FinExpert.e15.cz

Průvodce kartami: Boříme zaběhnuté mýty

Debetní platební kartu vlastní již téměř každý z nás. Nabídka platebních karet d doplňkových služeb je opravdu široká.
Průvodce kartami: Boříme zaběhnuté mýty

Jste ale se svou kartou spokojeni? Lze se rozhodovat mezi kartou Visa nebo MasterCard, nebo o toto už dávno nejde? A co kreditka? Nebo nějaká prestižní karta?

Bez debetní platební karty se dnes již neobejdeme. Pro někoho jde o běžnou, obyčejnou věc, kterou potřebuje pouze na zaplacení, pro někoho je platební karta znamením prestiže.

Platební kartu už ani nevybíráme podle toho, jestli je od společnosti Visa nebo MasterCard. K platebním kartám se váže množství doplňkových služeb, které mohou rozhodování ovlivnit. Ale kromě gigantů MasterCard a Visa jsou na trhu i jiné platební karty, např. karty Diners Club, American Express, dále mohou být karty doplněny o věrnostní, bonusové a slevové programy, např. Sphere Card.

Druhy platebních karet

Obecně lze platební karty rozdělit na debetní a kreditní. Debetní karta je vázána k účtu vedenému u banky. Lze s ní platit v obchodě či vybírat z bankomatu až do výše zůstatku na účtu nebo do výše kontokorentu. K zúčtování dochází většinou téměř okamžitě nebo do několika dnů od provedení transakce. Banka pak odečte peníze z účtu klienta.

Kreditní kartou lze nakupovat zboží nebo služby na úvěr. K zúčtování dochází až po určité bankou stanovené době. Čerpaný úvěr je revolvingový (opakující se), s každou splátkou úvěru se úvěrový limit automaticky obnovuje. Banky nabízejí určité bezúročné období, během kterého lze splatit úvěr bez úroků. Úroky se pohybují přibližně mezi 19 – 26 % p. a. Minimální výše splátky bývá bankami stanovena okolo 3 – 5 % z dlužné částky.

Dále se rozlišují karty domácí a mezinárodní. Domácími lze platit pouze v naší zemi, mezinárodní platí na celém světě. S tím se však nemusíte příliš zatěžovat, většina vydávaných karet je mezinárodní.

Karty podle použité technologie

Karta s magnetickým proužkem rubové straně – formou magnetického záznamu je na něm uloženo nejčastěji číslo platební karty a PIN.

Embosovaná karta (reliéfní) má vystouplým písmem vyraženo číslo platební karty a jméno majitele. Kromě obchodů vybavených elektronickým platebním terminálem lze embosovanou platební kartu použít také v obchodech s mechanickým snímačem (imprinterem).

Čipová karta obsahuje multifunkční čip, na nějž lze nahrát nejrůznější informace (např. aplikace věrnostních programů, kdy držitel karty sbírá body za nákup). Poskytuje efektivní nástroj ověření totožnosti držitele karty. Jde zatím o nejbezpečnější technologii, bohužel však s čipovou kartou lze platit na méně obchodních místech. Lepší je kombinace čipu a magnetického proužku, tzv. hybridní karta.

Zlatou, nebo platinovou?

Elektronické platební karty Maestro a Visa Electron mohou mít domácí i mezinárodní platnost. Používají se k výběru hotovosti z bankomatů a k platbě za zboží a služby u obchodníků vybavených on-line terminálem. Bývá automaticky vydávána k běžným účtům. Možnosti doplňkových služeb jsou omezené.

Embosované platební karty MasterCard Standard a Visa Classic jsou většinou mezinárodní, lze je použít k výběru hotovosti z bankomatu i k platbám u obchodníků. Jsou určeny pro klienty, kteří mají vyšší požadavky na doplňkové služby. Při placení kartou v zahraničí lze dosáhnout výhodnějšího směnného kurzu. V poplatcích za kartu bývá zahrnuto cestovní pojištění.

Dále jsou vydávány prestižní platební karty MasterCard Gold, Visa Gold, MasterCard Platinum, Visa Platinum. Použití karet je stejné jako u předcházejících, limity na platby a výběr z bankomatů jsou podstatně vyšší (desítky až stovky tisíc korun). V poplatku za zlatou kartu je zahrnuto cestovní pojištění s vysokými pojistnými limity a další doplňkové služby. K platinovým kartám se váží kromě cestovních pojištění s vysokými limity i nadstandardní služby, členství ve V.I.P. klubech apod. Zlaté karty nabízí většina bank, platinové karty u nás nabízejí pouze Komerční banka a UniCredit Bank.

Všechny karty mohou být kreditní i debetní (karta Maestro však bývá spíše jen debetní).

Visa verus MasterCard

Na otázku, zda kartu Visa, nebo MasterCard, není jednoznačná odpověď. Většina bank nabízí karty obou společností, poplatky za karty jsou stejné, stejné jsou i doplňkové služby. Ani zástupci jednotlivých bank nedoporučují jednu nebo druhou kartu. Jediný rozdíl může nastat při akceptaci karet v zahraničí, kdy Visa má větší pokrytí ve světě mimo Evropu, po Evropě je pokrytí téměř stejné.

Držitelé karet MasterCard by také měli vědět, že v zemích Evropské Unie, na Islandu, v Lichtenštejnsku a Norsku může obchodník při platbě kartami MasterCard ve výjimečných případech naúčtovat k částce nákupu přirážku za platbu kartou. Přirážka je výlučné rozhodnutí konkrétního obchodníka a její výše nesmí přesahovat náklady prokazatelně související s náklady obchodníka na akceptaci karet. Na uplatnění uvedené přirážky a její výši musí být držitel karty MasterCard obchodníkem upozorněn předem, většinou informačním nápisem umístěným vedle pokladny.

Při srovnání nákladů na kartu u jednotlivých bank vyplývá, že ne vždy je potřeba za karty platit. V rámci sjednaného konta či balíčku služeb lze zdarma získat kartu VISA u ČSOB, mBank, Raiffeisenbank (pouze u eKonta) a Volksbank, kartu MasterCard u Citibank, Fio, Komerční banky, Raiffeisenbank (pouze u eKonta) a Volksbank.

Co získáte k debetní kartě

U embosovaných karet je v poplatku většinou zahrnuto i cestovní pojištění, někdy i pojištění ztráty karty a pojištění právní ochrany. Tato pojištění nabízí některé banky v rámci sjednaného balíčku služeb, nejsou vázána přímo na kartu. Ke kartám či balíčkům se vztahuje i několik výběrů z bankomatu měsíčně zdarma.

Služby, které nejsou v poplatku za platební kartu zahrnuty, je možné k většině karet připlatit. Jedná se o cestovní pojištění, pojištění ztráty a krádeže platební karty a pojištění právní ochrany D.A.S. Nabídka a cena za doplňkové služby se u jednotlivých bank liší. K elektronickým kartám Maestro a Visa Electron jsou doplňkové služby omezeny, u některých bank je nelze sjednat vůbec.

Kreditní karty

Klienti většinou nemusí mít účet u banky, od níž požadují kreditní kartu. Mimo jiné je potřeba doložit své příjmy, každá banka má stanovenou jinou hranici pro minimální příjem – ta se liší i podle druhu kreditní karty. Kreditní karty jsou určeny především k bezhotovostním platbám, za výběr hotovosti jsou účtovány vysoké poplatky, a také se na výběr hotových peněz ve většině případů nevztahuje bezúročné období (to nabízí pouze ČSOB, KB). Ke kreditním kartám se často vážou různé slevové a věrnostní programy (Citi Výhodný nákup, Kreditní karta O2 Citi, Kreditní karta Shell MasterCard od Citibank, Citi ČSA, Citi kreditní karta Gold, Chytrá karta České spořitelny, kreditní karta bene+ od GE Money, Kreditka Elektron Poštovní spořitelny, embosovaná kreditní karta s možností charity Visa Classic od UniCreditBank).

Karta do světa

Karty American Express u nás vydává pouze Komerční banka. Jde o mezinárodně platnou embosovanou platební kartu. V České republice není příliš rozšířená, nicméně ve světě je mnohem více akceptována.

Držitelé karty American Express mohou využívat některé z nejkvalitnějších cestovních služeb za speciální zvýhodněné ceny. Doplňkové cestovní pojištění, které zákazník získá ke kartě, zajišťuje uhrazení nákladů na léčení během zahraniční cesty i dodatečných výloh způsobených vynuceným prodloužením pobytu, nákladů na repatriaci, na ambulantní ošetření a právní pomoc. Dále mohou držitelé karty využívat asistenční službu AXA, provádět stoplistaci karty zdarma. V případě ztráty nebo odcizení lze vydat náhradní kartu, a to obvykle do 24 hodin.

Bez úroků až 55 dnů

Kreditní karty Diners Club jsou vydávány společností Diners Club International. Základním produktem je karta Diners Club Classic. Karta je nezávislá na konkrétním bankovním účtu. Vyúčtování všech transakcí se provádí jednou měsíčně, splatnost je k 25. dni následujícího měsíce. Bezúročné období může dosáhnout až 55 dnů. V poplatku za kartu je obsaženo komplexní cestovní pojištění včetně úrazového, krytí léčebných výloh, nákladů na hospitalizaci a pojištění osobní odpovědnosti. Klient má k dispozici nepřetržitou asistenční službu na zahraničních cestách, volný vstup do různých VIP letištních salonků po celém světě, pronájem vozu u mezinárodních autopůjčoven za zvýhodněných podmínek a mnoho dalších výhod.

Ve spolupráci s Českými aeroliniemi je vydávána karta Diners Club/ČSA, která je určena pro klienty, kteří často využívají služeb ČSA. Jejím používáním získává držitel body do programu ČSA OK plus. Karta přináší možnost přednostního odbavení a nabízí slevy v letištních obchodech. Karta Diners Club/Golf je určena speciálně golfistům.

Karty Diners Club vydávají ČSOB (roční poplatek za kartu je 4 000 Kč), Oberbank a Volksbank (poplatky se řídí sazebníkem Diners Clubu).

Sphere card

Sphere card je univerzální systém věrnostních karet, jejichž prostřednictvím mohou její držitelé získávat slevy a výhody u obchodních partnerů zařazených do tohoto programu. Provozovatelem věrnostního programu je společnost EFIN. V nabídce společnosti je několik druhů karet; liší se dobou platnosti a dalšími službami, které mohou karty obsahovat (zejména pojištění).

Kartu Sphere card může klient získat přímo od společnosti EFIN – individuální karty. Lze ji objednat na webových stránkách www.sphere.cz za 1 500 Kč včetně ročního úrazového pojištění, platnost karty je 3 roky.

Obchodními partnery programu Sphere card jsou vydávány co-brandované karty. Prostřednictvím těchto karet mohou klienti získávat výhody a slevy nejen u obchodníka, který kartu vydal, ale také u všech ostatních obchodních partnerů věrnostního programu Sphere card. Karty mohou sloužit k vytvoření společného věrnostního programu s obchodními partnery nebo pro klienty bank jako benefit k některým produktům (lze sjednat k Chytré kartě České spořitelny, je automatickou součástí kreditních karet vydávaných Raiffeisenbank). Podmínky získání a poplatky si stanovuje banka či obchodník.

Co-brandované karty

Co-brandované platební karty jsou vyvíjeny ve spolupráci jejich vydavatele s partnerem z komerční sféry (obchodním řetězcem apod.). Spotřebitel získává za platby uskutečněné danou kartou další benefity – různé slevy, výhody či bonusové body, které může proměnit za konkrétní zboží nebo slevu u partnera co-brandového programu.

Co-brandované platební karty představují jeden z aktuálních trendů, kterým se český trh debetních i kreditních karet ubírá. Ukazuje se, že spotřebitelé dávají přednost právě kartám, jejichž používání jim může přinést dodatečný benefit.

Bezpečně s platební kartou

  • Novou platební kartu si ihned po převzetí podepište a zkontrolujte správnost údajů. Svůj PIN nikomu nesdělujte, nepište jej na kartu ani jej nezaznamenávejte do mobilního telefonu. Pokud si jej zaznamenáte, nenoste ho ve stejném zavazadle, kde máte svou platební kartu.
  • Pravidelně kontrolujte, zda jste platební kartu neztratili. V případě ztráty nebo odcizení karty oznamte tuto skutečnost na telefonickou linku své banky.
  • Dávejte si pozor na podvodné nevyžádané e-maily, které vás mohou navádět k přihlášení na neautorizované internetové stránky. Na takové e-maily neodpovídejte a nesdělujte své osobní údaje ani údaje k vaší kartě.
  • Při placení kartou dávejte pozor, jak s kartou nakládá obsluha. Při navrácení karty si vyžádejte účtenku od provedené transakce. Na účtence a jiných podobných dokumentech se nesmí škrtat; když je na účtence chyba, účtenku zničte a požádejte o vystavení nové.
  • Pokud vám bude karta z jakéhokoliv důvodu zadržena bankomatem a neobdržíte o jejím zadržení potvrzenku, kartu preventivně zablokujte.
  • Noste platební kartu odděleně od hotovosti a dokladů totožnosti.
  • Pravidelně kontrolujte výpisy transakcí kartou. V případě nejasností ihned kontaktujte banku.

Článek vyšel v časopisu Osobní finance - podívejte se na aktuální číslo.

Další článek


 

Související články


celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

We are authorized Financial consulting firm that wor...
Walsh Robert
11. 7. 2018, 09:58
Jmenuji se Gina Acampora a dnes mluvím jako nejšťast...
Gina
3. 1. 2018, 06:37
Re: KB už AMEX nenabízí !!!
thK
30. 8. 2009, 14:08
Re: Karty a pojisteni DAS
thK
30. 8. 2009, 14:04
Karty a pojisteni DAS
S474N
20. 8. 2009, 10:48

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená