Průměrná hrubá měsíční mzda v 1. čtvrtletí letošního roku v meziročním srovnání vzrostla o 3,6 %. Dosáhla tak výše 24 126 Kč. Reálně však poklesla. „Díky zvýšenému růstu spotřebitelských cen reálně poklesla o 0,1 %. V podnikatelské sféře se mzdy reálně snížily o 0,1 % a v nepodnikatelské sféře o 0,2 %. Je však nutno zmínit, že na současnou úroveň průměrné mzdy dosáhne jen zhruba třetina zaměstnanců,“ uvádí Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.
Nejvíce si polepšili pracovníci v zemědělství, lesnictví a rybářství (6,6 %). Statistiku v tomto odvětví ale zkresluje úbytek zaměstnanců. „Pokles průměrné mzdy jsme zaznamenali v sekci výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla (-2,2 %) a jen minimálně vzrostla v dopravě a skladování (0,9 %). Výrazný úbytek zaměstnanců (4 %) zaznamenalo stavebnictví, které se dlouhodobě potýká s propadem produkce,“ říká Novák.
Průměrně nejvyšší výplatu mají na svém účtu pracovníci v oboru peněžnictví a pojišťovnictví (53 754 korun) a v informatice (45 643 korun). Primát nejnižší průměrné mzdy si dlouhodobě drží zaměstnanci v ubytování, stravování a pohostinství (13 432 korun).
„V celém letošním lze očekávat reálný pokles mezd a to jak vzhledem k vyššímu růstu spotřebitelských cen, tak i díky nejisté situaci v domácím hospodářství. Podniky se ke zvýšení mezd stavějí velmi neochotně a nechtějí si zbytečně zvyšovat nákladové položky a riskovat tak ztrátu konkurenceschopnosti. Pokud se již odhodlají mzdy zvýšit, tak především vysoce kvalifikovaným zaměstnancům. Celkový reálný pokles příjmů obyvatelstva má však své stinné stránky. Negativně se promítá jak na finanční situaci samotných domácností, tak i na chabém výkonu domácí ekonomiky. Slabost domácí poptávky tak lze z velké části přičíst právě nízkému růstu mezd,“ komentuje Miroslav Novák.