FinExpert.e15.cz

RAIFFEISEN INTERNATIONAL: Čistý zisk vzrostl o 83 procent

Skupina Raiffeisen International loni zaznamenala rekordní rok. Čistý zisk vzrostl o 83 procent, celková aktiva se zvýšila o 41 procent. Raiffeisen Intarnational úspěšně vstoupila na rakouskou burzu a dokončila největší akvizici ve své historii – koupi ukrajinské Bank Aval.

Raiffeisen International Bank-Holding AG, dceřiná společnost Raiffeisen Zentralbank Österreich AG (RZB) pro střední a východní Evropu, zakončila rok 2005 s rekordním růstem zisku. Konsolidovaný čistý zisk vzrostl o 83 procent na 382,3 milionu euro. Zisk před zdaněním se zvýšil o 67 procent na 568,6 milionu eur. Údaje jsou podle mezinárodních účetních standardů IFRS.

„Loni jsme úspěšně dokončili největší primární úpis v rakouské historii a uzavřeli největší akvizici v dlouhé historii Raiffeisen, tedy koupi ukrajinské Bank Aval. Příjemný obrázek doplňuje zakončení roku s největším nárůstem zisku v historii. Za poslední tři roky jsme náš konsolidovaný zisk téměř zčtyřnásobili,“ uvedl k výsledkům generální ředitel Raiffeisen International Herbert Stepic.

Skupina Raiffeisen v roce 2005 převzala ukrajinskou Bank Aval, čímž se stala největší bankou na tomto rostoucím trhu s 50 miliony obyvatel. V únoru letošního roku oznámila akvizici ruské Impexbank, která by měla být dokončena v květnu. Po dokončení akvizice se Raiffeisen International stane největší zahraniční bankovní skupinou operující na ruském růstovém trhu se 140 miliony lidí.

Skupina loni zaznamenala výrazný růst v oblasti úvěrů i vkladů. Poskytnuté úvěry loni vzrostly o 52 procent na 24,7 miliardy eur, zatímco vklady klientů se zvýšily o 37 procent na 24,9 miliardy. Celková aktiva tak vzrostla o 41 procent na 40,7 miliardy eur. „Za poslední dva roky jsme naše aktiva zdvojnásobili a jsme tak jednou z nejsilněji rostoucích bankovních skupin v regionu,“ dodal Stepic.

Akcie společnosti se v loňském dubnu začaly obchodovat na vídeňské burze cenných papírů
a staly se největším primárním úpisem v rakouské historii. Akcie za loňský rok posílily o více než 70 procent. Představenstvo navrhne výplatu dividendy ve výši 0,45 eur na akcii. Aktuální tržní kapitalizace skupiny je přibližně 10 miliard euro.

I v loňském roce skupina pokračovala v rozšiřování pobočkové sítě, když otevřela 185 nových obchodních míst. Dalších 1342 poboček skupina získala převzetím Bank Aval a na konci roku tak klienty obsluhovala na 2443 místech. Počet zaměstnanců se především kvůli Bank Aval loni téměř zdvojnásobil na více než 43 tisíc. Raiffeisen International v regionu ke konci loňského roku obsluhovala 9,7 milionu klientů.

V silném růstu chce Raiffeisen International pokračovat i nadále. Až do roku 2008 počítá s ročním růstem celkových aktiv minimálně o 20 procent, především díky rozvoji v zemích Společenství nezávislých států. „Ve střednědobém horizontu očekáváme silný růst výnosů především na Ukrajině a v Rusku. V roce 2006 počítáme s růstem konsolidovaného zisku o více než 25 procent,“ uzavřel Stepic.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená