FinExpert.e15.cz

Pytlákem proti své vůli aneb nehody se zvířaty (+ foto)

Dopravních nehod, ve kterých figuruje zvíře naštěstí ubývá. Přesto se jedná o velmi nepříjemnou situaci, navíc zde nepomůže povinné ručení.

Jen v loňském roce nahlásili řidiči podle statistik České pojišťovny 3 361 škod, v nichž druhým účastníkem nehody bylo lesní nebo domácí zvíře. Zatímco pro řidiče je srážka se zvířetem nepříjemným zážitkem, pro zvíře může být tato nehoda poslední. Proto je dobrou zprávou, že oproti roku 2005 těchto nehod ubylo zhruba o 800. Významnou měrou se na tomto poklesu v dobrém slova smyslu podepsala teplá zima, kdy zvířata z posledních sil nebloudila přes frekventované komunikace za potravou, a tudíž ani letos v lednu a únoru nepřesáhla měsíční čísla hranici dvou set případů. Březen s 305 škodami však již dává tušit, že se počty střetů se zvířaty vracejí do obvyklých čísel.

Jaro ohrožuje žáby

Na přelomu března a dubna jsou ze strany motoristů nejvíce ohroženými zvířaty obojživelníci na svých jarních tazích, zejména žáby, jichž zahynou stovky. O pár měsíců později jsou to ježci.  Takové střety se živočichy řidiči však ani nehlásí. Minimální škodu na vozidlech, která obvykle nepřesáhne spoluúčast havarijního pojištění, způsobují i větší zvířata, jakými jsou zajíci, lišky, jezevci. Do statistik pojišťoven se dostanou obvykle až srážky s vysokou a černou zvěří.

V kukuřičném poli se jezdí opatrně

Podle popisu míst nehod, které do hlášení udávají řidiči, se dělí silnice na dvě kategorie – lesní a polní. Zatímco dříve docházelo k 90 % případům srážek se zvířaty na lesních cestách, dnes je tomu jinak. Podle poznatků zoologů totiž srnci i divočáci změnili v poslední době své zvyky a postupně se z nich stávají zvířata polní. Například velmi oblíbeným stanovištěm divokých prasat jsou kukuřičná pole. Tam by si řidiči měli dávat pozor. A také by měli počítat s tím, že srny a divočáci žijí ve stádech, a pokud přes silnici přeběhne jedna srna nebo divočák, s největší pravděpodobností je budou následovat další.

Mrtvé ani zraněné zvíře do pojišťovny nevozte

Odborník na likvidaci Radim Nekov doporučuje, pokud divoce žijící zvíře zaviní dopravní nehodu, nahlásit událost Policii České republiky, která sepíše záznam o nehodě a vyloučí jízdu řidiče pod vlivem alkoholu. Motoristé se pak vyhnou případným nepříjemnostem při likvidaci. Pracovníci pojišťoven se někdy setkávají i s tím, že jim řidiči svůj „úlovek“ přivezou až do pojišťovny (viz foto) právě z obavy, aby likvidátor uvěřil, že šlo o nehodu se zvířetem. Pokud má policejní protokol, není důvod k obavám. A mrtvá zvířata po nehodách, kterých je odhadem až čtvrtina všech plánovaných ročních úlovků, ač neskonala rukou myslivce, budou řádně nahlášena a odevzdána. Řada řidičů přitom ani netuší, že se ponecháním si sraženého zvířete vlastně dopouští trestného činu pytláctví.

Zajíc, jako důkaz pro pojišťovnu

Klepněte pro větší obrázek

Další článek


 

celkem 8 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:V tom případě doporučuji pro relaxaci
SocPredator
10. 4. 2007, 11:06
Re:Ta fotka je nechutná
Pavel Sedy
9. 4. 2007, 16:59
Re:Ta fotka je nechutná
Petr
9. 4. 2007, 10:24
Re:Ta fotka je nechutná
ace723
8. 4. 2007, 20:32
Re:Ta fotka je nechutná
kuk
8. 4. 2007, 06:25

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená