FinExpert.e15.cz

Raiffeisenbank: Dobrá provázanost textu

Raiffeisenbank je nejenom rozvíjející se instituce zaměřující se na retailové bankovnictví, ale může se pochlubit i dobrou internetovou prezentací. A víte, že emblémem a tradiční ochrannou známkou finanční skupiny Raiffeisenbank jsou dvě zkřížené koňské hlavy?
Raiffeisenbank: Dobrá provázanost textu

Již vyšlo: ČSOB

Graficky decentní prezentace s převládající modrou barvou. Design stránek je již nějakou dobu stejný a přepracování by určitě nebylo na škodu. Ač si toho většina uživatelů nevšimne, je možné celý web personalizovat. V praxi to znamená, že díky boxovému uspořádání můžete pro vás nepotřebné údaje „vypnout“ a ponechat si pouze nejdůležitější boxíky. Nemůžu se zbavit dojmu, že právě díky boxíkům, grafům a srovnávacím tabulkám, působí web ČSOB jako finanční portál s ekonomickým zpravodajstvím.

Základ je jasný

Základní navigace, nebo-li odkazy na vše důležité, naleznete ve dvou vodorovných pruzích v horní části stránky. Po najetí na určitou tématickou oblast (fyzické osoby, profil, kontakty atp.) se zobrazí rozbalovací nabídka s další podnabídkou. Použití technologie vyskakovacích nabídek má ale nevýhodu v tom, že někdy není snadné rozbalit nabídku odkazu ve spodnější liště. Další důležité odkazy jsou „vytaženy“ do boxíku Zástupci (levá strana prezentace) a dostanete se přes ně na sazebník nebo úrokové sazby. Pro někoho může být rozvržení stránek nepřehledné, ale troufám si tvrdit, že většina počítačově gramotných nalezne informace velmi rychle.

Praktický test

Člověku, který běžně na stránkách finančních institucí informace nehledá, jsem předložil čtyři jednoduché úkoly. První se týkal toho, jak dlouho trvá nalézt informace o běžných účtech, resp. bankovních balíčcích, které banka nabízí. Po načtení stránek a prvním zorientování to trvalo zhruba 1 minutu. Doplňujícím úkolem bylo nalézt aktuální ceník služeb k běžnému účtu. Díky odkazové provázanosti to klientovi zabere jen chvilku a samotné proklikávání se cenami ukousne z vašeho času další minutu.

Druhým úkolem bylo nalézt, jaké termínované vklady banka nabízí (název produktů a jejich popis). Řešení je jednoduché. Pokud si čtenář umí asociovat výraz termínovaný vklad a depozitní produkt je to otázka 20 vteřin, pokud ne, bude zmatený a doba se zvyšuje až na několik minut. Doplňujícím úkolem bylo nalézt aktuální úrokové sazby z termínovaných vkladů. „Je to otázka maximálně 30 vteřin v případě, že uživatele nezmátne kolonka sazebník a nebude to hledat v ní,“ předkládá řešení náš tester. Zajímavá je i poznámka o provázanosti celého webu. Například na stránce s popisem termínovaného vkladu (produktový list) jsou přehledně setříděny nejdůležitější odkazy s tímto produktem související (např. zmiňované úrokové sazby).

Třetí úkol byl jednoduchý – jak rychle klient zjistí číslo na infolinku nebo kontakt na pobočku. Odkaz vedoucí na stránku s kontakty je umístěn viditelně v horní části stránky, a tak není problém se k informacím dostat. Možná by ale bylo dobré, kdyby číslo na infolinku bylo umístěno i na hlavní stránce, aby uživatel nemusel nic hledat a na nic klikat.

Poslední úkol se týkal toho, zda má banka na webu nějaké kalkulačky a jak je složité je najít. ČSOB skutečně na webu nabízí užitečné kalkulačky, které i poměrně lehce objevíte. Jen vás nesmí zmást termín finanční propočty, kterým kalkulačky ČSOB označuje.

Nadprůměr

Webové stránky ČSOB představují nadprůměr, ale prostor k vylepšení tu je. Hlavně grafické zpracování by potřebovalo nový impuls. Také zmiňovaná možnost personalizace je podle mne zbytečná a někdy může být boxové uspořádání spíše matoucí (nehledě na to, že většina uživatelů neví, že kliknutím na žlutý křížek boxík zmizí). Informační hodnota stránek je vynikající a novinky se na webu objevují velmi rychle.

ČSOB
web:
www.csob.cz
e-mail: info@csob.cz

+ informace
+ přehlednost
+ provázanost informací
+/- boxové uspořádání
- grafika
- číslo na infolinku na hlavní stránce

Předchozí kapitola Další kapitola
 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená