FinExpert.e15.cz

Průměrná svatba stojí jako průměrný plat

Co je třeba zaplatit, na čem můžete ušetřit a čemu se dá vyhnout?
Průměrná svatba stojí jako průměrný plat

Když se rozhodnete uspořádat svatbu, měli byste si předem pořádně rozmyslet, jak velkou ji chcete, pro kolik lidí a do čeho jste ochotni kolik investovat. Vše se dá pořídit za pár korun, ale velkolepá svatba může stát i stovky tisíc.

Muži to příliš neřeší – klidně by se spokojili s běžným obřadem a pak by sňatek doma zapili s novomanželkou. Na co zvát širokou rodinu, spoustu známých a řešit nějaké přípravy, když to jde jen se svědky? Ale ženy si na svém velkém dnu obvykle dávají záležet, aby měly na co vzpomínat, takže náklady na svatbu se často šplhají do závratných výšin. Podívejme se tedy podrobněji, kolik taková průměrná, velmi levná, ale i velká svatba stojí, co je třeba vždy zaplatit, na čem můžete ušetřit a jakým nákladům se klidně dá vyhnout.

Jen se svědky skoro zadarmo

Svatby dnes nejsou zrovna v kurzu, takže se jich koná mnohem méně než dřív. A když už se lidé berou, často se spokojí jen s běžným, malým obřadem na radnici, kam s sebou vezmou pouze svědky. Tím odpadá velká část nákladů a úspory jdou i do desítek tisíc korun. Když chcete co nejvíc ušetřit, může si ženich vzít oblek, který mu už léta leží doma ve skříni. Nevěsta si šaty nemusí kupovat, zadarmo je jistě půjčí nějaká již vdaná kamarádka. A nebo je možné vdávat se třeba v kostýmku nebo jakýchkoliv šatech, které máte doma.

Pokud se berete v den, který má radnice určený jako svatební, neplatí se za obřad nic. Něco stojí prstýnky, ale nikdo netvrdí, že musejí být zlaté – můžete se spokojit se stříbrem nebo třeba chirurgickou ocelí za pár stokorun. Kytice se dá koupit bez objednávání v jakémkoliv květinářství třeba i za 200 korun. A hostina? Můžete zajít třeba do blízké hospůdky „na jedno“ a vysvětlit svědkům, že prostě nemáte na rozhazování. Určitě to pochopí.

Takže summa summarum, ta nejlevnější svatba vás vyjde na pouhých 1 000 až 2 000 korun.

Běžná svatba stojí běžný plat

Nejobvyklejší je případ, kdy si chcete udělat pěknou svatbu se vším všudy, pozvat nejbližší rodinu a přátele a nechcete se ošidit o žádnou kratochvíli tohoto významného dne. Pak je třeba počítat, že takový sňatek vás vyjde minimálně na 20 tisíc korun, ale klidně i dvojnásobek. Záleží na tom, jak moc si „vymýšlíte“.

Už od začátku je nutné připravit se na placení. Pokud se neberete v den, který si určí radnice jako svatební (vždy jde o některý pevně daný den v týdnu), stojí svatební obřad od tisíce korun výš. Pakliže si vybíráte neobvyklou svatební hudbu a je k dispozici varhaník, naúčtuje si za to okolo 500 korun. Zhruba dvakrát až třikrát tolik stojí svatební fotograf zajišťovaný radnicí, soukromě a na celý obřad i s hostinou vás proti fotografování vyjde na mnohem víc. Další nutnou investicí jsou snubní prsteny, dva zlaté stojí 8 až 10 000 korun (plus se připlácí za vsazení kamenů a rytiny).

Samostatnou položkou jsou šaty, boty, doplňky – v půjčovně se oba snoubenci obléknou i za 5 000 korun, obvykle je ale cena i dvakrát vyšší dle složitosti šatů a doplňků. Kytice je další velkou položkou. Ale mylně se traduje, že stojí tisíce korun – když floristce řeknete, že chcete kytici za 300 korun, udělá vám ji (stejně tak udělá klidně kytici za 5 000 i víc korun). Pak ještě výzdoba na auta snoubenců a svatebčanů. Ta se dá koupit buď nová za několik tisíc, nebo přes bazar za zlomek ceny. Když se spokojíte s jednodušší, vyjde vás maximálně na pár stovek.

Jídlo stojí nejvíc

Poslední velkou položkou je hostina. Pokud nemáte na rozhazování, neplánujte nic velkolepého. Rezervujte salonek v restauraci a pozvěte hosty na klasický oběd, kdy vás polévka s hlavním chodem bude stát maximálně 200 korun. Objednejte jednorázový přípitek, pak ještě kávu a dort, během té doby počítejte ještě s nějakými nápoji pro pozvané – a oznamte, že tím hostina končí. I tak vás pro zhruba 25 lidí vyjde minimálně na 10 000 korun.

A ještě nezapomeňte na dort. Pokud si necháte péct na zakázku klasický svatební dort, rozhodně nebude stát jako harlekýn z cukrárny. Ale ušetřit se dá, pokud zakázku nedáte profesionálnímu cukráři, ale někomu, kdo si pečením dortů jen přivydělává. Velký, patrový dort, který by vás běžně stál třeba i 5 000 korun, tak pořídíte zhruba za polovinu a vypadat a chutnat bude úplně stejně.

Obrovská svatba za statisíce

Je jasné, že čím více lidí pozvete, tím je svatba dražší. Ale náklady mohou být velké, i když stále počítáme s oněmi zhruba 25 až 30 hosty. Nevěsta si může koupit šaty za několik tisíc (nebo desítek tisíc) korun. Ženich si pořídí značkový smoking, který ho klidně také stojí okolo 10 000 korun. K tomu připočtěme svatební obuv, pro oba může být také za 10 000 i víc. Jak už bylo zmíněno, svatební kytice může taktéž stát spoustu peněz – stačí, aby si ji nevěsta nechala udělat velkou a z růží, přičemž jedna růže stojí 75 korun. Vyjde pak na tisíce.

Značnou položkou je i profesionální fotograf, který může dokumentovat celý obřad včetně hostiny. Objednat si můžete i kameramana. Přitom z obřadu se můžete nechat odvézt pronajatou limuzínou, kočárem taženým koňmi nebo si vypůjčíte třeba veterána – a další tisíce korun se načítají. Ale to pořád píšeme o klasické svatbě v obřadní síni – když si chcete skočit padákem nebo se brát pod vodou, částky se zase znásobují.

Svatební hostinu pak nemusíte omezit jen na klasický oběd. Rezervujete si třeba celou restauraci i s přilehlou zahradou, kde vám personál připraví stoly včetně všech dekorací. To stojí od 20 000 korun výš. Budete tam jíst a pít od oběda až dlouho do noci – a třeba vynecháte klasické chody a hostům objednáte obložené mísy a švédské stoly. K tomu si objednáte kapelu, abyste měli živou hudbu – ta stojí i desítky tisíc korun. A tak dále.

Zkrátka pokud chcete uspořádat obrovskou svatbu, měli byste určitě mít našetřeno několik stovek tisíc korun. Ale pokud si chcete udělat krásný den s rodinou a přáteli, vystačíte klidně i s těmi 20 000 korunami.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená