Prvních 30 účastníků pilotního projektu „Výběr kvalifikovaných zahraničních pracovníků“ a jejich rodinných příslušníků dostalo ve zkrácené lhůtě trvalý pobyt v České republice. Pocházejí z Bulharska, Chorvatska a Kazachstánu a najdeme mezi nimi strojního inženýra, programátora, konstruktéra, personální manažerku, zdravotní sestru, vysokoškolskou lektorku, pracovníka v obchodu i operního pěvce.
Pilotní projekt odstartovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) 28. července 2003 na území ČR a 1. září 2003 v prvních cílových zemích - Bulharsku, Chorvatsku a Kazachstánu. Od 1. října 2004 k nim přibyly Bělorusko a Moldavsko. 1. července 2005 se do pilotního projektu zapojily další dvě země – Srbsko a Černá Hora a Kanada. Od 1. ledna 2006 se brány projektu otevřely i pro Ukrajinu a od 1. července 2006 patří mezi cílové země i Bosna a Hercegovina, Makedonie a Ruská federace.
Projekt je prvním krokem k vytváření budoucí imigrační politiky České republiky. Jeho cílem je přivést do ČR zahraniční odborníky, kteří se zde chtějí usadit i se svými rodinami. Ti, kteří úspěšně splní všechny podmínky, mohou požádat o trvalý pobyt v ČR už po dvou a půl letech. Stejnou možnost mají zahraniční absolventi českých vysokých a středních škol.
Český stát nadále nezajišťuje zájemcům o účast v projektu práci ani bydlení, ani jim neplatí cestu do ČR. Vstup do projektu jim ale umožní požádat společně s rodinnými příslušníky po dvou a půl letech o trvalý pobyt v ČR. Při ztrátě zaměstnání nikoli z vlastní viny mají účastníci projektu třicetidenní ochrannou lhůtu, po kterou nepřijdou o vízum a pobyt v ČR se jim nepřeruší.
Výběr do projektu probíhá na základě počítačové procedury, ve které musí zájemci získat z maximálně možných 66 bodů nejméně 25. Hlavními kritérii jsou dosažené vzdělání a pracovní zkušenosti. Zájemce o vstup musí mít minimálně střední vzdělání s maturitou. Důležitou úlohu hrají i věk, jazykové znalosti, předchozí zkušenosti se životem v České republice a rodinná situace. Vstup do pilotního projektu je možný pouze elektronicky prostřednictvím systému on-line na internetové stránce projektu www.imigracecz.org.
Aby integrace účastníků projektu byla co nejkomplexnější, budou se moci od 31. prosince 2006 přihlásit do dobrovolných příspěvkových kursů českého jazyka.