FinExpert.e15.cz

Prostituce bez rizika

Politici a pracovníci Ministerstva vnitra teprve po ročním dohadování a zpřesňování dokončili návrh zákona, který má dostat pod kontrolu prostituci a prostitutky vykázat z ulic. Všichni, kdo v Česku vydělávají peníze prostitucí, tak zažijí ještě nejméně jeden klidný rok.


Ministr vnitra František Bublan nyní návrh zákona rozešle ostatním resortům, ale i kdyby všichni s finální verzí souhlasili, regulace prostituce hned tak nezačne. Jeho zavedení zatím brání více než padesát let platná mezinárodní úmluva, která jakoukoli oficiální regulaci prostituce znemožňuje.

"Podle našich informací přibývá prostitutek, jsou k nám přiváženy ženy z Bulharska a Ukrajiny a stále více žen je nuceno pracovat pod svými pasáky," říká Petra Kutálková ze sdružení La Strada, které pomáhá ženám, jež se staly oběťmi kuplířů.

Samotný sex za peníze trestný není a do odhalování kuplířství nebo daňových úniků se kontroloři už téměř vůbec nepouštějí. "Náš úřad v roce 2004 nekontroloval žádné provozovny, ve kterých by mohly být poskytovány erotické služby. Podobné kontroly nemáme v našem kontrolním plánu a ani o tom neuvažujeme," uvedl vedoucí Libereckého živnostenského úřadu Jiří Kovačič.

Přestože samotnou prostituci živnostenský úřad kontrolovat nemůže, mohl by alespoň ověřit regulérnost všech dalších živnostenských činností, které se provozují v nočních barech. "Někdo musí učinit podnět- občan, organizace nebo i správní orgán," řekl Jiří Kovačič.


Úředníci, kteří takové kontroly zkusili, říkají, že se současnou legislativou jsou na prostitutky a jejich "spolupracovníky" krátcí. V Břeclavi se pracovní úřad pokusil prověřit podnik nabízející erotické služby. Majitel kontrolu bojkotoval, nepřebíral úřední poštu a nakonec zmizel.


Ti provozovatelé sexuálních podniků, kteří k sobě kontrolory pustí, zase dobře ovládají triky, jak se konfliktům se zákonem vyhnout. Překonali už dokonce i tradiční maskování prostituce "poskytováním ubytovacích služeb".

Taková činnost spadá pod živnostenský zákon a úředníci ji mohou hlídat. Nyní ale majitelé neoficiálních veřejných domů poskytují prostitutkám pokoje pouze v rámci obyčejného pronájmu nemovitosti. "To už živnost není. Tím se vyhnou potenciálním kontrolám mnoha státních i obecních orgánů a šedá ekonomika vesele bují," uvedl Petr Mládek, vedoucí živnostenského odboru v Jilemnici.

Podobné kličkování má ukončit právě nový zákon, který počítá s tím, že si prostitutky budou povinně kupovat od pověřených obcí roční oprávnění. Kdo se podvolí úřední kontrole, bude platit daně, pojištění a povede účetnictví, získá jistotu legálního povolání.


Podobné licence jako prostitutky by museli mít majitelé veřejných domů. Pokud by prostitutka nabízela služby na nepovoleném místě, hrozila by jí až padesátitisícová pokuta. Obcím by zákon mohl pomoci: porušování zákona lze totiž stíhat přísněji než přestupky proti obecním vyhláškám, které se dosud snažily prostituci regulovat.


Lidovci a ODS však dopředu avizují: to, co ministerstvo připravilo, v žádném případě nepodpoříme.
"Pokud by stát začal vybírat daně, stane se pasákem. Stával by se tak spolupodílníkem který by vydělával na lidském neštěstí. Je to stejné jako legalizovat obchod s drogami a danit ho," řekl lidovecký poslanec Josef Janeček.

Zdroj: www.ihned.cz

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Zdaňování prostituce státem
Nikola
14. 2. 2005, 13:20

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená