Češi a peníze, respektive jejich finanční gramotnost. Všichni jsou zodpovědní, ale jen dokud nedojde na lámání chleba. Pokud jde o půjčky, tak v teoretické rovině myslíme jako racionálně jednající spotřebitelé a vždy bychom si vzali tu nejvýhodnější půjčku, tedy takovou, kterou ve finále přeplatíme nejméně po připočtení úroků a poplatků. Toto je nejdůležitější pro 52 % respondentů listopadového průzkumu agentury STEM/MARK, ale jen ve fázi „kdybych si chtěl půjčit“.
Rychlost sjednání a snadnost získání půjčky naopak považovalo za nejdůležitější jen 4 % dotázaných. Jenže když nastane okamžik, kdy lidé doopravdy půjčku potřebují, jejich jednání vypadá jinak...

Ukazují to zkušenosti lidí, kteří si v posledních dvou letech nějakou spotřebitelskou půjčku brali. Pro 38 % z nich sice stále zůstala na prvním místě celková cena půjčky. Násobně však narostl počet lidí, kteří se na úkor cenové výhodnosti rozhodovali hlavně podle rychlosti a snadnosti získání. Za nejdůležitější ji označilo 33 % z nich.
A to je kámen úrazu, jelikož lidé automaticky směřují do „své banky“, nebo ještě hůř slyší na nabídky rychlých půjček od nebankovních institucí a kolik ve finále zaplatí nepočítají. Dle testu serveru bankovnipoplatky.com například i u půjčky 50 tisíc korun na pět let existují ohromné rozdíly právě v nákladech na půjčku, které se pohybují v rozpětí až 20 tisíc korun.
Zkrátka a dobře brát si jakoukoliv půjčku rychle a bez rozmyslu se nevyplácí. Stejně jako se nevyplácí ceny nesrovnávat, protože pak se z vás snadno stane takový „štědrý dárce“, kterého si pochvaluje tradiční bankéř z videa výše.