FinExpert.e15.cz

Průzkum: Jak veřejnost vnímá rovnou daň

Pouze necelá polovina veřejnosti si pod pojmem „rovná daň“ správně představí, že všichni lidé odvádějí stejné procento daně. Oproti květnu 2005 se povědomí veřejnosti o rovné dani zlepšilo. Snížil se i podíl lidí, kteří o rovné dani nikdy ani neslyšeli – stále jich však je pětina.
Průzkum: Jak veřejnost vnímá rovnou daň

Se zavedením rovné daně v České republice by nyní souhlasila čtvrtina občanů. Proti je více než třetina, přibližně stejná část veřejnosti nedokázala na tuto otázku odpovědět. Nejčastěji se zavedením rovné daně souhlasí příznivci ODS, většina příznivců ČSSD je naopak proti.

Zavedení rovné daně v České republice by podle veřejnosti prospělo zejména růstu životní úrovně bohatých lidí. Nejméně by rovná daň prospěla růstu životní úrovně chudých lidí.
Firma Factum Invenio položila v rámci svého programu Factum Omnibus aktuální otázky týkající se problematiky rovné daně. Dotazování proběhlo ve dnech 6. – 11.5. a 20. – 25.10.2005 na reprezentativních vzorcích 1052, resp. 1014 občanů České republiky starších 15 let, získaných kvótním výběrem.

Pouze necelá polovina veřejnosti si pod pojmem „rovná daň“ správně představí, že všichni lidé odvádějí stejné procento daně (46,0 %). To, že všichni lidé platí stejnou částku daně, si myslí 14,4 % lidí. Že se jedná o způsob platby daní, který vyrovnává rozdíly mezi příjmy lidí, se domnívá 5,2 % obyvatel. Necelá pětina lidí (17,0 %) sice o rovné dani slyšela, ale nic konkrétního si pod tímto pojmem nevybavuje. Obdobná část veřejnosti o rovné dani nikdy ani neslyšela (16,5 %). Od května do října 2005 se povědomí veřejnosti o rovné dani zlepšilo. Snížil se i podíl lidí, kteří o ní nikdy ani neslyšeli.

Klepněte pro větší obrázek

Mezi státy, které zavedly rovnou daň a jejich hospodářství to prospělo, bylo zmiňováno zdaleka nejčastěji Slovensko (tuto zemi uvedla čtvrtina z těch, kteří o rovné dani někdy alespoň slyšeli). S odstupem bylo dále uváděno Polsko, Estonsko, Německo, Irsko, Litva a Lotyšsko. Ve skutečnosti Německo ani Irsko rovnou daň nemají, v Polsku se o jejím zavedení teprve uvažuje.

Klepněte pro větší obrázek

Mezi státy, které zavedly rovnou daň a jejich hospodářství to uškodilo, bylo opět nejčastěji jmenováno Slovensko, ve srovnání s předchozí otázkou jde však o výrazně nižší četnost těchto názorů. Názor, že Slovensku zavedení rovné daně uškodilo, ovšem mezi veřejností od května 2005 mírně zesílil.

Klepněte pro větší obrázek

Se zavedením rovné daně v České republice by nyní souhlasila čtvrtina občanů (26,0 %). Proti je více než třetina (37,6 %), přibližně stejná část veřejnosti nedokáže na tuto otázku odpovědět (36,5 %).

Oproti květnu 2005 se významně snížil podíl lidí, kteří nemají na otázku zavedení rovné daně utvořený názor. Zároveň se zvýšil jak podíl stoupenců, tak i odpůrců zavedení rovné daně. Ukazuje se, že samotný koncept rovné daně nedokázal zatím získat v české společnosti dostatečnou podporu.

Klepněte pro větší obrázek

Zavedení rovné daně v České republice by podle veřejnosti prospělo zejména růstu životní úrovně bohatých lidí. Dále se veřejnost přiklání k názoru, že zavedení rovné daně by prospělo zahraničním investicím do ČR (rovná daň tak do určité míry supluje v očích veřejnosti investiční pobídky, na které zatím sází ČSSD) a také vývozu českého zboží do zahraničí – v obou případech však téměř polovina lidí nevěděla, jak odpovědět. Spíše pozitivní je i postoj veřejnosti k dopadu zavedení rovné daně na celkový vývoj českého hospodářství. Veřejnost nemá jednotný názor na to, zda zavedení rovné daně povede ke snížení dluhů českého státu – ani zde však nedokázaly více než dvě pětiny lidí odpovědět. Naopak jednoznačnější je postoj, že rovná daň nepomůže růstu životní úrovně chudých lidí.

Klepněte pro větší obrázek

Je zajímavé, že zatímco pro zavedení rovné daně je pouze čtvrtina lidí, její dopady jsou v těchto konkrétních oblastech (kromě snížení dluhů státního rozpočtu a růstu životní úrovně chudých lidí) celkově vnímány spíše pozitivně. Je tedy pravděpodobné, že zavedení rovné daně může být vnímáno jako problematické v některých dalších oblastech, které výzkum nezjišťoval – diskutována je například možná nestabilita státních financí v důsledku výpadku příjmů do státní pokladny.

Klepněte pro větší obrázek

Závěrem lze shrnout, že návrh na zavedení rovné daně sám o sobě zatím nezískal mezi českou veřejností dostatečnou podporu. Podpora tohoto návrhu je vyšší u vzdělanějších a příjmově nadprůměrných skupin, u podnikatelů a příznivců ODS, ale ani zde není většinová.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená