FinExpert.e15.cz

Průzkum: použití mobilů ve volbách by zvýšilo účast

Volební účast v červnových parlamentních volbách by se teoreticky mohla významně zvýšit, pokud by bylo možné hlasovat pomocí mobilních technologií: strany by získaly 81% z těch, kteří by jinak volit nešli. Téměř polovina uživatelů mobilních telefonů, by chtěla mít možnost politikům volat na speciální linky a nacházet v mobilu informace o politických stranách. Možnost rozhodovat o dění ve své obci prostřednictvím SMS hlasování by přivítalo 85% respondentů. Tato a další zjištění vyplývají z reprezentativního výzkumu, který v květnu realizoval Vodafone ve spolupráci s výzkumnou agenturou United Interactive.

Cílovou skupinou výzkumu byli zákazníci mobilních operátorů. Výzkum byl proveden na vzorku 400 respondentů a byl reprezentativní dle věku, pohlaví a mobilního operátora. Výzkum se zaměřil na tři tematické okruhy:
  1. Využití mobilních technologií v politickém rozhodování
  2. Telekomunikační „vyspělost“ politických subjektů
  3. Volební preference uživatelů mobilních telefonů

Umožněte volit přes mobil a přijdeme

Z voličů, kteří se nechystají jít v červnu volit, by 81% své rozhodnutí změnilo, pokud by mohli hlasovat přes SMS. Největší přesvědčovací sílu by tento typ volby měl u zákazníků Eurotelu (87%), T-Mobilu (78%) a Vodafonu (73%).

Možnost rozhodovat o dění ve své obci prostřednictvím SMS hlasování by přivítalo 85% respondentů. Výsledky jednotlivých operátorů jsou shodné, tato možnost by byla zajímavá pro všechny napříč mobilním spektrem. 40% respondentů by uvítalo zprostředkování informací o politických stranách prostřednictvím SMS nebo wapu. Největší zájem je mezi zákazníky Eurotelu (48%), nejmenší u T-Mobilu (34%).Téměř polovina respondentů (48%) by uvítala možnost zeptat se politiků prostřednictvím speciálních telefonních linek na věci, které je zajímají. Častěji jde o mladé nebo naopak starší lidi, méně pak o respondenty mezi 30-40 lety. V tomto ohledu jsou nejaktivnější zákazníci Vodafonu (54%), Eurotelu (52%), a T-Mobilu (43%)

Pouze 11% respondentů má zájem, aby jim politici volali. Nejvíce odmítaví jsou zákazníci Vodafone, kde o tuto možnost projevily zájem jen 3% respondentů. Naopak 16% zákazníků Eurotelu by tuto službu přivítalo (11% mezi zákazníky T-Mobilu).

Mobily a politici

Největší brzdou rozvoje telekomunikací by podle respondentů (54%) byla KSČM. Tento výsledek je shodný napříč všemi mobilními operátory. Dílčí rozdíly jsou u menších „brzd“ - zákazníci Eurotelu ji vidí v KDU-ČSL (13%) a Strany zelených (10%), zákazníci Vodafone u ČSSD (13%). Za stranu nakloněnou rozvoji telekomunikací naopak respondenti (61%) označili ODS. Za „nejvyspělejší” politiky v oblasti telekomunikací považují respondenti oba dosavadní ministry informací: Vladimíra Mlynáře (22%) a Danu Bérovou (23%).

Mobily a volební preference

Volební preference uživatelů mobilních telefonů odrážejí preference v rámci všeobecné voličské základny, přesto existují relativní odlišnosti: zákazníci Vodafone plánují oproti konkurenčním zákazníkům častěji volit Stranu zelených, T-Mobile sdružuje relativně více voličů ODS, zákazníci Eurotelu ve srovnání s konkurencí více volí ČSSD.

Za nejdůvěryhodnějšího politika označili respondenti Václava Klause, jemuž nejvíce důvěřují zákazníci Eurotelu (33%). Mezi voliči nejpreferovanějších stran (ODS, ČSSD, SZ) shodně dominují majitelé Nokií, přesto existují relativní odlišnosti: voliči ODS mají relativně častěji Alcatel, voliči Zelených relativně více volají se SonyEricssonem a voliči ČSSD relativně ve větší míře  využívají Siemens.
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená