FinExpert.e15.cz

Průzkum: Jak chcete platit, kartou, hotově či mobilem?

Zajímavá studie vypracovaná společnostmi Philips a Visa přináší pohled, že mnoho zákazníků by uvítalo nové a pohodlnější formy placení za zboží a služby. Ale cesta pro jejich uplatnění bude ještě dlouhá.
Průzkum: Jak chcete platit, kartou, hotově či mobilem?
Spotřebitelský průzkum zjišťoval zájem zákazníků o možnosti bezkontaktních plateb za pomoci technologie Near Field Communication. Průzkum ukázal, že zákazníci oceňují pohodlí transakcí prováděných mobilním telefonem a tento druh placení je nyní velmi populární.

Zaplaťte mobilem kávu v kavárně

Technologie Near Field Communication (NFC) umožňuje bezpečnou bezdrátovou komunikaci na krátké vzdálenosti mezi elektronickými přístroji, jako jsou mobilní telefony, PDA, počítače a platební terminály. Komunikace probíhá přes rychlé a snadné bezdrátové připojení. V kombinaci s technologií bezkontaktních plateb dokáže NFC zákazníkům nabídnout jednoduché a bezpečné placení prostřednictvím mobilních zařízení. Účastníci průzkumu měli k dispozici telefon podporující technologii NFC a v průběhu průzkumu dostali za úkol prostřednictvím telefonu zaplatit v několika různých situacích: v kavárně, v DVD obchodě, kde si stahovali trailer k filmu; při TV nákupu z domova a při zakoupení lístku na koncert prostřednictvím plakátu typu  „smart poster“.

Výsledky testů

Účastníci průzkumu novou technologii velmi rychle přijali. Obzvláště vysoce byla hodnocena možnost platit mobilním telefonem běžné nákupy. Podle účastníků průzkumu jsou technologie NFC vyvinutá společností Philips a technologie bezkontaktní platby vyvinutá společností Visa pohodlné, snadno pochopitelné a rychlé.

Mobilní transakce jsou moderní

Uživatelé velmi rádi stahovali zejména obsah ze „smart posters“ podporujících technologii NFC a velmi si oblíbili možnost kupovat si prostřednictvím těchto plakátů lístky na koncert. Použitou technologii charakterizovali výrazy „módní“ a „úžasná“. Možnost používat telefon jako vstupenku na hudební akci našla u uživatelů obrovskou odezvu.

Platby mobilním telefonem jsou velice jednoduché

Bezkontaktní platby prostřednictvím mobilního telefonu hodnotili účastníci průzkumu jako velice jednoduché. Způsob platby si účastníci osvojili velice rychle a záhy naprosto bez problémů komunikovali s platebními terminály. V dotazníku uváděli, že způsob platby přiložením mobilního telefonu k terminálu je jakožto alternativa k placení kartou vysoce intuitivní a snadno pochopitelný.

Platby mobilním telefonem jsou pohodlné a rychlé

Při testech účastníci průzkumu oceňovali snadné použití, pohodlí a rychlost bezkontaktních plateb uskutečněných telefonem podporujícím NFC. Rovněž se jim líbilo, že s sebou nemuseli nosit peněženku a vystačili si s mobilním telefonem.

„Příjem“ transakcí by měl být automatický

Když pomocí telefonu platíte nákup nebo stahujete nějaké informace, měla by transakce proběhnout automaticky. Účastníci průzkumu oceňovali zejména to, že lze transakci uskutečnit pouhým přidržením telefonu u čtečky. Nicméně při „odesílacích“ aplikacích, například když uživatel prodává zakoupenou vstupenku kamarádovi, by účastníci uvítali, kdyby se transakce spouštěla zvláštním příkazem.

Obchodník musí být jasně označen

Obecně lze říct, že účastníci průzkumu se ohlíželi po značce, která by jasně a přesně označovala místo, na němž je možné provést bezkontaktní transakci. Nejlepší místo bylo přímo nad komunikačním bodem, uživatelé chtěli ihned přesně vědět, kam a jak přiložit při platbě mobilní telefon.

Ideální pro drobné platby

Platby prostřednictvím mobilního telefonu se ukázaly jako obzvláště vhodné pro nákup drobného zboží, zábavy, informací a služeb. Nyní tak vše na firmách, aby efektivně spolupracovaly, naplnili přísliby této technologie, vytvořili standardy a prostředí, které zajistí komerční úspěch. Přitom musí mít neustále na zřeteli pohodlí zákazníka a dodržení bezpečnosti.

Společnost Visa je s výsledky studie velice spokojena. Průzkum ukázal nejen to, že zákazníci reagují na bezkontaktní platby mobilními přístroji pozitivně, ale též, že se tento způsob platby u nich těší velké oblibě. V dohledné době bychom se tak mohli u Visy dočkat rozšíření platebních karet o bezkontaktní platby, jakmile nastane dostatečný rozvoje bezkontaktní technologie.

Průzkum proběhl v prosinci 2005  v USA.

Další článek


 

Související články


celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: navrh
Patrik, Patrik
27. 4. 2006, 08:43
Re: navrh
Nox
26. 4. 2006, 18:08
Re: navrh
borec
26. 4. 2006, 13:19
navrh
jmeno
26. 4. 2006, 07:42

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená