FinExpert.e15.cz

RAIFFEISEN INTERNATIONAL: Pokračování ve zvyšování zisku

Konsolidovaný zisk dosáhl 401 milionů eur a vzrostl o 39 procent. Celková aktiva poprvé v historii přesáhla 60 miliard eur. Výnos na akcii vzrostl o 0,79 eura na 2,82 eura

Návratnost kapitálu zůstává na vysoké úrovni přes 26 procent, poměr nákladů a výnosů stabilní
na 57 procentech. Nejvyšší výnosy přináší jihovýchodní Evropa, silný růst výnosů o 74 procent u retailových klientů. Raiffeisen International disponuje ve střední a východní Evropě nejširší distribuční sítí ze všech západních bank. Očekávaný konsolidovaný zisk pro letošní rok ve výši minimálně 750 milionů eur.

Raiffeisen International Bank-Holding AG, součást Raiffeisen Zentralbank Österreich AG (RZB) Group, pokračovala v prvním pololetí letošního roku ve svém růstu a opět dosáhla nejlepšího čtvrtletního výsledku v historii (bez započtení loňských jednorázových vlivů). Konsolidovaný zisk vzrostl o 38,8 procenta na 401,4 milionů euro (první pololetí 2006: 289,2 milionu euro). Zisk před zdaněním vzrostl o 44,1 procenta na 606,6 milionů euro a zisk po zdanění o 43 procent na 477 milionů euro. Výnosy na akcii se tak zvýšily z loňských 2,03 eura  na 2,86 euro. Všechny údaje jsou podle mezinárodních účetních standardů IFRS.

V samotném druhém čtvrtletí vytvořila Raiffeisen International konsolidovaný zisk 208,8 milionů eur, což oproti 1. čtvrtletí představuje nárůst o 8,4 procenta. Ve srovnání s 2. čtvrtletím loňského roku nárůst konsolidovaného zisku dosáhl 26,5 procenta. „Naše distribuční síla
a optimalizace našich struktur slaví úspěch. Pokračující dynamický růst ukazuje, že klienti tyto naše snahy oceňují,“ komentoval výsledky generální ředitel Raiffeisen International Herbert Stepic.

Návratnost kapitálu dosáhla v prvním pololetí 26,6 procenta a oproti prvnímu čtvrtletí se mírně zlepšila. Oproti konci minulého roku mírně poklesla o 0,7 procentního bodu, loňský výsledek je však ovlivněn mimořádnými výnosy z prodeje podílu v Raiffeisenbank Ukraine a Bank TuranAlem. Celkové náklady banky rostly pomaleji než výnosy a dosáhly 1,003 miliardy euro. Poměr nákladů a výnosů se tak oproti konci minulého roku mírně zlepšil o 1,8 procentního bodu na 57,3 procenta.

Celková aktiva skupiny vzrostla v prvním pololetí o 12 procent z 55,9 miliardy na 62,6 miliardy eur. Za růstem je především pokračující růst v oblasti půjček. Úvěry poskytnuté klientům vzrostly od počátku roku o 20 procent na 41,9 miliardy euro.

Raiffeisen International v prvním pololetí dále rozvíjela svou rozsáhlou distribuční síť. Počet poboček se zvýšil o 108 nových obchodních míst a celkově tak nyní skupina má 2956 poboček. „V průměru otevíráme každý týden čtyři nové pobočky. Do konce roku 2009 chceme otevřít dalších zhruba 500 obchodních míst, především v jihovýchodní Evropě a Společenství nezávislých států,“ uvedl Stepic.

Výrazně v prvním pololetí vzrostl i počet klientů. Oproti konci roku se počet zákazníků skupiny zvýšil o 600 tisíc a dosáhl 12,7 milionu.

Největším podílem by k celkovému letošnímu zisku měly i nadále přispívat obchody s firemními klienty. Raiffeisen International zároveň předpokládá zesílení důrazu na segment středních firem. V rámci rychle se rozvíjející retailové divize bude hlavním cílem další rozvoj pobočkové sítě, vývoj alternativních distribučních kanálů a zesílený prodej produktů správy aktiv a pojištění.

Raiffeisen International předpokládá, že letošní konsolidovaný zisk dosáhne minimálně 750 milionů eur. Do roku 2009 skupina plánuje zvyšovat celková aktiva minimálně o 20 procent, k největším nárůstům by přitom mělo dojít v zemích Společenství nezávislých států. V roce 2009 by návratnost kapitálu měla být nad 25 procenty a poměr nákladů a výnosů
pod 58 procenty.

Kvůli umožnění dalšího růstu zvažuje Raiffeisen International v současné době možnost zvýšení kapitálu. K tomuto navýšení by mělo dojít v nejbližších šesti měsících v závislosti na aktuálních tržních podmínkách.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená