Dne 21. července jsme v rubrice bleskovky uveřejnili článek: Kolik Češi v průměru zaplatí za bankovní poplatky?Údaje vycházeli z kalkulátoru serveru www.bankovnipoplatky.com.
Často jste se v této souvislosti ptali, jak je například možná uváděná výše poplatků u Fio konta, apod.
„Nejde o průzkum výše poplatků u průměrného klienta, kterého si uměle vytvořila banka, nýbrž o výsledky kalkulátoru. Do něj si lidé zadají, co poptávají a kalkulátor to spočítá. A z toho se pak vytvoří průměrné hodnoty. My tedy neovlivňujeme, co kdo poptává. Jde o individuální chování každého, kdo vyplní formulář,“ vysvětluje Patrik Nacher ze serveru bankovnipoplatky.com.
„Pokud jde konkrétně o Fio, to může být dáno tím, že v době dovolených řada klientů vyplní, že vybírá z bankomatu v zahraničí. A tam u mBank naskočí 0, ale u Fio poplatek. Tím může vzniknout ten rozdíl,“ doplňuje Patrik Nacher.
Nyní tedy kvůli velkým ohlasům na výsledky výpočtů server informuje, jakým způsobem unikátní kalkulačka počítá. Report je zaměřený nikoliv na výši poplatků, ale na chování respondentů kalkulátoru. Jinými slovy zde naleznete informace jako, které služby jsou pro českého klienta nejdůležitější a jak často je využívá.
Jak se podle kalkulátoru chová u nás průměrný majitel běžného účtu?
-Měsíčně na účtu obrátí 20 000,- Kč a zůstane mu 10 000,- Kč
-Vlastní pouze jednu kartu a to debetní embosovanou.
-Z bankomatu vybírá 4x z toho 3x ve vlastní bance a 1x v cizí, ze které si vybere kolem 4 000,- Kč.
-Užívá přímé bankovnictví, jmenovitě e-banking.
-Přijde mu za měsíc 5 plateb z toho 3 z cizí a 2 z vlastní banky.
-Provede 7 platebních příkazů z toho 6 pomocí internetu a jen 1 na pobočce banky.
-Stejná internetová preference je i u trvalých příkazů a inkas (3x TPÚ do cizí banky a 1x inkaso nebo sdružená inkasní platba také do cizí banky).
-Ostatní služby využívá sporadicky.
Zdroj: www.bankovnipoplatky.com