FinExpert.e15.cz

První byla ČSOB

ČSOB zpracovala první platbu čipovou kartou prostřednictvím radioterminálu.

Na čipovém radioterminálu ČSOB v pražské restauraci Kolkovna provedl David Bibby, pracovník ústředí asociace MasterCard Europe, první platební transakci, když prostřednictvím čipové karty MasterCard zaplatil za oběd. Transakce byla provedena terminálem ČSOB, který  nevyžaduje pevné připojení k telefonní lince.

ČSOB v těsné spolupráci s asociací MasterCard Europe úspěšně dokončila projekt zpracování (akceptace) čipových karet MasterCard a Maestro a získala k tomu certifikát asociace MasterCard Europe osvědčující kompatibilitu se světovým standardem EMV. U svých smluvních obchodníků v ČR již rozmístila ČSOB  více než 8.500 kusů platebních terminálů, které budou v nejbližší době vybaveny aplikací pro akceptaci čipových karet platebního systému MasterCard. Tím, že ČSOB jako první banka v ČR nabízí obchodníkům přijímat akceptaci čipové karty s využitím tzv. radioterminálů, umožňuje, aby platby čipovými kartami vykročily jednou provždy z „kamenných obchodů“ a podstatnou měrou v ČR zdomácněly, podobně jako třeba mobilní telefony.

„Současná připravenost ČSOB k rychlému rozšíření čipové technologie mezi obchodníky dává bance velké předpoklady k významnému posílení tržní pozice. Předpokládám, že v průběhu letošního a příštího roku významně podpoříme nárůst počtu terminálů pro platby čipovými kartami u našich smluvních partnerů ve sféře obchodu a služeb v ČR, např. jenom během letních měsíců bychom rádi zprovoznili několik stovek radioterminálů,“ komentoval premiérovou transakci Petr Skála, manažer útvaru karty ČSOB.

Čipové nebo tzv. inteligentní karty nabízejí držitelům, bankám i obchodníkům výrazně vyšší bezpečnost a pohodlí. Informace uložené v čipu na platební kartě prakticky není možné zkopírovat, čímž čipová technologie významně přispívá ke snížení podvodů s padělanými kartami. Radioterminál pro autorizaci transakcí platebními kartami je mobilní zařízení umožňující bezdrátovou komunikaci s autorizačním centrem a je tudíž vhodný např. pro provozovatele restaurací, kdy jejich zákazníci mohou platit kartou přímo u svého stolu.

„Čipové technologie mají před sebou velkou budoucnost a jsem přesvědčen, že se rychle rozšíří i v České republice. Přechod platebních karet na čipové karty standardu EMV v současné době probíhá ve všech zemích. Předpokládáme, že v roce 2005 budou na čip převedeny zhruba dvě třetiny všech platebních karet vydaných v České republice,“ uvedl Ján Čarný, ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku a Slovenskou republiku.

Zdroj: TZ ČSOB

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

radioterminál
kix
5. 6. 2003, 09:42
Platby
Kurt
5. 6. 2003, 07:41

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená