FinExpert.e15.cz

Proti dluhům je nejúčinnější zodpovědné chování

Praha, 24. 04. 2013

Stát se snaží o ochranu spotřebitelů, aby se nestali obětmi svých dluhů. Přesto stoupá počet lidí, kteří nezvládají splácet svoje závazky. Žádný zákon je totiž neochrání před nimi samotnými - proti předlužení se musí lidé chránit zodpovědným chováním při nakládání s penězi.

Od nového roku platí několik změn legislativy, které více chrání spotřebitele proti nekalým praktikám některých nebankovních poskytovatelů půjček. Ti nesmí jako zástavu požadovat směnky či šeky a nesmí žadatele o půjčku nutit k volání na předražené telefonní linky. Spotřebitelé mohou odstoupit od smlouvy o zprostředkování úvěru do 14 dnů bez sankce. Zvýšila se také jejich právní ochrana v případě, že nesplácí a dostanou se pod tlak věřitelů. Věřitelé je musí prokazatelně vyzvat k zaplacení, nesmí neúměrně zvyšovat náklady na vymáhání nízkých částek atd.

Přesto, že ekonomická situace není příznivá, domácnosti si stále více půjčují. Celkové zadlužení stoupá a to i přes to, že podle údajů Česká bankovní asociace seriózní poskytovatelé úvěrů polovinu žadatelů odmítají pro jejich nízkou bonitu. Tempo růstu dluhů se sice zpomalilo, přesto zadlužení roste v řádech miliard měsíčně. Jen bankám dlužily domácnosti ke konci února 1,24 bilionu, z čehož téměř 58 miliard korun splácejí nepravidelně.

Věřitelé pak nesplácené dluhy vymáhají vlastními silami, prostřednictvím inkasních agentur nebo rovnou soudně. „Od začátku roku jsme dostali k vyřešení téměř 100 tisíc nových případů“, ilustruje nárůst nesplácených pohledávek u domácností Jiří Poláček, provozní ředitel společnosti M.B.A. Finance, která řeší pohledávky pro přední finanční instituce, mobilní operátory, pojišťovny a dodavatele energií. „Průměrný dluh za neuhrazené splátky spotřebitelských úvěrů letos sice poklesl na 13.400 korun, oproti roku 2012, kdy činil téměř 18.300. Bohužel ale nemůžeme říct, že by také klesal počet dlužníků“, dodává Poláček.

Vedle lidí ze sociálně slabých skupin, kteří mají nedostatečnou finanční gramotnost, se do předlužení dostávají i domácnosti s dvěma příjmy prostě proto, že si pořídily větší závazky, než jaké mají příjmy. „Přesto, že nákupy dovolených a dárků na úvěr jistě poklesly, stále je dost lidí, kteří neodolají pokušení, zadluží se a pak se dostávají do finančních problémů,“ uzavírá Poláček.
 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená