FinExpert.e15.cz

Půjčit si auto v zahraničí je snadné

Na dovolené v některé z evropských metropolí si lze zpestřit pobyt výletem za město. Co obnáší půjčit si tam automobil?
Půjčit si auto v zahraničí je snadné

Půjčení automobilu je samozřejmě především otázkou finanční a nepatří k těm nejlevnějším službám. Nemusí se však zase jednat o horentní sumy. Cena za půjčení menšího automobilu v zahraničí na jeden den se pohybuje kolem 100 euro. S přibývajícími dny půjčení se částka úměrně snižuje, až na příklad na úroveň částky srovnatelné s měsíční splátkou, kterou zaplatíte za automobil pronajatý na operační leasing.

Nespornou výhodou je, že půjčení automobilu je možno sjednat pohodlně přes internet na českých stránkách, telefonicky či přímo osobně na některé z českých poboček mezinárodních autopůjčoven. Operátorka vám sdělí specifika jednotlivých zemí a podá přibližnou kalkulaci na konkrétní datum (ceny se totiž stejně jako například u letenek odvíjejí od sezóny a také předstihu, s nímž si auto rezervujete).

V dalším textu shrneme, čemu se při půjčování auta v zahraničí vyhnout a doplníme dvě reálné kalkulace nákladů půjčení automobilu v Paříži na jeden den.

V úvahu je vždy třeba brát, že základní ceny za půjčení automobilu, které jsou uvedeny například na internetu, nejsou konečné a nezahrnují další náklady. Mezi tzv. doplňkové služby, které jsou zpoplatněny samostatně, patří hlavně tyto:

  • půjčení a vrácení vozidla v jiném místě,
  • vrácení vozidla mimo pracovní dobu (obecně se nedoporučuje),
  • dětská sedačka,
  • překročení hranice do jiné země,
  • možnost, aby vozidlo řídil i další řidič,
  • letištní poplatek,
  • náklady na palivo,
  • dodatečné kilometry přidané k omezenému počtu ujetých kilometrů, pokud takové omezení existuje.

Ceny se budou také lišit podle typu pojištění pro případ škody. Existuje řada typů pojištění, od pojištění proti krádeži po pojištění pro případ velkých škod a pojištění pro případ všech škod, tyto typy byste měli při srovnávání cen zohlednit. Je proto vhodné zavolat na infolinku půjčovny a zjistit konečnou cenu přesně pro účel plánované cesty.

Před půjčením

Pozornost určitě věnujte palivové politice společnosti. Dříve než uskutečníte rezervaci, tak se ptejte se na to, jakým způsobem funguje. Nejčastěji to bývá v Česku i v Evropské unii založeno na principu „od plné do plné“, tj. že vozidlo převezmete s plnou nádrží a s plnou nádrží ho musíte také přivézt.

Dále si ověřte věková omezení. Půjčit auto si lze v často až od 21 let věku.

Také se před podáním rezervace informujte, jak daná společnost řeší případ, kdy rezervaci zrušíte. Například u námi oslovené autopůjčovny SIXT platí, že pokud si rezervujete auto i s pojištěním, neplatíte za storno rezervace nic, pokud bez pojištění, zaplatíte za storno asi 5 euro.

Na infolince se také zeptejte, jestli se pravidla silničního provozu v dané zemi nějak liší od těch v České republice. V autopůjčovnách se často objevují dodatečné pokuty např. za parkování.

Klepněte pro větší obrázek

Převzetí vozidla

Cena každého půjčeného automobilu zahrnuje pojištění. Nejčastěji se jedná o pojištění pro případ havárie a krádeže se spoluúčastí.

Při převzetí vozidla určitě obejděte auto, zjistěte, zda na něm nejsou žádné škrábance, zda není např. ulomená anténa od rádia, odřená kapota, poklice na kolech, plná nádrž. V případě, že je něco v nepořádku, tak se zaměstnancem tyto závady sepište a nechte od něho podepsat.

Zeptejte se i na to, co máte dělat, když se stane dopravní nehoda, nebo se auto porouchá (sami od sebe bez konzultace s autopůjčovnou vozidlo do opravny nedávejte).

Vrácení vozidla

Obecně se doporučuje vrátit auto během pracovní doby půjčovny. Vozy se půjčují na 24 hodin, takže mnohdy stačí, když auto vrátíte ráno. Je to kvůli tomu, aby zaměstnanec mohl zkontrolovat stav auta, a předešlo se tím komplikacím, které by mohly způsobit, že z vaší platební karty bude odepsáno více, než jste očekávali. Pro vrácení auta mimo pracovní dobu jsou k dispozici tzv. return boxy (většinou je tato služba ale zpoplatněna). Pokud auto přece jen vracíte mimo pracovní dobu půjčovny, je lepší ho i vyfotit, abyste mohli dokázat, že bylo vráceno v dobrém stavu.

Pro půjčení auta potřebujete

Pro půjčení automobilu v zahraničí standardně potřebujete dva doklady totožnosti (řidičský průkaz/ pas/ občanku) a embosovanou platební kartu s dostatečným krytím. V okamžiku převzetí vozidla je na účtu kromě částky za půjčení blokována i tzv. kauce ve výši spoluúčasti při havárii; teprve až auto vrátíte, odepíše se vám z karty částka za půjčení auta a odblokuje se kauce.

Modelový příklad

Jako modelový příklad byla zvolena tato situace. Půjčení automobilu na jeden den v Paříži v některé pobočce v centru města (půjčení např. na letišti je dražší o letištní příplatky). Termín konec září 2008. Zvolen byl automobil Renault Clio. Pro kalkulaci nákladů byly namátkově vybrány dvě tuzemské pobočky mezinárodních půjčoven.

Autopůjčovna Herz:

Půjčení na jeden den, tj. 24 hodin, stojí 100 euro. V ceně jsou neomezené kilometry (můžete s autem najet, kolik chcete), daně, lokální poplatky, pojištění pro případ havárie a krádeže se spoluúčastí 600 euro. Za sedačku pro dítě si připlatíte 50 euro, pro větší dítě za tzv. podsedák 11 až 15 euro.

V Paříži má autopůjčovna Herz 40 poboček. Po výběru pobočky se informujte, jakou má otevírací dobu, protože vyzvednout automobil je nutno v pracovní době. Vrátit auto můžete buď v pracovní době pobočky, nebo je k dispozici tzv. return Box, kde auto můžete vrátit i později; samozřejmě si za to připlatíte. Vrátit auto můžete i v jiné pobočce – tato služba je zdarma.

Autopůjčovna SIXT

Paříž na jeden den, tj. 24 hodin 113 euro. V ceně jsou opět neomezené kilometry, daně, lokální poplatky, pojištění pro případ havárie a krádeže se spoluúčastí zhruba 400 euro.

Připlácíte za doplňkové služby jako např. řetězy, navigace, dětská sedačka (ta stojí u Sixt 8 až 10 euro).

Když vrátíte auto na jiné pobočce (firma Sixt jich má v Paříži 12), neplatíte nic, v každém případě se ale vyplatí vrátit auto během pracovní doby, aby vám pracovník potvrdil převzetí.

 


ABC jazyka půjčoven vozidel

ALIAdditional Liability Insurance (dodatečné pojištění odpovědnosti)

LISLiability Insurance Supplement (příplatek k pojištění odpovědnosti)

LDW Loss Damage Waiver (pojištění pro případ ztráty)

CDW Collision Damage Waiver (pojištění pro případ nehody)

PAI Personal Accident Insurance (pojištění pro případ úrazu)

PEP Personal Effects Protection (ochrana osobních věcí)

PEC Personal Effects Coverage (pojištění osobních věcí)

PERSPRO/CCP Carefree Personal Protection (osobní pojištění)

UMP Uninsured Motorist Protection (ochrana nepojištěných řidičů)

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená