FinExpert.e15.cz

Průzkum: práce doma zůstává snem většiny Evropanů

Dříve nepředstavitelný luxus, dnes dostupná alternativa: Technologie umožňují mnoha Evropanům pracovat doma. K mnoha výhodám domácí práce, jako je ušetřený čas za dojíždění, více svobody a nezávislosti a lepší rovnováha mezi rodinnými a pracovními úkoly, se přidružují také potenciální potíže.
Průzkum: práce doma zůstává snem většiny Evropanů

Patří mezi ně nedostatek sociálních kontaktů a podpory, nutnost větší disciplíny a koncentrace, nebezpečí přetahování pracovní doby a neustálá přítomnost práce doma. Preferují evropští zaměstnanci pracovat z domova navzdory hrozícím problémům? Jobpilot a Monster, globální jednička na trhu práce, provedli online průzkum.

Evropané si přejí pracovat doma...

11 757 účastníků z 18 evropských zemí odpovědělo na otázku „Chtěli byste pracovat doma?“ takto:

 • 33,76 %: Ano, rád(a) bych pracoval(a) někdy doma
 • 29,80 %: Rád(a) bych pracoval(a) doma vždy
 • 20,35 %: Ne, chci oddělovat práci a domov
 • 13,57 %: Ano, ale zaměstnavatel to nedovoluje
 • 2,52 %: Ano, ale nedostanu kancelářské vybavení od zaměstnavatele

Na stránkách jobpilot a Monster odpovídali respondenti z Británie, České republiky, Dánska, Finska, Francie, Holandska, Irska, Itálie, Maďarska, Německa, Norska, Polska, Rakouska, Španělska, Švédska, Švýcarska

Drtivá většina respondentů (až 80%) by ráda pracovala z domova alespoň občas, zatímco zhruba 20% lidí chce práci a domov striktně oddělovat. Přes 60% respondentů v Maďarsku preferuje práci doma, následováno 48% českých a 40% německých zaměstnanců. V Itálii (25%), Holandsku (21%) a v Rakousku (21%) představuje největší problém nechuť zaměstnavatele, naopak neochota firem poskytovat kancelářské vybavení domů nepředstavuje vážnou překážku v žádném ze zkoumaných pracovních trhů.

Nedotknutelnost domova je asi nejvíce ceněna Poláky, z nichž 30% chce domov od práce oddělovat, následují Italové s 28%, Švédi (26%) a Francouzi (25%).

Přání většiny evropských zaměstnanců však nejsou zpravidla naplněna. Podle nejnovějších statistik Eurostatu pouze 5% evropských zaměstnanců pracovalo v roce 2004 pravidelně z domova, zatímco 87% nikdy nemělo takovou možnost. Pravidelné zaměstnání z domova bylo nejméně časté ve Španělsku a v Portugalsku (0,6% a 1,2%). Není proto překvapením, že podíl zaměstnanců, kteří nikdy nepracovali z domova, byl nejvyšší ve Španělsku (98%), Portugalsku a Itálii (po 94%).

...a většina Čechů rovněž

Odpovědi respondentů v České republice na otázku „Chtěli byste pracovat doma?“

48,39 %: Rád(a) bych pracoval(a) doma vždy
25,81 %: Ano, rád(a) bych pracoval(a) někdy doma
19,35 %: Ne, chci oddělovat práci a domov
6,45 %: Ano, ale zaměstnavatel to nedovoluje
0,00 %: Ano, ale nedostanu kancelářské vybavení od zaměstnavatele

"V celé Evropě se setkáváme se zásadním rozporem mezi počtem zaměstnanců, kteří by rádi pracovali z domova a kteří tuto možnost doopravdy mají," řekl Ladislav Hadáček, ředitel české pobočky jobpilot/Monster. "Nicméně mnoho lidí podceňuje související problémy, protože s prací z domova nemají zkušenosti," dodal Hadáček.

Zdroj: Jobpilot.cz


Nestresujte se

Lisa Kanarek, americká expertka na práci z domova a zakladatelka HomeOfficeLife, velmi zevrubně zkoumala problémy související s prací z domova. "Objevuje se mnoho kladů i záporů, lidé by proto měli velmi důkladně zvážit, zda práce z domova je vhodná pro jejich individuální situaci."

Lisa Kanarek radí zájemcům o práci z domova následující:

 1. Dobrá práce s časem je klíčová pro zaměstnance pracujícího z domova. Dvouhodinový úkol se často může protáhnout na 48 hodin. Uplatněte sebekázeň a pravidelný časový rozvrh, abyste zůstali produktivní.
 2. Pokud máte společenskou povahu, zajistěte si příležitosti pro osobní komunikaci, jinak začnete domácí práci nesnášet a těšit se, až z domova utečete.
 3. V závislosti na vaší pořádkumilovnosti a adrese vašeho bydliště vás může stresovat, pokud mají klienti zajít za vámi domů. Možná i obtěžovat. Zkuste oddělit část vašeho domova, kterou využíváte pro práci, zaměřit se na ni a skrýt před návštěvníky zbytek domácnosti.
 4. Pokud se můžete při práci doma zamknout, máte štěstí. Někteří zaměstnanci pracující doma bez separátní pracovny v bytě mají aspoň volné místečko zařízené jako pracoviště. Mohou je uzavřít, když práci dokončí, pracoviště je tak nepronásleduje, když tráví čas s rodinou nebo se baví.
 5. Pokud pracujete v kanceláři zaměstnavatele, je jasné, že osobní život necháváte doma. Ale když pracujete doma, osobnímu životu neutečete. Aby vám nepřerostl přes hlavu, zkuste toto:
  1. Zařiďte si pracovnu v tiché části domu, kde vás nebude nic rušit. Pokud je to jen trochu možné, vyhraďte si separátní místnost.
  2. Nechte si zřídit druhou telefonní linku pro pracovní účely a zajistěte, že tento telefon zvedáte vy, nikoli vaše rodina (pokud se ovšem nepodílejí na vaší práci).
  3. Ignorujte jakékoli osobní záležitosti, pokud nejsou urgentní. Jinak se vám může snadno stát, že den strávíte uklízením a nikoli prací!
  4. Odložte veškeré soukromé činnosti, jako je vyzvednutí oděvů z čistírny, nákupy v samoobsluze nebo soukromé telefonáty.
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená