FinExpert.e15.cz

První dojem je důležitý aneb jak dobře zapůsobit?

Vizáž a celkové vystupování člověka často rozhoduje o tom, jak ho bude okolí vnímat.
První dojem je důležitý aneb jak dobře zapůsobit?

Vzhled je jedním z prostředků neverbální komunikace a v souvislosti s prvním dojmem hraje významnou roli. Pokud se chystáte na důležitou pracovní schůzku či přijímací pohovor, tak v rámci přípravy na jednání nepodceňte způsob prezentace, vyjadřování, ale také toho, jak vypadáte a co máte na sobě. Oblečení je většinou první věc, které si na vás lidé všimnou. Mělo by korespondovat s prostředím, v němž se pohybujete. Také mějte na paměti, že příjemně a sebevědomě se budete cítit pouze v dobře padnoucím oblečení z pohodlných a kvalitních materiálů. Uvědomte si, že během jednání se již nebudete moci převléknout. Čisté, vkusné a slušivé oblečení tudíž přizpůsobte dané situaci.

Buďte přirození

V rámci prvního dojmu velice záleží na neverbální komunikaci a způsobu, jakým se vyjadřujete. Během několika minut prvního setkání s člověkem, si osobě vzájemně utváříme obrázek. První dojem tak může ovlivnit další průběh celého jednání. Proto je velice důležité hned od začátku vyvolat v druhých pozitivní vnímání naší osoby. Při setkání s druhými lidmi má neverbální komunikace velký význam. „Existují sice různé zásady neverbální komunikace, ale zásada číslo jedna zní: Chovejte se přirozeně! Nepřirozená gesta odhalí prakticky každý,“ tvrdí marketingový manažer Jiří Halbrštát.

Důkladně se připravte

Na náročnou schůzku se předem dostatečně nachystejte. Připravte si důležité podklady, argumenty, dotazy atp. Pečlivá příprava zamezí zmatenému, neprofesionálnímu chování, které nepůsobí příliš dobře. Dejte najevo snahu o hladký průběh jednání, během něhož nebudete tápat, ale chovat se klidně a přirozeně. Do místnosti vždy vstupujte se zdravým sebevědomím. Myslete na vzpřímené držení těla. Nutností je také milý a přirozený úsměv.

Komunikace doprovázená úsměvem navozuje příjemnou atmosféru a pocit empatie. Dříve než započne jednání, tak by měl samozřejmě předcházet pozdrav doplněný podáním ruky. Dejte pozor na intenzitu stisku ruky. Neměl by být příliš slabý, ale ani příliš silný. „Při podání ruky je stejně odpuzující model „leklá ryba“ jako „drtič kostí“. Když podáváte ruku, dívejte se druhé osobě do očí,“ radí Jiří Halbrštát. Při rozhovoru pozorně naslouchejte a neskákejte druhé osobě do řeči. Používejte raději krátké věty, jelikož v dlouhých, složitých souvětích se můžete ztratit. Dbejte na spisovný jazyk a vyhněte se cizím výrazům, jimiž si nejste zcela jisti. Mluvte jasně, dostatečně nahlas a dobře artikulujte.

Zaujmout hned od začátku

Na prvním dojmu, který si o vás lidé dělají se z 55 procent podílí vzhled, z 38 procent vystupování a z pouhých 7 procent vědomosti. Chcete-li dosáhnout svého cíle, tak  musíte druhou stranu zaujmout hned od začátku. Přirozený a příjemný úsměv je nutností. Co se týče oblečení, tak je většinou vhodné zvolit decentní eleganci. Výrazným barvám a avantgardním doplňkům se raději vyhněte. Zvolte přiměřený parfém a líčení.

„Základem je samozřejmě dobře padnoucí, kvalitní oblečení, které lichotí nositeli a ukazuje obecnou úroveň a péči. Dále také záleží v jakém duchu má schůzka proběhnout, s kým jednáte, na pohlaví obou zúčastněných, ale i na tématech a povaze jednání. Náš styl může navodit smířlivý tón i situaci vyostřit či nám dodat autoritativnost,“  míní prezident Asociace vizážistů a stylistů ČR Petr Lukeš.

Zvolit vhodné oblečení představuje pro některé lidi velkou neznámou. Pokud máte problém s tím, jak se pro různé příležitosti obléct a upravit, nevíte jak zkombinovat oblečení či chcete vylepšit svoji vizáž, tak vyhledejte odborníka. V dnešní době existuje spoustu specialistů, kteří poradí, jak sladit šatník, jaké barvy a střihy určitému typu člověka nejlépe padnou a v neposlední řadě doporučí i vhodný účes a doplňky.

Rychlý soudce

To jak vypadáme, působí na vnímání naší osoby okolím, hraje významnou roli v rámci prvního dojmu a mnohdy má tak i výrazný vliv na důležitá setkání. „Ač to rádi přehlížíme, tak vizáž ovlivní výsledek zásadně. Ani jedna strana si to obvykle neuvědomí zcela se všemi důsledky, ale mnoho faktů dokazuje, že oči jsou rychlejší a přísnější soudce než analytické posouzení faktů. Často je o výsledku schůzky rozhodnuto z prvního dojmu,“ uvádí Lukeš.

Pokud se vám nepodaří udělat první dojem podle vašich představ, tak nevěšte hlavu. Příští setkání se vám určitě vydaří lépe. O to důkladněji se připravte na další schůzky a ze svých chyb se ponaučte.

Domníváte se, že vám někdy na pracovní schůzce pomohla vaše vizáž? Jakým způsobem se připravujete na důležitá setkání?

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená