FinExpert.e15.cz

Provoz auta nemusí vysávat váš rozpočet

Stačí dodržovat pár pravidel a vaše peněženka pocítí rozdíl.
Provoz auta nemusí vysávat váš rozpočet

Cena paliv pro provoz auta není v rodinném rozpočtu vůbec zanedbatelnou položkou. Proto se mnozí snaží ušetřit, jak jen to jde, často i na úkor kvality, aby toho nakonec hořce zalitovali. Přitom stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel a vaše peněženka brzy pocítí rozdíl.

Jezděte plynule, sledujte provoz

Vzpomeňte si, jak vás to učili v autoškole. Zbytečně nedupejte na plyn, když přijíždíte ke křižovatce, na které právě naskočila oranžová, nebo se blížíte k prudké zatáčce, v níž stejně budete muset brzdit. Na křižovatce se vyplatí vůbec nezastavovat, takže pokud vidíte červenou, dejte si na čas, s trochou štěstí vám stihne naskočit zelená. Při rozjezdu ještě jedoucího automobilu totiž spotřebujete mnohem méně paliva, než když jste museli úplně zastavit. Vzpomeňte si také, jak funguje řadicí páka. Při vyřazené rychlosti ujede auto bez šlapání na plyn dál, protože nebude brzdit motorem.

Spotřebu zvyšují i zdánlivé detaily

Například váha, každý kilogram navíc je na spotřebě znát. Převážení těžkých nákladů či střešní konstrukce zvyšují spotřebu klidně i o třetinu. Logicky stejný efekt bude mít i spolujezdec, vážící 150 kilogramů.

Také klimatizace může navýšit spotřebu, a to i o 1 l paliva na 100 km. Nicméně negativně působí na spotřebu z důvodu aerodynamiky i otevřená okna (zvyšují odpor vzduchu), takže v tomto případě si moc nevyberete. Navíc tepelná pohoda je důležitá z hlediska bezpečnosti. Klimatizaci tedy nezatracujte, ze zdravotních důvodů se však doporučuje maximální rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou 5 stupňů. Nepoužívejte v autě ani spotřebiče, pokud to není nutné. Topení, vyhřívání zrcátek, oken nebo sedadel, to vše spotřebu zvyšuje.

Pokud zvýšíte rychlost o 20 %, spotřeba vzroste průměrně o 40 %, ekonomičtější je tudíž jezdit pomaleji. Když na dálnici místo 130 km/h pojedete 110 km/h, jízdu zlevníte o 1 – 2 litry paliva (dle motoru). Při delším stání pak raději vypínejte motor.

Pneumatiky pumpujtek horní hranici tlaku, doporučenému výrobcem. Nejenže zlepšíte jízdní vlastnosti auta, snížíte valivý odpor a na spotřebě ušetříte až 10 %. Kvůli odporu jsou ekonomičtějšítakéužší pneumatiky.

Vysoké otáčky = vysoká spotřeba

Řaďte ve správnou chvíli. U každého motoru je ten okamžik jiný, obecně u dieselů je to při 2000 otáčkách, u benzínu kolem 2300 otáček. Novější auta disponují indikátorem, který vám správný moment poradí. Při rozjíždění řaďte co nejdříve vyšší rychlostní stupeň, nicméně tak, aby otáčky neklesly pod 1500 za minutu. Také řadíte-li při jízdě z kopce neutrál v dobré víře, že ušetříte, opak je pravdou. Motor spotřebuje palivo na udržování volnoběžných otáček a navíc se zvýší vaše brzdná dráha.

Tankujte plnou nádrž, snížíte srážení vzdušné vlhkosti v nádrži a degradaci paliva.

Poslední tip se vám možná nebude líbit, zkuste o něm ale přemýšlet. Opravdu musíte jet všude autem? Zkuste využít i hromadnou dopravu nebo vlastní nohy. Nejen že pomůžete své peněžence i životnímu prostředí, uděláte také něco pro své zdraví.

Kvalitní palivo pro bezpečnou a ekonomickou jízdu

Česká obchodní inspekce kontinuálně provádí namátkové kontroly, které vždy zjistí několik nepoctivých prodejců. Proto se vyvarujte čerpání paliv u neznámých a nedůvěryhodných čerpacích stanic. Každá výdejní pistole by měla být opatřeba štítkem s osvědčením, že palivo odpovídá normě (ČSN EN 228 pro benziny, ČSN EN 590 pro naftu) a každá čerpací stanice mít reklamační řád a na požádání vyplnit reklamační protokol.

Kvalitní automobilový benzin zaručuje spolehlivé spuštění motoru za všech klimatických podmínek. Spaluje se plynule, bez detonací a produkuje málo škodlivin. Pro zlepšení standardních vlastností benzinu se velmi často přidávají speciální přísady, tzv. aditiva, která vylepšují vlastnosti paliva, např. detergenty proti usazování nečistot, antikorozní přísady, antioxidanty, které chemicky stabilizují benzin a zabraňují tak vzniku nežádoucích nečistot a usazenin při jeho skladování.

Ideální nafta je dokonale tekutá za všech teplot, je zcela čirá a bez cizích příměsí či separovaného parafínu. Snadno se vznítí, hoří klidně a čistě. Také do nafty jsou pro zlepšení vlastností přidávány přísady: přísady pro zvýšení cetanového čísla (snižují prodlevu od vstříknutí nafty do spalovacího prostoru po její vznícení), detergenty, protikorozní inhibitory (chrání palivovou soustavu vozidla před korozí), deemulgátory (odstraňují vodu z nafty a vracejí jí původní čirý vzhled), mazivostní přísady (chrání pohyblivé díly vstřikovacího čerpadla před opotřebením a poškozením).

zdroj: www.dobrapumpa.cz

Manipulace s palivy je trestná

Prodejci však někdy do pohonných hmot uměle přidávají další látky s cílem navýšení zisku. Takovéto manipulace s benzinem jsou však nezákonné a jdou odhalit – speciální laboratoře k tomu mají hned několik spolehlivých metod. Proto, pokud máte pochybnosti, neváhejte se obrátit na specializované firmy nebo organizace typu České obchodní inspekce.

Pokud ještě při odjezdu z čerpací stanice nejde automobil nastartovat nebo vykazuje extrémně nízkou akceleraci, je možné že jste natankovali nekvalitní palivo. Nepokračujte v jízdě a raději zajistěte odtah do servisu ke zjištění příčiny poruchy, abyste předešli zásadnějšímu poškození motoru. Čerpací stanici nahlaste a za účasti prodejce z vozidla i čerpací stanice odeberte věrohodný vzorek jako důkaz pro reklamaci.

Další článek


 

celkem 25 komentářů

Nejnovější komentáře

Člověče, kam ty na ty bludy chodíš? Když jede auto z...
MilanV
7. 10. 2015, 20:50
prominte, ale větši blbost jsem neslyšel.Motor nekon...
Kovař
4. 2. 2015, 00:24
Já teď třeba hledal dobré pneumatiky a narazil jsem ...
Rosťa
28. 9. 2013, 21:38
Já jsem našel vzhledem k cenám dobré weby pro pneu -...
Rostislav
12. 9. 2013, 09:02
Kdyby ten motor nejel, tak ho neuslyšíš. Pokud brzdí...
Mr. M.
3. 9. 2013, 10:26

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená