FinExpert.e15.cz

Pronájem kanceláří: Nejdražší je Praha, nejlevnější Liberecký kraj

Praha, 24. září 2014

I přes narůstající nabídku kancelářských prostor odpovídajících nejvyšší třídě spadá nejvýznamnější část poptávky do kategorie B a C. Hlavním důvodem je především tlak na cenu. Častým argumentem je ale také nedostupnost „áčkových“ kanceláří v dané lokalitě či například velikost firmy.

Nejlevnější kanceláře spadající do kategorie „B“ – tedy často umístěné ve starší, ale zrekonstruované budově - se pronajímají v Libereckém kraji, nejdražší pak nepřekvapivě v Praze. Zatímco tak firmu z Liberce stojí metr čtvereční 78 korun za měsíc, v hlavním městě je to bezmála třikrát tolik. 

„Tento typ kancelářských prostor je často vhodný pro menší firmy, které k fungování nepotřebují „drahou“ lokalitu či nejmodernější technické vybavení,“ vysvětluje Tomáš Wildt ze společnosti RE/MAX Commercial.

U kategorie „B“ došlo v porovnání s rokem 2012 k největšímu nárůstu cen v Karlovarském kraji. „Růst je zajištěn především zájmem investorů o nemovitosti v Karlových Varech, Mariánských Lázních a částečně Chebu,“ říká Tomáš Wildt a dodává, že se jedná o lokální výjimku a ostatní lokality v kraji si ceny spíše udržují. Naopak největší, bezmála třetinový, pokles cen eviduje Jihočeský kraj. Hlavním důvodem je především pokles investorských zájmů, a z toho vyplývající nezájem o kancelářské plochy v tomto regionu. 

Propad o 50 procent a stagnující výstavba

Na nejdražším místě se u kategorie „C“ se 157 korunami za měsíc opět umístila Praha, naopak nejlevnější pronájem je v Ústeckém kraji, kde metr čtvereční stojí v průměru 44 korun za měsíc a od roku 2012 zde ceny kancelářských prostor poklesly o 50 procent.

Největší – i když nepatrný – nárůst je naopak v Plzeňském kraji, kde cena metru čtverečního od roku 2012 stoupla o necelých pět procent. U kancelářských ploch zde v posledních letech nedochází k nové výstavbě a trh tak i přes poptávku zájemců pracuje pouze se stagnující výměrou.

„U kategorie „C“, kam patří především kanceláře v průmyslových částech a bývalých továrnách evidujeme největší zájem ze strany malých, lokálních firem, které šetří každý náklad,“ doplňuje Tomáš Wildt ze společnosti RE/MAX Commercial.

Zcela novým trendem posledních let je využití starých budov k přeměně v kancelářské prostory pro menší firmy. Jedním z takových příkladů je i Autosalon Klokočka v Řepích. Ten zafinancoval přeměnu brownfieldu v areálu společnosti na nové kancelářské prostory, které nyní úspěšně pronajímá.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená