FinExpert.e15.cz

PXE: Licence České národní banky pro energetickou burzu praha

PRAHA (4. února 2009) - Česká národní banka (ČNB)udělila Energetické burze Praha (PXE) licenci na organizování trhu s komoditními deriváty. Komoditní deriváty, se kterými se pravidelně obchoduje na organizovaném trhu, jsou podle novely zákona o podnikání na kapitálovém trhu nově nahlíženy jako investiční nástroje, a proto každý subjekt organizující trh s těmito nástroji podléhá dozoru ČNB a vyžaduje se jeho licencování od ČNB.

Licence umožní Energetické burze Praha organizovat trh nejen s deriváty s fyzickým vypořádáním tak jako doposud, ale nově umožní vypsání produktů s finančním vypořádáním. Dalším přínosem je fakt, že je licence regulátora finančního trhu uznávána na celém území Evropské unie. Díky tomu může energetická burza flexibilně řešit otázky další expanze v regionu CEE.

„PXE získává prostřednictvím licence ČNB nově možnost oslovit subjekty finančního trhu, které se budou moci zapojit do obchodování. Trh se tak prakticky otevře pro širokou veřejnost a bude moci sloužit společnostem i jako prostředek pro efektivní zajištění (hedging) vůči pohybu cen elektrické energie. Předpokládám, že ihned po vytvoření společného trhu s Operátorem trhu s elektřinou (OTE), a získání patřičné likvidity, vypíšeme futures s podkladovým aktivem vázaným na ceny elektrické energie obchodované na PXE, které budou vypořádávány pouze finančně bez skutečné dodávky elektřiny“ – říká Petr Koblic, předseda burzovní komory Energetické burzy Praha.

Současně s udělením licence PXE byla rovněž rozšířena licence společnosti UNIVYC, a.s., která provozuje vypořádací systém pro všechny obchody uzavřené na pražské energetické burze.

Energetická burza Praha zahájila svoji činnost 17. července 2007. Pro svých 29 účastníků zprostředkovává obchodování s elektrickou energií na spotovém a derivátovém trhu v České republice a na derivátovém trhu na Slovensku. Od 1. března 2009 bude nabízet rovněž derivátové produkty na maďarském trhu. PXE nabízí svým účastníkům rovněž možnost registrace, zúčtování a konečného vypořádání obchodů, které jsou uzavřeny prostřednictvím brokera nebo přímo mezi účastníky burzy (OTC Clearing). Počínaje 1. dubnem 2009 hodlá PXE zahájit obchodování s denními produkty na společné platformě s OTE (Operátor trhu s elektřinou).

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená