FinExpert.e15.cz

Ptáte se: Jak získat úvěr při naplněném úvěrovém rámci

Převod majetku by šlo principiálně provést buďto bezúplatně jako dar nebo za úhradu.
Ptáte se: Jak získat úvěr při naplněném úvěrovém rámci

Dotaz: Kamarád, který pracuje v bance, mi poradil, jak získat úvěr na výrobní halu, i když mám už na firmu prý naplněný úvěrový limit. Mám převést výrobní halu na 5 svých kamarádů a ti získají úvěr – ten mi pak dají.Co si o tom myslíte?

Odpověď: Tento dotaz bude fungovat univerzálně, tedy i pro jiné typy půjček, do jisté míry i těch spotřebitelských, a také za jiné konstalace. Ne každý má výrobní halu, ale může jíž i o zástavu jiného majetku. Zároveň se tím pěkně demonstruje, že i ve finančních ústavech dělají jen lidé a ti z různých pohnutek – mnohdy finančních – chybují nebo rovnou podvádějí.

Rekapitulace

Uděláme si tedy krátký přehled toho, co tazatel eventuálně zvažuje udělat. Předně má k dispozici výrobní halu. Neznáme její parametry, nicméně i tak můžeme konstatovat, že jde o majetek řádově v desítkách milionů korun. Tento majetek by tazatel převedl na jiné osoby a tímto by o něj přišel.

Zároveň by z vlastního podniku vyvedl nemalou část majetku. Ta možná sloužila jako zástava úvěru. Pokud náhodou ne, banka s tímto majetkem při poskytování úvěru alespoň počítala. Takže se blížíme i úvěrovému podvodu.

Daně

Nyní se podívejme poněkud podrobněji na jednotlivé kroky. Tak především by se tazatel zbavil velkého majetku. To nelze nazvat jinak než čirým bláznovstvím (nebereme teď v potaz charitu, tu u převodu výrobní haly nepředpokládáme).

Převod majetku by šlo principiálně provést buďto bezúplatně jako dar nebo za úhradu, kde kupující uhradí skutečnou hodnotu haly. V případě daru je nutné zaplatit darovací daň, která by u nemovitosti, kde převádíte majetek na cizí osoby, činila podle výše odhadní ceny nemovitosti 7-40 %.

U úplatného převodu bude nutné zaplatit daň z převodu nemovitostí, jež činí 3 %. Dřív se hrazení této daně často obcházelo tím, že nemovitost se vložila do obchodní společnosti a došlo pak k prodeji obchodního podílu dané společnosti,. Ale to bychom čtenáři neradili, už vůbec ne dnes.

Jak by to bylo s úvěrem

Nabízí se otázka, kde by kupující na úplatný převod takové nemovitosti vzali peníze. Jak uvádí tazatel, vzali by si na ni úvěr. Ovšem pokud by úvěr skutečně dostali, nebylo by to na 100 % hodnoty takové nemovitosti, pravděpodobně by šlo o 50 % hodnoty, maximálně za dobré souhry okolností tak 70 %. Kde by vzali zbývajících 30-50 %?

Za situace, kdy by byla nemovitost zastavená, získat další úvěr by na ni nešlo.

A pokud by majitel zastavenou nemovitost převedl bez vědomí banky na jiné majitele, mohlo by se jednat o úvěrový podvod. Za to hrozí 2 roky, vy víte čeho.

Tak tedy „kamarád“, který vám něco takového navrhl, není ve skutečnosti žádným kamarádem. Pravděpodobně má s vaším úvěrem nějaký problém a sněží se jej „řešit“ – ovšem tak, aby na něj samotného důsledky takového činu nepadly, ty by dopadly je na vás.

Článek vyšel na www.malepenize.cz

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená