FinExpert.e15.cz

Půjčka mezi kamarády? Jedině s písemnou smlouvou

Když peníze nepůjčíte, je možné, že o kamaráda přijdete. Když je půjčíte, může to ve finále dopadnout stejně.
Půjčka mezi kamarády? Jedině s písemnou smlouvou

Odmítnout půjčku dobrému příteli či příbuznému je těžké. Zvlášť pokud se příbuzný dostane do těžké finanční situace. Zkušenosti exekutorů a finančních odborníků však dokazují, že na tyto případy často sedí přísloví „za dobrotu na žebrotu“. Přinášíme vám proto několik rad, jak příbuznému či kamarádovi sice podat pomocnou ruku v podobě půjčky, ale současně si krýt záda.

Například pan Radek z Vysokého Mýta na svou dobrotu doplatil. Neváhal ani chvíli, když se dozvěděl, že jeho kamarád má finanční problémy, sám se nabídl, že mu půjčí. Sice ho trochu zarazilo, že dluhy kamaráda se vyšplhaly na sto padesát tisíc, nicméně se rozhodl, že ho v tom nenechá. A to přesto, že si sám musel zhruba sto tisíc vypůjčit na své jméno – část v bance a část peněz si vybral z kreditky.

„Vůbec mě nenapadlo, s kamarádem sepsat nějakou smlouvu, znali jsme se přece odmalička, bydlí kousek ode mne, tak proč ty formality. To jsem ještě netušil, co se bude dít,“ říká pan Radek. „Kamarád mi vrátil jen 3 000 Kč a dál se mu platit nechtělo, tak jednoduše přestal. Telefony nebere, na ulici se mi vyhýbá, a když už se potkáme, tak půjčku zapírá. Půjčené peníze bohužel musím zaplatit ze svého, a to včetně vysokých úroků, na které jsem dopředu vůbec nepomyslel,“ stěžuje si Radek.

Jak půjčovat nejbližším a nepřijít „na buben“

1. rada: Důležitá je smlouva. Ani nejbližším příbuzným nepůjčujte jen na dobré slovo. Smlouva by měla obsahovat označení smluvních stran, tedy jméno dlužníka a věřitele včetně adres. Dále je v ní třeba uvést výši poskytnuté částky a údaj, zda se jedná o půjčku úročenou nebo bezúročnou. Nesmí chybět rovněž informace o splatnosti půjčky.

2. rada: Smlouva formou notářského nebo exekutorského zápisu. Za odborně sepsanou smlouvu se sice platí, má to ale své výhody. Když příbuzný přestane dluh splácet a nemíní komunikovat, není nutné žalovat ho u soudu a rovnou lze podat návrh na nařízení exekuce.

3. rada: Pohledávku po splatnosti řešte rychle. S postupujícím časem totiž klesá pravděpodobnost, že se podaří získat zpět alespoň část peněz. V případě, že dlužník přestává komunikovat nebo se nechává zapírat, je potřeba začít hájit svá práva věřitele a obrátit se na soud.

4. rada: Zajistěte si tzv. exekuční titul. Aby mohl na dlužníka zazvonit exekutor, je potřeba mít nejprve v ruce tzv. exekuční titul. Bez tohoto dokumentu nelze exekuční řízení zahájit. Jde o pravomocné a vykonatelné rozhodnutí soudu, nebo rozhodnutí rozhodčího soudu, případně má podobu notářského či exekutorského zápisu.

Chybějící doklady

Nejrozšířenějším nešvarem u jednotlivců, kteří někomu půjčují peníze, jsou tak chybějící doklady svědčící o vzniku pohledávky. Půjčujete-li komukoliv, vždy trvejte na sepsání písemné smlouvy. Smlouva nebo směnka je důležitým podkladem pro další právní kroky, vedoucí k vymožení dlužné částky. Pokud nemáte žádný písemný doklad, těžko pak například uspějete u soudu. Věřitel totiž musí prokázat, že dlužníkovi peníze půjčil a pokud tuto skutečnost nedoloží, soud může žalobu zamítnout pro nedostatek důkazů.

Dalším velmi častým problémem u půjček jsou špatně sepsané směnky. Směnka je dokument, který je přesně definovaný a nesmí v ní nic chybět, ale zároveň ani přebývat. Vždy je lepší si směnku připravit advokátem nebo právníkem, než pak mít v ruce de facto bezcenný papír.

Soud u špatně vystavené směnky obvykle návrh na vydání směnečného platebního rozkazu zamítne s odůvodněním, že věřitelem předložený dokument není směnkou. Stává se tedy, že kvůli počáteční ušetřené tisícovce za právní službu, přijde hodně věřitelů zcela zbytečně o velké peníze.

Pokud se přesto rozhodnete vzít za někoho úvěr nebo mu prostě půjčíte ze svých rezerv, rozhodně s ním sepište smlouvu. I tak se může stát, že se s půjčenými penězi už nikdy neuvidíte. Pokud totiž váš kamarád nic nemá, pak mu dokonce ani exekutor nemůže nic zbavit. Jinými slovy – s půjčenými penězi se v takovém případě můžete nejspíš rovnou rozloučit. Proto dobře zvažte, komu a za jakých podmínek půjčíte peníze.
 

Než se vy nebo někdo z vašich blízkých rozhodnete pro nějaký konkrétní úvěr, důkladně si porovnejte nabídku jednotlivých poskytovatelů.

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Proveďte bezplatnou žádost o půjčku v Česku kat...
kathleencassand
23. 11. 2017, 19:22
Když bych po opravdu dobrému kamarádovi chtěl smlouv...
Honza
27. 8. 2013, 08:03
A to jako proč? Já si půjčuji běžně na <a rel="no...
jindra
19. 8. 2013, 11:09
Půjčka u kamaráda nikdy nedelá dobrotu, to už raději...
honza
19. 8. 2013, 09:11

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená