FinExpert.e15.cz

Průměrná mzda… Kolik nás za ni pracuje?

Výši průměrné mzdy v jednotlivých evropských zemích můžeme najít ve statistických ročenkách. Jakou má tento údaj vlastně vypovídací schopnost? Kolik z nás pobírá průměrnou a vyšší mzdu?
Průměrná mzda… Kolik nás za ni pracuje?

Výše příjmů občanů ve východní Evropě je, tak jako všude ve světě, závislá na náročností jejich profese. Nejlépe placená jsou zaměstnání náročná po psychické stránce, hůře placená jsou zaměstnání náročná po fyzické stránce. Oproti západoevropským zemím dosahují ženy ve východní Evropě mezd podstatně menších jako muži. Příjmy manažerů a lékařů jsou mnohonásobně vyšší než je průměrná mzda v zemi. Další dobře placená místa jsou: počítačový experti, strojírenští a chemičtí odborníci či pracovníci pojišťovnictví a bankovnictví. Nejnižší mzdy jsou vypláceny za všechny pomocné, neodborné a manuálně jednoduché profese, jako jsou práce uklízeče, vrátného, v zemědělství nebo různé druhy pomocných dělnických prací.

Nejnižší průměrná mzda je v Rumunsku

Absolutně nejnižší je průměrná mzda v Rumunsku (134 eur měsíčně), na druhém místě je Bulharsko (145 eur měsíčně). Více než 70 % Rumunů a Bulharů přesto nedosahuje ani průměrného příjmu a jejich životní úroveň je výrazně za evropským standardem. Na Kypru je průměrný příjem dvanáctkrát vyšší než v Rumunsku (1621 eur). Vyšší průměrná mzda než v Česku (533 eur) je z nových členských zemích unie pouze na již zmíněném Kypru a ve Slovinsku (1061 eur).

Jak roste průměrná mzda v Česku?

Během posledních let došlo k několikanásobnému zvýšení průměrné mzdy v Česku. Ještě v roce 1993 činila průměrná mzda 5800 Kč, v roce 1996 činila 9700 Kč, v roce 1999 činila 12700 Kč, v roce 2002 dosáhla 15700 Kč a v současné době se pohybuje okolo 17500 Kč. Se zvyšující se průměrnou mzdou v Česku roste i minimální mzda. V roce 1993 činila 2200 Kč a v letošním roce činí již 7185 Kč. V závislosti na rostoucí minimální mzdě se zvyšují sociální dávky a povinné státní odvody osob samostatně výdělečně činných. Institut minimální mzdy přitom není zaveden v sedmi členských zemích Evropské unie (Dánsko, Finsko, Švédsko, Rakousko, Německo, Itálie a Kypr). Ve východní Evropě je minimální mzda zavedena ve všech zemích. Nejvyšší je z členských zemí Evropské unie ve Slovinsku (437 eur měsíčně), nejnižší v Lotyšsku (121 eur měsíčně).

Průměrnou a vyšší mzdu v Česku pobírá 33 % občanů

Výše průměrné mzdy v zemi je vyšší než mzda nejčetnější. V posledních letech u nás, tak jako všude v Evropě dochází k neustálému rozptýlení mezd a platů, čímž dochází k výrazným platovým rozdílům mezi občany. Nejčetnější mzda se zdaleka nepohybuje v okolí průměrné mzdy (nejčetnější mzda v České republice činí asi 14000 Kč). Zaměstnanců podprůměrně placených tedy není přibližně polovina, ale necelých 67 %. Zvyšování průměrné mzdy tedy nemá základ ve zvyšování středních mezd (kde se nachází většina mezd a platů v zemi), ale ve zvyšování 10 % nejvyšších mezd v zemi. Nejlépe placeným zaměstnancům roste mzda nesrovnatelně rychleji než ostatním občanům.

Rovná daň ve východní Evropě

Samotné porovnávání hrubých měsíčních mezd v jednotlivých státech nesmíme provádět ukvapeně, neboť musíme počítat s odvodem daní a pojistného. Výše zdanění je potom v každé zemi rozdílná. Ve východoevropských zemích se začíná zavádět rovná daň (Slovensko – 19 %, Estonsko – 26 %, Litva – 33 %, Lotyšsko – 25 %). V žádné západoevropské zemi však zavedena není. Od počátku tohoto roku byla zavedena rovněž v Rumunsku, a to ve výši 16 %.

Průměrná mzda ve východní Evropě (koncem roku 2003)

Klepněte pro větší obrázek
Pramen: Canstat, Statistical za 4. čtvrtletí

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená