První špatná zpráva přišla z Německa, kde sezónně očištěné reálné maloobchodní tržby v únoru poklesly o 0,2 % a lednový pokles tržeb byl navíc revidován dolů z 0,6 % na 0,9 %. Lépe se dařilo pouze prodejům vozidel díky vládní šrotovací subvenci. Druhou zprávou bylo zvýšení nezaměstnanosti v Německu z únorových 7,9 % na 8,1 %. Do třetice předběžný odhad inflace v eurozóně naznačil významné zpomalení spotřebitelské inflace z 1,2 % na 0,6 %. I když zatím nebyly zveřejněny žádné podrobnosti, lze předpokládat, že růst spotřebitelských cen byl zbrzděn především nízkým růstem cen potravin a energií.
Názor ekonoma Vojtěcha Bendy:
Únorový přebytek není takovým překvapením. Zajímavý obrázek nám dává časová řada meziměsíčního tempa exportů. Zde se zatím zdá, že exportní aktivita se, po prudké redukci v průběhu 4. kvartálu loňského roku, počátkem letošního roku stabilizovala. Šrotovací prémie zavedená v Německu podpořila výroby a odbyt domácího automobilového průmyslu a tyto příznivé efekty budou asi kulminovat v následujících měsících. Je ale třeba podotknout, že propad exportu zasáhl všechna klíčová odvětví domácí výroby, nejen moto-sektor.
Lepší než očekávané výsledky únorového zahraničního obchodu budou trhem pravděpodobně vnímány pozitivně ve vztahu ke kurzu CZK, avšak jejich efekt se ztrácí v celkovém růstu důvěry k středoevropskému regionu po zprávách z minulého týdne, kdy státy G20 rozhodly nalít další miliardy do MMF na případnou podporu zemí emerging markets. Optimismus však pravděpodobně stihne ochladnout a koruna by se tak mohla podívat zpět nad 27 korun za euro.