FinExpert.e15.cz

Půjčila bratrovi, dluží přes milion

Slečna Hana si vzala úvěr, aby finančně pomohla svému bratrovi. Bratr místo splácení zmizel a nechal po sobě dluh.
Půjčila bratrovi, dluží přes milion

Nikdy si neberte půjčku, abyste mohli někomu půjčit peníze - kolikrát lidé tuto zásadu slýchávají a přesto ji poruší. Z příběhu, který řešila Poradna při finanční tísni, je dlužníkem slečna Hana. Hrozí jí soud a exekuce.

Slečna Hana neznala z prostředí svojí rodiny ani z nejbližšího okolí nikoho, kdo by nehradil svoje závazky. Sama měla velmi slušný příjem a žádnou půjčku nepotřebovala. Když ji její bratr požádal o finanční pomoc, ani se nezajímala, na co bratr peníze potřebuje a zda bude schopen půjčené peníze vracet. Protože neměla hotovost, kterou bratr potřeboval, sama si půjčila u několika bank potřebný obnos a ten předala bratrovi. Dohodli se, že půjčky bude splácet bratr. Protože nějakou dobu všechno fungovalo, pustila Hana celou záležitost z hlavy.

Po čase přišla Haně sem tam nějaká upomínka. Hana ji předala bratrovi a spokojila se s jeho tvrzením, že všechno srovná a vše je v pořádku. Vůbec si neuvědomila, že by se hlavně měla informovat u svých bank. V mezidobí se Haně narodila dcerka, o kterou se starala sama. Upomínky chodily dál, ale protože s bratrem bydleli společně s rodiči v jejich rodinném domku, dařilo se bratrovi všechny zajistit, aby se k jeho sestře nedostaly. Časem se bratr odstěhoval a od té doby ani Hana, ani její rodiče nevědí, kde se zdržuje a co dělá. Co však slečna Hana zjistila, bylo to, že bratr nehradil půjčky, jak se původně spolu dohodli, nereagoval ani na upomínky, které mu předala, ani na další výzvy od věřitelů, které před ní zatajil. Odkryla se před ní tvrdá realita dlužníka, který neplní svoje závazky. Za takovou osobu totiž byla svými věřiteli považována.

Obrovské splátky

Všichni věřitelé, které se Haně podařilo zjistit, svoje závazky již zesplatnili, to znamená, že chtěli zaplacení zbývající části dluhu včetně sankcí najednou. Některé dluhy byly předmětem soudního řízení či rozhodčího řízení, dva závazky byly dokonce předmětem exekuce.

O zbývajících dvou závazcích se Haně nejprve nepodařilo zjistit žádné konkrétní údaje, protože původní věřitelé svou pohledávku postoupili někomu jinému. O postoupení pohledávky slečnu Hanu údajně informovali a skutečnost, že se k ní tato informace nedostala, věřitele nezajímala. Zjištěná realita byla šokující. Dluhy činily téměř jeden a půl milionu korun, a když se teď Hana společně se svými rodiči pokusila situaci řešit, splátky, které věřitelé a exekutoři požadovali, byly dohromady ve výši padesát tisíc korun měsíčně.

Hana se snaží svůj stávající příjem, kterým je rodičovský příspěvek, navýšit. Pro svého zaměstnavatele vykonává činnost na základě dohody o provedení práce. Objem práce je však nepravidelný a nepravidelná je tedy i výše získané finanční částky. I přes vydatnou pomoc rodičů, kteří se do splácení zapojili a rozpustili již téměř všechny svoje úspory, nestačí požadované splátky hradit. Slečně Haně tak hrozí nárůst dluhů o další náklady soudního řízení a exekuce.

Co dělat před exekucí?

Za této situace se slečna Hana spolu se svými rodiči obrátila na Poradnu při finanční tísni. Před všemi zúčastněnými jsou dva základní úkoly. Pokusit se ochránit rodiče a jejich majetek před věřiteli jejich syna, který zřejmě nadělal spoustu dalších dluhů, o nichž neměli rodiče a sestra ani potuchy, a poté najít řešení nezáviděníhodné situace slečny Hany, do které ji dostala nejen nezodpovědnost jejího bratra, ale i její vlastní nedůslednost. Poradce probral s rodiči způsoby soudního i mimosoudního vymáhání pohledávek včetně exekučního řízení, jejich práva a povinnosti a také možnosti právní obrany. Situace slečny Hany byla složitější. Sama i přes veškeré vynaložené úsilí na splácení tak velkých dluhů nestačí. Velkou oporu má ze strany rodičů.

Žít z minima

Nejprve Hana musela zjistila okruh svých věřitelů a rozsah dluhů – část dluhů sice zaplatila, ale o dalších neměla doposud žádné informace. Poradce Haně doporučil i nadále pokračovat ve splácení podle jejích možností, a to do doby, než bude možné její situaci celkově posoudit. Když Hana získala veškeré informace, posoudil poradce její situaci z hlediska oddlužení podle insolvenčního zákona. Oddlužení prodejem majetku v případě slečny Hany nebylo možné, protože neměla žádný majetek, z jehož prodeje by věřitelé mohli být uspokojeni. Proto přicházelo v úvahu oddlužení plněním splátkového kalendáře, ale pouze za předpokladu, že její příjem by byl podstatným způsobem navýšen.

V tuto chvíli nabídli řešení rodiče slečny Hany. Budou jí přispívat celou dobu určitou částku tak, aby Hana splnila podmínky oddlužení a mohla se tímto způsobem vyrovnat se všemi svými věřiteli. Bez výrazného finančního zapojení rodičů by pro slečnu Hanu ani toto řešení nebylo možné. Schválení oddlužení plněním splátkového kalendáře bylo pro Hanu i její rodiče začátkem období, které nebude pro nikoho z nich jednoduché. Je to však pro slečnu Hanu možnost, jak v budoucnu žít se svojí dcerou beze strachu ze soudů a exekutorů.

Autorka je poradkyní Poradny při finanční tísni.

Potřebujete pomoct?

Poradna při finanční tísni, o.p.s., Praha, Americká 22 Po–Pá: 8.00–18.00 h Tel.: 222 922 240
Zelená linka: 800 722 722

Poradna při finanční tísni, o.p.s., Moravská Ostrava, Vítkovická 1 Po–Pá: 8.00–18.00 h Tel.: 595 532 740

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Je to nějaké uhozené.
Jaromír Adámek
1. 7. 2010, 20:55
Re: Co to je za blbost?
Tomáš Marný
30. 6. 2010, 09:08
Re: Co to je za blbost?
Karlik
30. 6. 2010, 08:02
Co to je za blbost?
Tomáš Marný
30. 6. 2010, 07:32

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená