

Zisk před zdaněním vzrostl o 22 procent na 230 milionů korun. Úrokové výnosy meziročně vzrostly o 43 procent na 743 milionů Kč. Výnosy z poplatků oproti tomu poklesly o necelých šest procent na 158 milionů korun.

Raiffeisenbank v současné době prochází procesem spojování s eBankou. Rovněž eBance se daří vylepšovat výsledky, v prvním čtvrtletí letošního roku hospodařila s čistým ziskem ve výši 32,1 milionu korun. Oproti 21,3 milionu korun ve stejném období roku 2006 to představuje nárůst  o 51 procent. „Zaznamenáváme růst obchodů u vkladů i úvěrů a banka je v ziskovém hospodaření i v době integrace s Raiffeisenbank,“ komentoval výsledky generální ředitel eBanky Martin Kolouch.

Obě banky v prvním čtvrtletí pokračovaly v růstu. Celková aktiva Raiffeisenbank vzrostla meziročně téměř o čtvrtinu na 96,2 miliardy korun, oproti konci minulého roku činí nárůst sedm procent. Za nárůstem je především pokračující silná expanze v úvěrové oblasti, objem úvěrů meziročně vzrostl o polovinu na 73,2 miliardy korun. „K dynamickému nárůstu úvěrování dochází jak u firemních klientů, tak i u fyzických osob prostřednictvím hypoték a spotřebitelských úvěrů,“ dodal Lubor Žalman.

Raiffeisenbank jen v prvním čtvrtletí poskytla hypotéky za 3,5 miliardy korun, což je nárůst o více než 150 procent. Roste přitom i průměrná výše úvěru, která přesáhla 1,5 milionu korun. Banka v prvním čtvrtletí představila celou řadu novinek, mj. ojedinělou variabilní hypotéku, která klientovi umožňuje aktivně ovlivňovat výši placených úroků. Banka rovněž zavedla nové fixace úrokových sazeb, prodloužila dobu splatnosti až na 40 let či umožňuje odklad splátek. Tyto novinky umožňují klientům ovlivnit výši měsíční splátky a hypotéky jsou tak opět dostupnější.

Objem vkladů Raiffeisenbank vzrostl meziročně o třetinu na 63,6 miliardy korun. I nadále zůstává trend odklonu klientů od běžných účtů a termínovaných vkladů k alternativním produktům, jako jsou prémiové dluhopisy či podílové fondy. Banka od dubna navíc umožňuje nákup a prodej investičních produktů i přes internetové bankovnictví, klienti rovněž mají možnost náhledu na vývoj jejich investice či složení portfolia.

Celková aktiva eBanky vzrostla o 27 procent na 22,3 miliardy korun. Vklady klientů přitom vzrostly téměř o čtvrtinu na 18,1 miliardy korun, objem poskytnutých úvěrů se zvýšil o 14 procent. Z celkového počtu poskytnutých úvěrů představují největší objem firemní úvěry (5,7 miliardy korun), hypotéky (3,9 miliardy Kč) a retailové úvěry (1,3 miliardy Kč).

Obě banky v úvodu letošního roku výrazně pokročily v integračním procesu. „První pozitivní změny již mohou vnímat i klienti, produkty obou bank se postupně propojují,“ dodal Lubor Žalman. Na pobočkách eBanky je tak nově možné získat spotřebitelské a podnikatelské úvěry Raiffeisenbank, kreditní karty či hypotéky. Naopak na pobočkách Raiffeisenbank lze nově zažádat o běžný účet eBanky a provádět hotovostní operace s účty eBanky.

Raiffeisenbank i eBanka dále pokračují v rozšiřování své obchodní sítě. Ke konci března měly společně 117 obchodních míst a s dalším růstem počítají i v následujících měsících. Nové pobočky budou otevírány především v Praze a dalších velkých městech.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená