FinExpert.e15.cz

Promyšlená stavba rodinného domu

Před rozhodnutím o nákupu nemovitosti je vhodné uvážit nejen své aktuální bytové potřeby, ale také okolnosti, které mohou nastat.
Promyšlená stavba rodinného domu

Pokud si právě plánujete svoji budoucnost tak, že si postavíte vlastní rodinný dům, stojíte před jedním z nejzásadnějších rozhodnutích, které jste kdy udělali. Novostavba domu vás bude stát nejspíše všechny úspory nebo je vysoce pravděpodobné, že sebe a svoji rodinu zadlužíte na několik let dopředu. Jakmile jste se pro stavbu definitivně rozhodli, jistě správně začínáte přemýšlet o tom, jak by váš dům měl vypadat, co by vněm nemělo chybět či jaké nároky by měl splňovat.

V našem pátečním online rozhovoru se můžete ptát na všechno co vás zajímá v oblasti pojištění majetku. Našim hostem bude Ing. Jaroslav Král, ředitel odboru řízení produktů neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny. Své otázky můžete položit již dnes.

V odborných časopisech o bydlení nebo v katalozích rodinných domků najdete nepřeberné množství informací, rad a typových projektů na různě velké rodinné domy a v různých cenových relacích. Mohlo by se zdát, že na základě těchto informací máte dostatečnou dávku inspirace k tomu, abyste se dali do realizace díla. Nenechte se ale strhnout k ukvapenému rozhodnutí, kterého byste mohli v budoucnu litovat. Vždyť to budete právě vy, kdo v postaveném domku stráví řadu let svého dalšího života!

Zvažte všechny možné alternativy

Pokuste se realizaci vámi vybraného projektu vidět v širším časovém pohledu. Stavebníci často berou v úvahu jen současné nároky na jejich dům, které se odvíjejí od jejich životních potřeb. Nemělo by se ovšem zapomenout, že člověk během svého života prochází několika životními etapami a každá z nich má odlišné požadavky na bydlení. Lze proto jen doporučit, aby se každý zamyslel nad otázkou, zda bude postavený dům i v následujících letech schopen uspokojit jeho měnící se nároky a požadavky a zda budoucí vynaložené náklady nebudou nad jeho síly.

Je bezesporu výhodné, aby váš dům byl koncipován tak, aby mohl reagovat na měnící se požadavky. Tím je myšlena možnost provést stavební úpravy, které by vyžadovaly co možná nejmenší náklady. V opačném případě totiž budete bydlet v domě, který vám již nebude vyhovovat, tj. bude příliš velký a neobydlená část se stane značnou finanční zátěží nebo dům je příliš malý a nevyhovuje potřebám majitelů. Některé odhady dokonce mluví o tom, že více než 50 % lidí žije v domech, kterých se týkají právě uvedené skutečnosti. Proto se již při práci na projektu zajímejte o to, jak by se dům v budoucnu mohl přizpůsobit Vašim potřebám.
 
Pro současné trendy v bydlení není zrovna obvyklé, aby běžný dům byl navržen tak, aby se v budoucnosti dal upravit na aktuální potřeby dané rodiny. Mnohdy je to téměř nemožné, jindy to jde jen za cenu dalších vysokých nákladů. Z toho vyplývá možná prozaická, ale zcela jistě užitečná rada, která říká, abyste si nestavěli takový dům, který budete muset za brzkou dobu přestavovat.
 

Dům na etapy

Na první pohled se zdá být nemožné, aby existoval dům, který by splňoval všechny různorodé, často protichůdné požadavky, které na dům v průběhu svého života kladete a budete klást.
 
Za prostorově i finančně vhodné řešení můžeme považovat stavbu v podobě tzv. stavby na jednotlivé etapy. Staví-li dům mladá bezdětná rodina či rodina s malými dětmi, která požaduje nejdříve menší a co nejlevnější dům, bude vhodné použít právě tuto technologii.

Nejdříve je postavena první etapa domu, kdy všechny místnosti jsou v přízemí. Poté co se zvětší prostorové nároky rodiny je provedena druhá etapa - vestavba do podkroví domu.
Vnitřní uspořádání domu by mělo být uspořádáno tak, aby v případě potřeby bylo možné dům snadno rozdělit na jednotlivé části - pokoje, které lze oddělit od ostatních a využívat zcela samostatně!

Obytné místnosti jsou umístěny po dvou vedle sebe a jsou od sebe navzájem odděleny lehkou přemístitelnou příčkou. Příčku lze podle potřeby bez obtíží rozebrat a přemístit na jiné místo. Tím lze snadno jednotlivé pokoje nejen zmenšovat či zvětšovat, ale i vytvářet nové pokoje a nepotřebné pokoje zrušit! Přestavitelné příčky musí dobře zvukově izolovat a samozřejmě se dají natírat malířskou barvou, takže jsou plnohodnotnou stěnou Vašeho pokoje.

Tato opatření umožňují moderní stavební postupy a technologie, které se zejména uplatňují u dřevostaveb. Dají se ale uplatnit v každém budoucím rodinném domku, stačí jen použít vhodný stavební materiál (sádrokartony apod.) a hlavně při zadání projektu myslet na vaši budoucnost.

Jednotlivé životní etapy a odlišné nároky na bydlení

Svobodný pár a bezdětní manželé
Lidé patřící do této kategorie mají menší prostorové nároky, často se potýkají s nedostatkem finančních prostředků. Proto se zaměřují na menší, tedy levnější rodinné domy. Dbejte na to, aby i v malém domě zbylo dostatek místa pro vlastní pokoj(e) vašich dětí.

Bydlení rodiny s malými dětmi
Po narození jednoho nebo dvou dětí sice nemusí znamenat okamžitý nárůst prostorových požadavků rodiny. S jejich rostoucím věkem však bude nezbytné vyčlenit alespoň jeden dětský pokoj.

Bydlení s odrostlejšími dětmi
Jakmile děti začínají chodit do školy, jejich prostorové nároky budou daleko větší než doposud. Každé dítě obvykle žádá svůj dětský pokoj.

Bydlení rodiny a již dospělých potomků
Dospělé děti bydlící s rodiči požadují ještě větší soukromí a prostorovou nezávislost, nejlépe s vlastním zázemím (koupelna, WC, kuchyňka).

Společné bydlení rodičů a prarodičů
Skoro pravidlem je, že dospělé děti se časem osamostatní a odstěhují. Poté se může stát, že vaši rodiče budou potřebovat v důsledku stáří pomoc a nastěhují se k vám do domu. Opět se změní potřeba vnitřního uspořádání domu.

Bydlení samotných rodičů
Po osamostatnění dětí se prostorové nároky opět zmenší. Část domu, která zůstává prázdná, může sloužit k občasnému přespání blízké rodiny, případně část domu můžete pronajímat.

Podnikání v domě
Prostory pro podnikání umístěné přímo ve vašem vlastním domě má bezpochyby mnoho výhod. Vždy je třeba dbát na to, aby místnost měla samostatný vchod i sociální zařízení (kanceláře, dílny)

Hobby rodinných příslušníků
Obvykle každý člověk má své hobby. Někdy k jeho pěstování a udržování bude potřeba mít samostatnou místnost, někdy i se samostatným vchodem.

Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

já vám nevím, ale přece jenom, jestli stavíte domeče...
Martina
29. 5. 2017, 11:30
Ahoj, i když se to týká tématu jen okrajově, přesto ...
Kubino
10. 6. 2016, 16:31

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená