FinExpert.e15.cz

Průvodce: Živnostnice na mateřské

Jak vysoká je mateřská a rodičovská pro podnikatelky? Mohou při pobírání dávek podnikat?
Průvodce: Živnostnice na mateřské

Maminky vykonávající samostatnou výdělečnou činnost (OSVČ) budou pobírat peněžitou pomoc v mateřství v klasické délce 28 týdnů jako maminky zaměstnankyně (v případě narození dvou nebo více dětí v délce 37 týdnů). Po skončení mateřské mají nárok na rodičovský příspěvek s možností volby délky pobírají 2, 3 nebo 4 roky. 

Peněžitá podpora v mateřství (mateřská) je dávkou nemocenského pojištění. Pro přiznání této dávky je zapotřebí, aby si maminky OSVČ řádně platila dobrovolné nemocenské pojištění a splnila zákonné podmínky:

  • Maminka podnikatelka musí platit nemocenské pojištění v posledních dvou letech před dnem nástupu na mateřskou alespoň po dobu 270 kalendářních dní, z toho 180 dní v období jednoho roku před porodem.

Při splnění zákonných podmínek jim bude mateřská vyplácena místně příslušnou Okresní správou sociálního zabezpečení. Naproti tomu nárok na rodičovský příspěvek mají všechny maminky ze zákona automatický, není zapotřebí splnit žádné speciální podmínky. Rodičovský příspěvek je totiž dávkou státní sociální podpory a nárok na rodičovský příspěvek má maminka, jestliže celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o své dítě. 

Kdy lze vykonávat vlastní výdělečnou činnost?

Během doby pobírání mateřské nemohou maminky podnikatelky vykonávat svoji samostatnou výdělečnou činnost. Důvodem je skutečnost, že mateřská je dávkou nemocenského pojištění. Během této doby lze však pracovat pro nějakou společnost například na dohodu o provedení práce. Tato možnost je zákonem umožněna. Během doby, kdy maminka podnikatelka pobírá rodičovský příspěvek již výdělečnou činnost vykonávat může. Musí však zajistit pro své dítě po dobu výkonu výdělečné činnosti dohled jinou zletilou osobou. Podmínku celodenní péče o dítě se mimo jiné splní, když bude dítě v jeslích, mateřské škole nebo jiném zařízení pro děti předškolních věku za předpokladu dodržení těchto podmínek:

  • dítě mladší 3 let navštěvuje jesle nejvýše 5 kalendářních dní v měsíci
  • dítě starší 3 let navštěvuje školku maximální 4 hodiny denně nebo 5 dní v měsíci

Při splnění těchto podmínek bude mít maminka podnikatelka nárok na rodičovský příspěvek. 

Zvýšení mateřské od června, doplatek do října

Od června budou všechny maminky pobírat vyšší mateřskou. Od ledna letošního roku sice došlo ke snížení mateřské přibližně o pětinu. Důvodem snížení mateřské byl pokles procentní sazby ze 70 % na 60 % a snížení procentní sazby v první redukční hranici ze 100 % na 90 %. Poslanecká sněmovna však rozhodnutím ze dne 18. května vrátila úroveň mateřské na výši v roce 2009. V praxi to znamená vyšší mateřskou od června. Dokonce bude všem maminkám doplácen rozdíl ve výši mateřské vzniklý během prvních měsíců letošního roku. Doplatky se budou vyplácet pravděpodobně od října letošního roku. Vyšší mateřskou tak budou pobírat samozřejmě i maminky OSVČ. 

Jak se vypočítá mateřská?

Mateřská u maminek podnikatel záleží na výši plateb dobrovolného nemocenského pojištění. Účast OSVČ na nemocenském pojištění je dobrovolná. Nemocenské pojištění je odděleno od důchodového pojištění, platí se dokonce na jiný účet. V Česku dobrovolné pojištění platí přibližně 10 % všech OSVČ. Rozhodně by jej však měly platit podnikatelky uvažující o dítěti. Výše nemocenského pojištění činí 1,4 % z vyměřovacího základu. Minimální výše nemocenského je pro rok 2010 částka 83 Kč měsíčně. Placení nemocenského pojištění v minimální výši se nedoporučuje. Mateřská je totiž v tomto případě nižší než rodičovský příspěvek. Mateřská by byla doplácena do výše rodičovského příspěvku. Pokud není splněna podmínka pro výplatu mateřské, tak má maminka nárok na rodičovský příspěvek ihned po narození dítěte.

Výše mateřské činí 70 % z denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ se redukuje. Redukční hranice v roce 2010 jsou 786 Kč, 1 178 Kč a 2 371 Kč. Do první redukční hranice se počítá plných 100 %, z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60 % a z druhé do třetí redukční hranice se počítá 30 % a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží.

Příklad – výpočet mateřské při platbě nemocenského 83 Kč

Vyměřovací základ činí: 5 929 Kč (83 : 1,4 ∙ 100)
Denní vyměřovací základ: 195 Kč (5 929 Kč ∙ 12 měsíců : 365 dní)
Redukovaný vyměřovací základ: 195 Kč (do částky 791 Kč se počítá ze 100 %)
Denní mateřská: 137 Kč (195 ∙ 70 %)
Měsíční mateřská: 4 110 Kč (137 Kč ∙ 30 dní)
Příklad – maximální mateřská 29 070 Kč
Nejvyšší možná měsíční mateřská, kterou může maminka podnikatelka pobírat je 29 070 Kč. Této hranice je dosaženo při vyměřovacím základu 72 118 Kč, kdy denní vyměřovací základ je na úrovni maximální hranice 2 371 Kč. V tomto případě je nutné měsíčně platit dobrovolné nemocenské pojištění 1 010 Kč.

Orientační výše měsíční mateřské dle výše nemocenského pojištění

Klepněte pro větší obrázek

Jaká je výše rodičovského příspěvku?

Nárok na rodičovský příspěvek má maminka podnikatelka nárok, když bude po celý kalendářní měsíc osobně pečovat o nejmladší dítě v rodině. Může se však dále věnovat vlastní výdělečné činnosti a o dítě se může celodenně starat otec dítěte, který bude pobírat rodičovský příspěvek. Rodiče se mohou v čerpání rodičovského příspěvku střídat. Výše rodičovského příspěvku je pro všechny stejná, nezáleží na výši dosahovaného zisku, příjmu či výši placeného pojištění. Ze zákona lze vybrat délku rodičovského příspěvku, na jeho délce záleží, jak bude rodičovský příspěvek vysoký. Doba čerpání rodičovského příspěvku lze měnit pouze v rozhodných obdobích: druhý kalendářní měsíc po 22. týdnu věku dítěte a 21. měsíc věku dítěte. Poté je vybraná možnost již definitivní. 

Možnosti rodičovského příspěvku jsou:

  • Dva roky (rodičovský příspěvek činí 11 400 Kč měsíčně), je nutno platit dobrovolné nemocenské pojištění v takové výši, aby vznikl nárok na mateřskou alespoň ve výši 380 Kč na den.
  • Tři roky (rodičovský příspěvek činí 7 600 Kč měsíčně)
  • Čtyři roky (rodičovský příspěvek bude činit prvních 21 měsíců 7 600 Kč a následně až do 48 měsíce 3 800 Kč)

O přiznání rodičovského příspěvku je potřeba zažádat na předepsaném tiskopise na místně příslušném úřadu státní sociální podpory.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Dobrý den, díky za bezva článek o podnikání na ma...
Edita
31. 10. 2011, 07:00

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená