FinExpert.e15.cz

Půjčte peníze Mexičanovi a vydělejte

Investujte přes internet do živnosti chudého podnikatele.
Půjčte peníze Mexičanovi a vydělejte

Jednoduchá myšlenka, kdy chudému podnikateli poskytnete půjčku, která bude při vrácení navýšena o úrok, se postupně začala rodit již na konci 19. století. Nová vlna v mikrofinancování přišla v sedmdesátých letech, přinesla s sebou spoustu inovací. Jedním z průkopníků byl profesor ekonomie Muhammad Yunus, o kterém se traduje, že v r. 1974 poskytl v Bangladéši první mikroúvěr. Později založil světoznámou Banku Gramín a v r. 2006 získal Nobelovu cenu za mír, a tím dostal mikrofinancování do povědomí široké veřejnosti.

Mikrofinance jsou vlastně společným termínem pro poskytování úvěrových, platebních, ale i pojišťovacích a dalších finančních služeb těm obyvatelům rozvojových zemí, kteří nemají přístup ke klasickému finančnímu systému, tedy ke „kamenným“ bankám či pojišťovnám.

Systém mikrofinancování tak umožní, že konkrétní chudý podnikatel, který by neměl nárok na půjčku od klasické banky, si může půjčit peníze na rozvoj svého podnikání. Dalším způsobem získání peněz by byli místní lichváři, kteří si ale vyžadují zástavu a za půjčku si naúčtují sazby až ve stovkách procent za rok.

„Tato pomoc ve formě mikrofinancí pracuje s lidskou motivací. Nejde o dar ale o půjčku. Dlužník má motivaci svěřené prostředky zhodnotit, má motivaci pracovat a zasadit se o svou budoucnost. To je skvělá myšlenka. Mikropůjčky nemají jen svojí ekonomickou podstatu ale i sociální a etický rozměr. Pokud chcete pomoci chudým lidem postavit se na vlastní nohy, pak v mikrofinancování vidím obrovskou příležitost skutečné pomoci,“ říká analytik Jan Šimek ze společnosti Broker Consulting.

Jak můžete investovat?

Třeba na portále myElen.com nebo kiva.org si vyberete konkrétního podnikatele, kterému chcete pomoct. Na portálech se také dozvíte, v čem drobný živnostník podniká a na co chce prostředky využít. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pomůžete zkvalitnit život obyvatelům v rozvojových zemích

Vaše peníze však nejsou nijak pojištěny a vašemu „adoptovanému“ podnikateli, tak musíte věřit. Proto kontrolují třeba provozovatelé myElen.com prostřednictvím vlastních lidí činnost mikrofinančních institucí, které přerozdělují a poskytují půjčky přímo v dané zemi. Prověřují také jejich kvalitu předem třeba zjištěním, jakým způsobem je monitorováno splácení půjček ze strany podnikatelů.

Pro tuto netradiční investici vám bude stačit už pár tisíc korun. Když se rozhodnete, že mikropůjčku poskytnete, můžete využít třeba právě portál myElen. Byl spuštěn teprve jako třetí na světě v roce 2007 a je dílem českých odborníků. Pohodlně tak investujete v češtině. Náš český portál se věnuje pomoci podnikatelům v Mexiku, plánuje však rozšíření aktivit i do Asie. Pokud jste zběhlí v angličtině, nabízí se třeba stránka www.kiva.orq, která na internetu nabízela tuto možnost jako první.

Suma, kterou poskytnete tak bude navýšena o úrok odvíjející se od její výše. Výnos také závisí na podmínkách, které stanovuje cílová mikrofinanční instituce. Vysoké úroky jsou třeba v některých latinskoamerických zemích, zatímco v Africe jde spíše pouze o charitu.

„V případě Mexika tak nejde jen o dobrý pocit, ale o efektivní způsob zhodnocení finančních prostředků,“ míní Martin Vlnas, analytik z firmy Partners. Vyberete si, jestli chcete částku na rok půjčit bezúročně nebo s úrokem a také, jestli chcete splátky čtvrtletně nebo až celou sumu za dvanáct měsíců. Je také možnost obnos darovat.

Poskytnete-li mikropůjčku pět tisíc korun, dočkáte se ročního úroku mezi dvěma až pěti procenty v závislosti na mikrofinanční instituci. Při investici nad jeden milion korun už budou vaše peníze hodnoceny mezi pěti až osmi procenty ročně.

Výnosy záleží výši investice

Investovaná částkaroční zhodnocení
5 00019 999 Kč4 %
20 00049 999 Kč5 %
50 00099 999 Kč6 %
100 000499 999 Kč6,26,5 %
500 000999 999 Kč6,87 %
1 000 0001 999 999 Kč7,27,5 %
nad 2 000 000 Kčindividuální
Zdroj: myElen.com; výnosy v Mexiku
 

Jak to funguje

Základem procesu je mikrofinanční instituce. Působí v oblasti, kam tečou peníze investorů. Stará se přímo na místě o vyhledávání vhodných projektů a zároveň kontroluje splácení půjček.
Mikroúvěry se nepůjčují jednotlivcům, ale vlastně demokraticky utvořeným komunitám, tedy skupince podnikatelů, jejichž členové ručí metodou „jeden za všechny - všichni za jednoho".

Splácení úvěru není vynucováno anonymní bankou, ale prostřednictvím vesnických autorit. Vybraná trojice lídrů skupin pak kromě kolektivní smlouvy podepisuje i formální směnku. Dluh splácí podnikatelé týdně a setkávají se také každý týden se zástupcem mikrofinanční instituce. Jsou tak nastolena přísná pravidla a instituce má přehled o morálce dlužníka. Návratnost investic je tak třeba v případě myElen velmi vysoká, přesahuje 97 %. Takového čísla nedosahují ani některé komerční banky.

Záleží na investičních cílech

„Žádná tuzemská banka tuto službu nenabízí. Nemůže si dovolit vystavit klienta nebo sebe sama takovému kreditnímu riziku. Mikroúvěry jsou ve vyspělém světě spíše doménou nepodnikatelskou a jejich primárním cílem je pomoc. To je vidět i z motivů lidí, kteří půjčují prostředky s použitím mikroúvěrů, jejich motivy jsou veskrze nepodnikatelské, chtějí hlavně pomoci,“ vysvětluje Jan Šimek. Investují takto ale i firmy kvůli image v rámci „společenské odpovědnosti firem“.

„Záleží na investičních cílech. Každá investiční příležitost má své klady a zápory. Nikdy není možné dosahovat vysokých výnosů a přitom podstoupit jen malé riziko. Mikropůjčky jsou jistě velmi rizikovou investiční příležitostí.

Investor podstupuje riziko, které může být spojeno, jak s pohyblivým kurzem měn, tak třeba s politickou situací v rozvojové zemi, která může ovlivnit třeba fungování mikrofinanční instituce v dané lokalitě. Proto by v žádném případě nemělo jít o zásadní investici vašich volných zdrojů,“ domnívá se Jan Šimek. Investování do mikrofinancí je hlavně pro ty, kteří chtějí pomoci, není to o maximalizaci výnosů.

„Na dobré účely přispívám mnoho let dary. Neúspěšně ovšem také mnoho let hledám možnost, jak investovat eticky a v České republice jsem žádnou nenašel. Až tento projekt mi to umožnil. Naprostá adresnost investice, konkrétní účel, který si mohu vybrat, to vše mi vyhovuje a přesvědčuje, že to má smysl pro obě smluvní strany,“ uvádí Jakub Kašpar z Větrušic.

Skutečný přínos

Americká instituce CGAP se zabývala otázkou, zda skutečně mikrofinance fungují, jak mají. Tedy zda opravdu pomohou vymanit se z chudoby. Instituce CGAP upozorňuje na to, že problémem, kterému chudí čelí, není jen nízký průměrný příjem, kdy musí vystačit se dvěma dolary na den, ale rovněž nejistota tohoto příjmu.

„Jelikož se pohybují velmi blízko naprostému existenčnímu minimu, je pro ně nesmírně důležité zajistit stabilní příjem peněz. A právě mikrofinancování jim k tomu velmi pomáhá, neboť jim umožňuje vyrovnávat výkyvy v příjmech v průběhu roku. Umožňuje si v případě nutnosti peníze půjčit a v případě přebytku je zase uložit,“ informuje Tomáš Vrzal.

Máte zkušenosti s tímto typem „investic“ ? Diskutujte pod článkem.

Další článek


 

celkem 21 komentářů

Nejnovější komentáře

Zajímavý projekt :-) časem zkusím někomu půjčit ---...
gef
30. 9. 2012, 20:08
ono 4 % za tohle je opravdu dost - vždyť státní duho...
Roman
8. 11. 2010, 14:04
Certifikáty garantováno 4 -8%. Info na tel: 607817877
darny
4. 11. 2010, 16:25
Potvrzení ti mělo přijít mailem? Pokud ano, tak se m...
Lukáš
29. 10. 2010, 09:29
Jsem tam od července 2007, tj. tři a čtvrt roku. Pří...
Radek
28. 10. 2010, 22:20

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená