FinExpert.e15.cz

Quelle: Kreditka jen pro vyvolené.

Německá společnost Quelle, která patří mezi nejvýznamnější zasílatelské prodejce, u nás působí od roku 1992. Podívejme se, co nám Quelle připravila v oblasti platebních karet.
Quelle: Kreditka jen pro vyvolené.

Quelle připravilo pro své zákazníky tři platební karty:

 • QKarta MasterCard Electronic (úvěrová karta s okamžitým úročením)
 • QKarta MasterCard Electronic (kreditní karta)
 • O.K. karta GE Money Multiservis (úvěrová karta s okamžitým úročením)

Klepněte pro větší obrázek

QKarta aneb proč to dělat jednoduše, když to jde složitě...

QKarta je platební karta typu MasterCard Electronic. Quelle ji připravilo výhradně pro své registrované zákazníky ve spolupráci se společností ESSOX s. r. o., která je dceřinnou společností Komerční banky. Zúčtování transakcí touto kartou zajišťuje tedy Komerční banka.

QKartu Quelle vydá každému, kdo o ni požádá a splní základní podmínky inzerované v katalogu Quelle, u nízkých úvěrových částek není nutné dokládat příjem (řádově do 40000 Kč). Karta je poté držiteli zaslána poštou a je nutné ji na infolince Essoxu aktivovat. Aktivace je zdarma a je provedena do druhého dne. Má-li být karta aktivní ihned, Essox si za to nechá zaplatit.

Úvěrová karta s okamžitým úročením

Tento typ QKarty vydává Quelle od poloviny roku 2004 do současnosti. Je to přesně ta karta, která je inzerovaná v katalozích Quelle a na www sránkách. Jedná se o klasickou nákupní úvěrovou kartu, která je shodná s kartami Aura a O.K. karta, tzn. že jakákoliv transakce je IHNED úročena měsíční úrokovou sazbou dle tabulky. Neexistuje zde bezúročné období. I v případě, že kartu "přeplatíte", tj. zašlete na kartu vyšší částku, než je limit karty a přeplatek kartou budete i čerpat, bude úrok naúčtován.

Tento typ QKarty tak lze doporučit jen jako zálohu pro případ nejvyšší nouze, kdy budete potřebovat půjčit finanční prostředky. Zajímavé je, že podobně jako u Aura karty (Cetelem), tak i Essox nabízí zaslání hotovosti z karty na libovolný bankovní účet. Vzhledem k vysokým úrokovým sazbám je však jakákoliv transakce touto kartou naprosto nevýhodná. Pokud QKartu budete pravidelně používat, hrozí vám riziko věčného kolotoče splátek a úroků. Je nutné nevnímat lákadla v podobě vedení karty zdarma nebo schválení úvěru bez nutných formalit. Kartu "zdarma" vám vyvrátí poplatek za výpis z účtu, který činí 40 Kč měsíčně (tj. 480 Kč ročně), o úrocích nemluvě. A pokud jste uvedli ve smlouvě nepravé údaje, je to trestný čin a v případě prodlení splátek si budete ještě více komplikovat život...

Quelle inzeruje, že touto kartou můžete bez problému a zcela bezpečně uhradit jakékoliv zboží z jejich katalogů. Jak taková transakce probíhá? Protože je QKarta provázaná s vaším zákaznickým účtem u Quelle, tak při zvolení možnosti úhrady zboží QKartou Quelle zašle zboží přímo na vaši poštu. Domů vám přijde pouze oznámení o uložení zásilkového balíku. Na poště po vás budou požadovat doklad totožnosti a QKartu. Pracovnice pošty poté provede telefonickou autorizaci částky na vrub QKarty a v případě souhlasu autorizačního centra je vám zásilka vydána. V opačném případě bude odeslána zpět Quelle. Opět upozorňuji, od chvíle převzetí takto zaplacené zásilky platíte i úroky...

Pro koho je tento způsob platby výhodný?

Pokud vnímáte jako výhodu, že nemusíte na poště při převzetí balíčku od Quelle používat hotovost, ale zaplatíte zásilku QKartou, pořiďte si raději Maxkartu od Poštovní spořitelny společně s kontokorentem. Na poště tak nikdy nebudete potřebovat hotovost a na rozdíl od QKarty můžete maxkartou hradit i poštovní služby. Budete-li však QKartu i přes toto "varování" používat, uděláte radost vydavateli karty a všem zúčastněným bankám, které zpracovávají transakce. Pokud je tedy takto chcete podpořit, plaťte s ní, kde to jen jde :-) Podobným způsobem funguje i platba O.K. kartou, kterou rovněž zprostředkovává Quelle od GE Money Multiservis.

Výhody:

 • Vydání zdarma
 • Jednoduché schválení
 • Možnost převodu peněz na účet
 • Pokud se karta nepoužívá, není poplatek
 • Možnost platit zboží z Quelle kartou

Nevýhody:

 • Vysoké úroky
 • Úrok je účtován okamžitě od dne transakce (chybí bezúročné období)
 • Vysoký poplatek za výpis z účtu
 • Domácí platnost

 

Kreditní karta

Pro své V.I.P. zákazníky, kteří jsou členem Family Clubu zajistilo Quelle skutečnou kreditní QKartu, tzn., že je zde bezúročné období až 40 dnů bez ohledu na místo transakce. Tato výhoda platí jen pro bezhotovostní transakce, výběr hotovosti, resp. převod na účet je ihned úročen. Veškeré další podmínky a sazby jsou shodné s předchozím typem QKarty. Výhodou této karty je, že je vydávána zcela zdarma, není požadováno doložení příjmu a celý schvalovací proces je velmi jednoduchý. Navíc, pokud tuto kartu nepoužijete, nic neplatíte. Pokud ji použijete a uhradíte celkové vyúčtování v termínu, zaplatíte "jen" za výpis z účtu (40 Kč).

Chcete ji? Pokud jste členem Family Clubu Quelle a obdželi jste jejich nabídku na tuto kartu, tak si ji pořiďte. Má sice jen domácí platnost, ale vzhledem k bezúročnému období zde opravdu můžete využít výhody platby Qkartou za zboží v katalogu, anebo i u jiných obchodníků. A v případě náhlého a neočekávaného výdaje lze použít zaslání hotovosti na účet. Jako alternativa je tato karta velmi zajímavá, je ovšem škoda, že je nabízena jen vybraným zákazníkům. Quelle navíc nabízí do 31. 7. 2005 dvojnásobný počet bodů na Family Konto při nákupu zboží na QKartu z nabídky hlavníich katalogů pro sezónu jaro/léto.

Výhody:

 • Vydání zdarma
 • Jednoduché schválení
 • Možnost převodu peněz na účet
 • Pokud se karta nepoužívá, není poplatek
 • Bezúročné období
 • Možnost platit zboží z Quelle kartou

Nevýhody:

 • Vysoké úroky
 • Vysoký poplatek za výpis z účtu
 • Domácí platnost

 

K čemu lze QKartu použít?

Obě karty lze použít k těmto transakcím, ovšem výhradně na území České republiky:

 • Platba u obchodníků s elektronickým terminálem
 • Výběr hotovosti z ATM
 • Výběr hotovosti na pobočkách bank a směnáren vybavených terminálem
 • Platba na dálku na území ČR (mail order, telephone order, www)

Kartu tedy nepoužijete v zahraničí a na imprinteru.

 

Úrokové sazby u QKarty (kreditní i úvěrové)

Aktuální výše čerpané částky od - do 0 - 2999,99 Kč 3000 - 4999,99 Kč 5000 - 7999,99 Kč 8000 - 10499,99 Kč 10500 - 12999,99 Kč 13000 - 15999,99 Kč 16000 - 20999,99 Kč 21000 - 25999,99 Kč 26000 - 4999,99 Kč 50000 - 75000 Kč
Výše měsíční splátky 200,00 Kč 300,00 Kč 400,00 Kč 500,00 Kč 700,00 Kč 800,00 Kč 1 000,00 Kč 1 500,00 Kč 2 500,00 Kč 3 500,00 Kč
Měsíční úroková sazba 2,20% 2,00% 1,80% 1,60%
Roční úroková sazba 26,40% 24,00% 21,60% 19,20%

Poplatky za QKartu

Výpis z účtu 40,00 Kč
Aktivace karty do 1 hodiny 100,00 Kč
Vrácení přeplatku nad 100 Kč 100,00 Kč
Platba s chybným variabilním symbolem 50,00 Kč
Výběr z ATM KB 25,00 Kč
Výběr z ostatních ATM 35,00 Kč
Převod prostředků na libovolný účet 50,00 Kč
Blokace karty 100,00 Kč
Neopodstatněná reklamace transakce 200,00 Kč
Vydání nové karty v případě poškození držitelem 400,00 Kč
Znovuzaslání PIN 100,00 Kč
Mimořádný výpis z účtu 50,00 Kč
Mimořádné zaslání sazebníku, obchodních podmínek 50,00 Kč
Měsíční smluvní pokuta za prodlení splátek 10% z dlužné částky
Denní úrok z prodlení se splátkami 0,1% z dlužné částky

Proč to nejde i u jiných karet?

Je nesmírná škoda, že za zboží z katalogů Quelle nelze zaplatit běžnou platební kartou MasterCard či VISA. Přitom QKarta  je také vydávána pod hlavičkou MasterCard. Myslím si, že by se takto zásilkový obchod mohl otevřít ještě většímu počtu zákazníků.

Konkurence nespí

Nejlevnější plně elektronickou kreditní kartu nabízí Česká spořitelna. Její VISA Electron stojí ročně 120 Kč a je bez jakýchkoliv dalších poplatků. Dobrou nabídku má i GE Money Multiservis. Jejich MoneyCard Maestro stojí 299 Kč ročně a je také bez jakýchkoliv dalších poplatků. Pokud splníte podmínku ročního obratu ve výši 60000 Kč (tj. 5000 měsíčně), je vám poplatek vrácen. Ovšem za 300 Kč ročně vám Česká spořitelna nabídne již i embosovanou kreditku VISA Classic nebo MasterCard Standard. Navíc všechny popsané karty mají narozdíl od QKarty mezinárodní platnost a často i lepší přidané služby (např. možnost cestovního pojištění atd.) Je tedy spornou otázkou, zda je výhodné zvolit QKartu, byť kreditní, anebo raději zvolit výhodnější kartu jiné banky a zásilky od Quelle nadále platit hotově (anebo Maxkartou).

Pokud bychom měli srovnat náklady na používání kreditní QKarty, tak tato karta je ve značné nevýhodě. Budu-li vycházet z předpokladu, že kartu si pořizuji proto, abych ji používal, tak při jejím každoměsíčním používání budu platit 40 Kč měsíčně za výpis z účtu, a to je přesně 480 Kč ročně. Za tuto cenu získáte od konkurenčních bank (a to nejen u zde uvedených) kvalitnější kreditku se standardní mezinárodní platností. Zdá se, že tyto marketingové akce co-braded karet jsou zaměřeny na takovou cílovou skupinu zákazníků, kteří jsou věrni své značce (např. Quelle) a nevyhledávajíí další, často výhodnější možnosti konkurenčních nabídek.

Pozor na splatnost...

Navíc se u Essoxu připravte na nepříjemnou "podpásovku": Výpis z QKarty je měsíční, podle kalendářního měsíce. Podle obchodních podmínek musí být prostředky čerpané QKartou připsány zpět účet Essoxu do 15. dne v měsíci. Essox má účet v Komerční bance. To by vše bylo v pořádku. Ovšem pokládám za nespravedlivé, že výpis z QKarty vám často přijde kolem 13. dne v měsíci. Bankovní převod trvá do KB dva dny, takže pokud příkaz zadáte 14. dne, Essox prostředky obdrží 16. dne. A tím jste nestihli zaplatit do 15. dne, vygenerují se zpětně úroky, občas ta nějaká smluvní pokutečka, prostě "klasika"...

Jaký je váš názor? Objednáváte si zboží u Quelle? Využili byste služby úvěrové či kreditní QKarty? Zúčastěte se naší ankety!

Další článek


 

Související články


celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

pozdě
hanna
22. 6. 2005, 09:42
úroky
asdf
10. 6. 2005, 13:57
Re: Novináři a nestrannost
Dalibor Chvátal
6. 6. 2005, 02:17
Novináři a nestrannost
Martin Černík
5. 6. 2005, 21:57
Zebraci!
deep
30. 5. 2005, 01:16

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená