FinExpert.e15.cz

Pryč s běžnými účty

Víte, kolik vynáší vaše konto? Do obchodních podmínek se raději ani nedívejte, abyste si nezkazili náladu. Úroky klesly povážlivě nízko, jen zcela ojediněle přesáhnou čtyři desetiny procenta za rok.
Pryč s běžnými účty

Nechat peníze ležet na běžném účtu je rok od roku nevýhodnější. Zatímco za vedení účtu a všemožné převody zaplatíte ročně minimálně tisícikorunu, při nadprůměrně vysokém zůstatku padesát tisíc korun vás banka za rok odmění maximálně dvousetkorunovým výnosem. Ani ten však nedostanete na ruku, stát ukrojí ještě třicet korun v podobě daně z úroků.

Kam tudy cestou?
Z úroků na běžných účtech tedy nic mít nebudete. Jelikož se však banky alespoň v něčem snaží vyjít svým klientům vstříc, zaujímají v jejich nabídkách stále důležitější pozici tzv. multifunkční účty, kombinace běžných a spořicích účtů, doplněné případně některým z podílových fondů. Vše pod jednou střechou, tedy pod jediným číslem, poplatkem a smlouvou.
Multifunkční účty umožňují na rozdíl od obyčejných běžných účtů automaticky zhodnocovat volné prostředky, které bezprostředně nepotřebujete; stačí jen nastavit požadované parametry. Část zůstatku na běžném účtu je přesunuta na spořicí účet či fond. V případě poklesu zůstatku pod zvolený limit systém automaticky doplní hotovost na běžném účtu zpětným převodem ze spořicího účtu nebo fondu. Pokud zůstatek naopak překročí stanovenou maximální hranici, automaticky se peníze spoří nebo investují.

Lepší než …
Multifunkční účty představují výhodný způsob využití finančních prostředků. Jejich zhodnocení může překonat úroveň samostatně založených termínovaných vkladů. Například konto Komplet od Raiffeisenbank umožňuje zhodnocovat odložené peníze (stačí 500 Kč) na spořicím účtu o 2,5 % p. a. Na samostatně vedeném termínovaném vkladu takto vysoký úrok dostanete, až když vložená částka přesáhne milion korun.
eBanka, která „chytré účty“ zavedla v tuzemsku jako první a dodnes v této kategorii udává směr, propojila svůj Osobní účet s podílovým fondem sesterského ČP Investu. Nakupovat a prodávat podílové listy vysoce bezpečného Fondu peněžního trhu je stejně snadné, jako převádět peníze na termínovaný vklad. Podílové fondy však zhodnocují vložené prostředky přece jen o nějaké to procento lépe a po půlroční investici je výnos osvobozen od daně z příjmu.

Jde to i naopak
Zatímco se běžné účty rozšiřují o funkce spořicí a investiční, podílové fondy jdou cestou opačnou. Díky propojení s kreditní, případně charge kartou jsou výhodně uložené peníze v podílových listech dostupné prostřednictvím bankomatů nebo umožňují přímé platby kartou u obchodníka. Tím však přebírání funkcí doposud vyhrazených běžným účtům nekončí.
Po vzoru USA, kde po druhé světové válce správci fondů umožnili převádět peníze odprodejem podílových listů, začínají podobné možnosti nabízet i tuzemské investiční společnosti. Příkladem mohou být kreditní karta České spořitelny vydávaná k fondu Sporoinvest a charge karta propojená s fondem Živnobanka – Sporokonto. Visa Sporokonto je mezinárodní embosovaná charge karta, kterou může klient získat při investici do zmíněného fondu. Karta umožňuje držiteli získat bezúročný úvěr. Tento je vždy na konci měsíce splacen odkupem podílových listů fondu, který automaticky provádí ŽB-Trust. Na rozdíl od kreditních karet odpadá starost o vyrovnání závazku k určenému datu.

Dana Macháčková
AMI Communications


Charge karta (Charge Card)
Platební karta, která nemá stanoven limit měsíčních výdajů. Okamžik úhrady se přesouvá na konec měsíce nebo na ještě pozdější období. Klient má zpravidla stanovenou lhůtu 14–30 dnů od obdržení výpisu od vydavatele karty, během které musí svůj závazek vyrovnat.


Nabídka multifunkčních účtů

 Produkt

 Banka

 Popis

Běžný účet Citibank automatický převod nadlimitního zůstatku na spořicí účet s pevnou úrokovou sazbou
Osobní účet eBanka automatický převod nadlimitního zůstatku do podílových fondů ČP Investu, na termínovaný vklad nebo na inteligentní termínovaný vklad
Konto Komfort HVB Bank automatický převod nadlimitního zůstatku na termínovaný vklad s pevnou úrokovou sazbou
A – konto Komerční banka automatický převod nadlimitního zůstatku na spořicí účet
Komplet Konto Raiffeisenbank automatický převod nadlimitního zůstatku na spořicí účet s pevnou úrokovou sazbou
Sporoinvest Investiční společnost České spořitelny možnost požádat o vydání kreditní karty Visa Kredit+ propojené s podílovým fondem
Sporokonto ŽB-Trust možnost zdarma získat charge kartu Visa propojenou s podílovým fondem

Pozn.: Spořicí účet je otevřen na dobu neurčitou s dohodnutou výpovědní lhůtou, kdežto termínovaný vklad je sjednán na dobu určitou. Zatímco u charge karty musíte zaplatit všechny transakce kartou provedené na konci měsíce najednou, karta kreditní umožňuje splácení rozvrhnout do více splátek. Minimálně musíte každý měsíc zaplatit 10 % z dlužné částky.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená