FinExpert.e15.cz

Půjčit si na Vánoce, ano či ne?

Zvyšuje se opravdu tolik před Vánoci poptávka po úvěrech ať už u bankovních nebo nebankovních společností?
Půjčit si na Vánoce, ano či ne?

Vánoce se kvapem blíží a s nimi stoupají i finanční výdaje v každé domácnosti. Je třeba pořídit dárky, upéct cukroví, nakoupit hory jídla. Jak se ale na takové výdaje připravit? Můžeme na Vánoce šetřit celý rok, dárky kupovat postupně a nebo, po čemž sahá spousta Čechů, si na Vánoce půjčit. Zvyšuje se opravdu tolik před Vánoci poptávka po úvěrech ať už u bankovních nebo nebankovních společností? Na to jsme se zeptali některých bank.

Je dobré si na vánoce peníze půjčovat? Každý by si měl uvědomit, že pokud si půjčí např. 20 000 Kč, bude je splácet zase do příštích Vánoc. Navíc cena dárků se tak samozřejmě zvýší o úroky. Je dobré vědět, že banky mají minimální částky, které půjčují. Většinou je to okolo 30 000 Kč se splatností na dva roky. Pokud si chceme půjčit menší finanční obnos, většinou musíme využít nebankovní půjčky u společností jako je například Provident, Cetelem,… Některé z těchto společnosti nabízí půjčky i prostřednictvím internetu. Peníze tak budete mít téměř okamžitě na účtu. Což je velmi lákavé, ale zároveň i zrádné. Člověk se tak velmi snadno může stát dlužníkem. Tento typ půjčky nedoporučují ani odborníci. Můžeme být nachytáni na špatnou smlouvu a vánoční půjčka se nám tak několikanásobně prodraží.

A jak to vidí bankovní společnosti?

„Loni jsme zaznamenali nárůst žádostí o online půjčku v předvánočním období o 45 procent a nyní očekáváme minimálně stejný výsledek. Aktuální čísla nám tento trend potvrzují, a proto jsme i letos vsadili na podobný model. Pro naše klienty připravili férovou nabídku, která je na trhu v současné době nejvýhodnější. Začíná na 6,9 % a je provázena „bolestným“ 2 000 Kč, v případě, že jim nebudeme schopni poskytnout tu nejlepší sazbu a podmínky v porovnání s konkurencí. Nejčastěji si u náš klienti žádají půjčku do 100 000 Kč,“ uvádí tiskový mluvčí Zuno Bank Lukáš Tomis.

Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank, doporučuje pro překlenutí krátkodobého nedostatku financí na vánoční dárky využít především kreditní karty, které mají pro klienty řadu výhod. Klient může využít bezúročné období a navíc mu z každé platby kartou Raiffeisenbank vrátí 2 %.

„Před Vánoci je vždy větší zájem o úvěry. Před koncem roku zaznamenáváme navýšení zájmu o úvěry oproti letnímu období zhruba o 10 – 15 %. Očekáváme, že k podobnému nárůstu dojde i letos. Obecně můžeme říci, že největší zájem o spotřebitelské úvěry je v listopadu, konkrétně v jeho druhé polovině. Průměrná poskytnutá výše půjčky v tomto období je kolem 120 000 Kč. Neznamená to však, že klienti bezhlavě utrácejí za věci krátkodobé spotřeby. Většinou se jedná o investici, která je spojená s výbavou domácnosti, např. bílá a černá elektronika, nábytek, zařízení bytu,“ odpovídá za tiskové centrum České spořitelny Klára Pačesová.

I Era a Poštovní spořitelna zvýšený zájem klientů o spotřebitelské půjčky zaznamenává v období před Vánoci každoročně. Era vyšla klientům vstříc a až do 15. prosince nabízí Era úvěry s možností snížení splátek nebo přerušení splácení, a to zcela bez poplatků.

„V GE Money počítáme s tím, že největší zájem bude na přelomu listopadu a prosince. Meziročně zaznamenáváme v předvánočním období cca 20% narůst zájmu klientů o spotřebitelské financovaní. Ke konci roku také očekáváme, že bude i vyšší zájem o kreditní karty, což je dáno hlavně vánočními nákupy. Zákazníci často využívají až 50-denního bezúročného období – před Vánoci nakoupí a po Vánocích úvěr na kreditní kartě bez dalších nákladů splatí,“ uvádí Milada Franek, specialistka komunikace GE Money Bank.

V ČSOB vypozorovali, že klienti mají zájem o tzv. střednědobé půjčky, přičemž je patrný trend opatrného zadlužování, tj. klienti preferují do určité míry nižší měsíční zatížení (a tedy delší dobu splácení), které je v případě nepříznivé finanční situace tolik neohrozí.

Také u Sberbank vzrostl v minulých letech před Vánoci zájem o půjčku. A to o 20 % oproti průměru roku.

„Citibank eviduje zvýšený zájem o spotřebitelské úvěry v souvislosti s vánočními svátky. Žadatelům o úvěr nabízí Citibank nejen v tomto období produkt CitiPůjčka jako jednorázový neúčelový spotřebitelský úvěr od 30 000 Kč až do výše 600 000 Kč bez nutnosti ručitele, s výhodnou úrokovou sazbou a bez poplatků, bez nutnosti navštívit banku či otevírat si v Citibank běžný účet,“ konstatuje Eva Chaloupková, tisková mluvčí Citibank.

Jak jsou na tom před Vánoci nebankovní společnosti?

U společnosti Provident se zájem o půjčky v období před Vánocemi zvyšuje o čtvrtinu. Lidé si nejčastěji půjčují 10 000 Kč až 12 000 Kč.

„Společnost COFIDIS zaznamenává v předvánočním období stejně jako každým rokem nárůst půjček, tento nárůst ale není nikterak výrazný. Co se týká částek, lidé si nejčastěji půjčují 70 – 80 tis. Kč,“ uvádí tisková mluvčí společnosti Jana Klusáčková.

I u Cetelem roste poptávka po úvěrech v souvislosti s Vánocemi. Začíná se každoročně zvyšovat v listopadu, zvýšený zájem pak přetrvává i v prosince a po Vánocích v období slev. Co se týče letošního roku, na základě první poloviny listopadu očekáváme za tento měsíc v rámci splátkového prodeje 15procentní nárůst produkce ve srovnání s říjnem,“ dodává Bára Minksová, tisková mluvčí společnosti.

Než si vezmeme jakoukoliv půjčku, měli bychom si to pořádně rozmyslet. Zvláště pokud si chceme půjčit na vánoční nákupy. Není lepší udělat si radost maličkostmi, pokud na drahé dárky nemáme, a zůstat tak po zbytek roku bez dluhů? Radost z obřích darů stejně za chvíli vyprchá a zůstanou nám jen dluhy…

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená