FinExpert.e15.cz

Průzkum: Která banka má pro klienty nejpřehlednější stránky?

Pátrali jsme po čtyřech stěžejních dokumentech, z nichž klienti čerpají důležité informace.
Průzkum: Která banka má pro klienty nejpřehlednější stránky?

Web Bankovnípoplatky.com provedl unikátní test hodnotící přehlednost internetových stránek hlavních tuzemských bank. Nejpřehlednější web má ČSOB, celkově se na internetových stránkách bank nejsnadněji hledá sazebník bankovních služeb.

Jak jsme testovali?

Na internetových stránkách daných bank jsme pátrali po čtyřech stěžejních dokumentech, z nichž klienti čerpají důležité informace ovlivňující jejich rozhodování. Cestu ke každému z nich jsme hodnotili podle počtu nutných úkonů - kliků myší, jež ke zvolenému cíli vedou z domovské stránky banky.

Některé z bank nabízejí na stránkách koncept rolovacích lišt, což návštěvníkům webu usnadňuje hledání a šetří čas. Proto jsme úkony na rolovacích lištách nestavěli na roveň „klikům“, ale v tabulce jsme je označili hvězdičkou. Na internetu jsme hledali 4 důležité dokumenty – sazebník, všeobecné obchodní podmínky, kodex mobility a výroční zprávy.

Nejsnadnější je najít sazebník

Najít sazebník bankovních poplatků je na stránkách bank relativně snadné, souhrnně dá u zmiňovaných bank nejmenší práci – celkem na 20 kliků myší, 21 kliků i s mBank. Ta na svých stránkách nemá Kodex mobility bankovních klientů ani výroční zprávy, proto jsme ji do soutěže nezahrnovali. Druhým nejdostupnějším dokumentem jsou všeobecné obchodní podmínky - 24 kliknutí, kodex mobility u zkoumaných bank naleznete celkem na 29 kliků. O jeden úkon více potřebujete na nalezení výročních zpráv.

Při hledání sazebníku má klient nejlehčí úlohu na internetových stránkách mBank. Z home page k němu vede jedno kliknutí myší, u ČSOB a České spořitelny je nutné pár tahů navíc na rolovací liště. Sazebníky jsou však dobře dohádatelné u většiny bank, nejhoršího výsledku – 3 kliky myší – dosáhly shodně Volksbank a Citibank.

Všeobecné obchodní podmínky

I v pátrání po Všeobecných obchodních podmínkách byl nejpřívětivější web mBank, stejně jako na stránkách konkurenční Raiffeisenbank stačil 1 klik. Na stránkách UniCredit, Komerční banky a LBBW potřebuje klient o jeden úkon navíc. Nejhůře si znovu stála Citibank, zde je cesta k obchodním podmínkám čtyřnásobně delší než u mBank a Raiffeisenbank.

Kodex mobility

Jedná se o důležitý dokument, který klienta informuje o krocích potřebných ke změně banky. Lze říci, že čím přehledněji má banka na své stránce kodex umístěn, tím více jedná proti svému zájmu – nabízí klientům jednoduchý návod, jak od ní odejít.

V tomto ohledu dosahuje nejlepších výsledků Poštovní spořitelna - 2 kliky, operaci navíc na rolovací liště je nutné udělat na webu Československé obchodní banky. Naproti tomu nejvíce – 4 kliknutí – myší dělí od kodexu mobility návštěvníka stránek Citibank.

Jak se hledají Výroční zprávy

Při pátrání po výročních zprávách je nejsnadnější cesta na webu Komerční banky - 2 kliky, 2 kliky a několik tahů na rolovací liště navíc vám zabere hledání na webu ČSOB. U zbylých bank dokument s výsledky hospodaření a majetkovými poměry dostanete na tři kliky. V této kategorii soutěže se nejhůře umístila LBBW 5 kliků.

A vítězem se stává

Celkové pořadí je k vidění v prvním sloupci tabulky, výsledky v posledním sloupci. Nejlépe dopadla ČSOB, u které se projevila přívětivost rolovací lišty na vrcholu stránky. Na druhém až třetím místě se shodným výsledkem umístily Komerční banka a Raiffeisenbank.

Nejméně přehledný internet má dle námi nadefinovaných pravidel hodnocení Citibank – zde potřebujete více než dvakrát více úkonů než u první ČSOB. „Obecně je třeba konstatovat, že se internetové stránky bank za poslední roky uživatelsky zpřehlednily, což je nejvíce patrné při hledání sazebníku, říká k průzkumu Patrik Nacher, provozovatel webu o bankovních poplatcích. 
 

Celkové výsledky testu 

Bankasazebník FOVOP**kodex mobilityvýroční zprávycelkem
1. ČSOB1 *1 *2 *2 *6
2. Komerční banka22329
3. Raiffeisenbank213 *3 *9
4. Česká spořitelna1 *33310
5. UniCredit Bank223310
6. Poštovní spořitelna232310
7. GE Money Bank233311
8. Volksbank CZ333312
9. LBBW Bank CZ223512
10. Citibank344314
mBank11n/an/an/a
součet (bez mBank)20242930 

* přes roll menu na základní (vedlejší) liště - není počítáno jako klik 
**Všeobecné obchodní podmínky

Článek byl převzat z www.bankovnipoplatky.com.
 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená