FinExpert.e15.cz

První kandidátská země schválila vstup do Unie

Na Maltě o víkendu proběhlo lidové hlasování o vstupu do Evropské unie, které dopadlo dobře pro stoupence proevropské politiky. V plebiscitu hlasovalo 54 % občanů pro a 46 % proti vstupu. Volební účast dosáhla něco málo přes 90 %.

Maltské „ano“ přijali pravděpodobně s velkým ulehčením proevropské síly v ostatních kandidátských zemích i samotná EU. Je to pozitivní impuls pro referenda v dalších zemích, kde jsou názory na vstup mnohdy podobně nejednoznačné jako na Maltě. Tam se vedle početné skupinky oslavujících viditelně projevuje také opoziční názorová skupina, která výsledek hlasování nese velmi těžce. Názor této skupiny asi nejvýstižněji vyjádřil Eddie Profitera z kampaně proti EU, který řekl: „Referendum není poslední slovo. Nesmíme připustit, abychom po krátkém období nezávislosti na Velké Británii opět ztratili suverenitu a stali se bruselskou kolonií.“ Boj o Evropu tak na Maltě zřejmě ještě neskončil.

I po referendu se tedy nezdá být vstup Malty do EU uzavřenou záležitostí. Ostatní kandidátské země budou dění na Maltě sledovat čím dál napjatěji s přibližujícím se termínem vlastního referenda. 23. března se odehraje lidové hlasování ve Slovinsku a 12. dubna v Maďarsku. Litva a Slovensko budou o vstupu hlasovat v květnu, Česká republika a Polsko v červnu a Estonci a Lotyši v září. Referendum na Kypru bude pouze tehdy, pokud se podaří uzavřít dohodu o uspořádání ostrova mezi jeho řeckou a tureckou částí.

Ačkoli v ČR zní podle posledního průzkumu agentury STEM rozhodnutí 79 % dotázaných „ano“, nemůžeme si být konečným výsledkem stoprocentně jistí. Minulý pátek se proti vstupu do Unie oficiálně postavilo vedení KSČM a předseda strany Miroslav Greeníček řekl, že: „Vzhledem k vyjednaným podmínkám, neznalosti vývoje EU po připravované reformě a nepřipravenosti země na vstup nemůže KSČM občanům doporučit, aby v referendu hlasovali pro vstup do Evropské unie v roce 2004.“ Jak tato záležitost dopadne, uvidíme za necelé čtyři měsíce.

 

Zdroj: Osobní finance
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená