FinExpert.e15.cz

RAIFFEISEN: Bankovní aktiva ve střední a východní Evropě rekordně rostla

Aktiva bank ve střední a východní Evropě loni vzrostla o třetinu.

Letos toto tempo růstu zřejmě zpomalí, region má ale potenciál k dlouhodobému růstu. Bankou s největším počtem poboček v tomto regionu je Raiffeisen International.

Po několika letech velmi vysokého růstu se vývoj bankovnictví ve střední a východní Evropě letos vrací k pozvolnějším a udržitelnějším úrovním, uvádí letošní zpráva „Vývoj bankovnictví ve střední
a východní Evropě“, kterou připravili analytici Raiffeisen Zentralbank Österreich AG a Raiffeisen Centrobank AG.

V loňském roce bankovní aktiva v regionu zaznamenala rekordní růst o 31 procent. Celková aktiva
se zvýšila o 333 miliard euro na 1,417 bilionu eur. V prvním pololetí letošního roku tento růst zpomalil přibližně na 20 procent. V následujících pěti letech by přitom růst měl zpomalit a ročně dosahovat v průměru 15 procent, zatímco v uplynulých pěti letech to bylo v průměru 26 procent ročně. „Přes zpomalení růstu tento region stále dynamicky roste a v následujících letech má vynikající vyhlídky na růst a prosperitu,“ uvedl jeden z autorů studie Walter Demel.

Poskytnuté úvěry loni vzrostly o 42 procent, k tomuto růstu přispěly růst místních ekonomik. Tyto trhy přitom mají další potenciál k růstu, protože rozdíl oproti zemím eurozóny je i nadále významný. Silně v budoucnu poroste poptávka po úvěrech především ze strany malých a středních firem
a soukromých osob.

Růst celkových aktiv i úvěrů tak překonal dopad finanční krize na dostupnost a vyšší cenu úvěrů. V první polovině letošního roku se však rozšíření krize na ostatní části finančních trhů částečně projevilo i ve střední a východní Evropě. Výsledkem krize je tedy zvyšující se nedostatek likvidity umožňující další úvěrovou expanzi. Financování přetrvávající poptávky po úvěrech se tak pro banky stalo jednou z hlavních výzev. Podle očekávání RZB by objem poskytnutých úvěrů do roku 2013 měl vzrůst o 1,25 bilionu eur, zatímco objem vkladů ve stejném období vzroste pouze o 950 miliard eur, což dále zvýší požadavky na dostatečné zdroje.

Při detailnějším pohledu na české bankovnictví studie uvádí, že český trh loni vzrostl 17% a bankovní aktiva tak dosáhla téměř 105% HDP. Úvěry pak vzrostly o 26 procent především díky hypotékám. Český bankovní trh přitom zůstává jedním z nejvíce koncentrovaných, největší tři banky ovládají 60 procent trhu. Pozitivní zprávou pro české banky je jednak zlepšení návratnosti kapitálu, bankám se rovněž daří snižovat podíl nesplácených úvěrů.

Největší bankou v tomto regionu zůstává UniCredit s tržním podílem přibližně 6,4%. Na dalších místech jsou původem rakouské banky: skupina Raiffeisen podle celkových aktiv na druhém místě přeskočila Erste Bank, podíl každé z těchto skupin je 4,6 procenta.

Nejrychleji přitom v posledních letech roste skupina Raiffeisen. Její roční růst v posledních pěti letech dosahuje v průměru 38 procent, zatímco UniCredit rostla ročně v průměru o 30 procent a Société Générale o 28 procent.

Banky v loňském roce pokračovaly i v rozšiřování pobočkové sítě. Čtyři největší západoevropské banky zvýšily počet poboček o 15 procent na celkových 10.577 obchodních míst. To potvrzuje, že na tomto trhu je další prostor k získávání nových pozic. Nejsilnější distribuční síť má skupina Raiffeisen, která měla ke konci loňského roku 3077 poboček, následovala UniCredit s 2858 pobočkami a Société Générale s 2727 obchodními místy.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená