FinExpert.e15.cz

Prolux žaluje FinExpert.cz: nesmazali jsme kritiku

Odmítli jsme z fóra odstranit diskuzi čtenářů, kteří kritizovali realitní společnost Prolux. Nyní nás kvůli tomu čeká soud.

Internet je velmi svobodné médium, a to se často nelíbí lidem a firmám, které jsou na něm kritizovány. Po provozovatelích diskuzních fór potom žádají odstranění diskuze – například kvůli poškození dobrého jména. Je to i aktuální případ realitní kanceláře Prolux, která naše vydavatelství CPress Media žaluje kvůli tomu, že jsme z diskuzního fóra webu FinExpert.cz neodstranili téma, kde je Prolux kritizován.

Podobný úvod jste si mohli přečíst už v červenci na blogu. Spor se ale mezi tím dostal až k soudu a rozhodli jsme se, že o jeho průběhu budeme informovat.

Případ Prolux-FinExpert je totiž velmi zajímavý. Posuzuje vztahy mezi uživateli internetu, provozovatelem internetového diskuzního fóra a společností, které se nelíbí, co o ní uživatelé na fóru napsali. Kdo je za co odpovědný? Jaké jsou povinnosti a práva jednotlivých stran? Závěry budou určitě zajímat řadu ostatních provozovatelů webů a diskuzních fór.

Prolux nás vyzývá

Budu opravdu konkrétní. Firmě Prolux se nelíbí tato diskuze ve fóru FinExperta. Vznikla už před rokem a půl, uživatelé v ní řeší své zkušenosti s realitní společností Prolux, a nejsou to zrovna příznivé zkušenosti. Uznávám, že takové diskuze nejsou pro soukromou firmu příliš dobrá vizitka, zejména když se po zadání jména objeví vysoko ve vyhledávačích.

Protože vydavatelství CPress Media je provozovatelem diskuzního fóra FinExpert, obrátil se na nás v červenci jménem společnosti Prolux advokát s výzvou k odstranění této diskuze. Příspěvky prý poškozují dobrou pověst firmy. Dle §5 zákona č. 480/2004 Sb. o některých službách informační společnosti jsme údajně měli být povinni tuto diskuzi odstranit.

Podívejte se na dopis, kterým nás advokát v červenci vyzval k odstranění diskuze. Stejně jako u všech ostatních dokumentů jsou začerněny údaje, které by mohly vést k identifikaci konkrétních osob.

 Klepněte pro větší obrázek
První výzva k odstranění diskuze

Prolux chce ale víc, než dovoluje zákon

Zákon ve zmíněném paragrafu pět řeší odpovědnost provozovatelů internetových služeb za příspěvky uživatelů. Je krátký, takže paragraf kopíruji v celém znění:

(1) Poskytovatel služby, jež spočívá v ukládání informací poskytnutých uživatelem, odpovídá za obsah informací uložených na žádost uživatele, jen:

a) mohl-li vzhledem k předmětu své činnosti a okolnostem a povaze případu vědět, že obsah ukládaných informací nebo jednání uživatele jsou protiprávní, nebo

b) dozvěděl-li se prokazatelně o protiprávní povaze obsahu ukládaných informací nebo o protiprávním jednání uživatele a neprodleně neučinil veškeré kroky, které lze po něm požadovat, k odstranění nebo znepřístupnění takovýchto informací.

(2) Poskytovatel služby uvedený v odstavci 1 odpovídá vždy za obsah uložených informací v případě, že vykonává přímo nebo nepřímo rozhodující vliv na činnost uživatele.

Myslím, že zákon je ve věci odpovědnosti provozovatelů velmi dobře zpracován. Nepožaduje po nás, abychom byli automaticky odpovědní za vše, co naši čtenáři do diskuzí napíšou, protože v takovém případě by internetové diskuze vůbec nemohly existovat.

Na druhé straně ale zákon provozovatele nutí k tomu, aby odstraňovali jednoznačně protiprávní obsah. Když se o takových příspěvcích dozví, musí pryč. A také jdou hned pryč – však zkuste do fóra nahrát třeba odkaz na stažení nějakého filmu nebo upirátěného softwaru. Přestože dle zákona nejsme povinni fóra prohledávat aktivně, za chvilku bude odstraněn, a vy s ním.

Ostatní uživatelé nebo třeba firmy nás mohou na takový závadný obsah také upozornit a my musíme reagovat, pokud se dozvíme, že se něco protiprávního na našich stránkách objeví. A tady už začíná sporná záležitost. Je takovým upozorněním pouze fakt, že se nějaká firma cítí příspěvky poškozena? Že ji uživatelé na internetu kritizují a nepíšou o ní pouze v dobrém?

Proto jsem odpověděl:

Klepněte pro větší obrázek
Diskuzi zatím neodstraníme, nemáme důkaz protiprávního jednání našich čtenářů

Diskuzi jsme neodstranili, protože jsme se prokazatelně nedozvěděli o protiprávní povaze jednotlivých příspěvků. Ty jsou sice poměrně kritické, ale diskuze je jinak věcná, slušná, bez osobních výpadů. My zkrátka nejsme schopni posoudit, zda mají pravdu uživatelé se svými příspěvky, nebo firma Prolux, podle níž jde o poškozování její dobré pověsti. Nejsme soud, nabízíme pouze zeď, na kterou mohou ostatní čmárat.

Vydavatelé v takových případech často ustupují. Místo toho, aby platili své právníky a řešili věc nakonec až před soudem, jednoduše diskuzi odstraní. Však je to jen jedna z mnoha, navíc v tomto případě rok stará – nikdo si toho stejně nevšimne, hlavně že bude klid.

Myslíme si, že to není správný přístup. Nechceme mazat čtenářskou diskuzi, u které podle našeho názoru neexistují důkazy, že je skutečně protiprávní. Zejména když Prolux žádá o odstranění celé diskuze a nikoli konkrétních příspěvků. Opravdu firmu poškozuje třeba příspěvek s jedinou větou „Po 3 letech je to promlčené a netřeba se tím nadále zabývat...“?

A teď Prolux žaluje

Čtyři měsíce se nic nedělo. Až minulý týden zazvonila datová schránka s žalobou a s dokumentem Krajského soudu v Brně, který si vyžádal vyjádření a další informace. Jen perlička k datovým schránkám: v pátek dorazilo Usnesení soudu, z něhož jsme vůbec nepoznali, čeho se týká, a až v pondělí samotná žaloba.

V žalobě si můžete sami přečíst, co Prolux po soudu požaduje a jaké důkazy uvadí. Pokud by vše dopadlo dle představ žalobce, budeme muset odstranit zmíněnou diskuzi, zaplatit Proluxu zadostiučinění ve výši 50 000 Kč a k tomu náklady na soudní řízení. Soud si po advokátovi vyžádal ještě doplnění, proto se některé části žaloby zdánlivě opakují.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Žaloba podaná firmou Prolux v celé své kráse

Následně jsme byli vyzváni, abychom se k žalobě vyjádřili. Tento dokument právě připravujeme. Možnost vypořádat věc smírem ale vylučujeme, cítíme se být plně v právu, takže rozhodnutí bude muset udělat opravdu až soud.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Soud nás vyzývá k zaslání vyjádření

Nemohu vyloučit, že soudce nakonec uzná, že námitky Proluxu jsou opodstatněné a nařídí nám diskuzi odstranit (případně nás to ještě bude stát dost peněz). Jak jsem uvedl výše, diskuze s protiprávním obsahem odstraňujeme iniciativně sami a v případě takového rozsudku to udělám hned ze soudní síně. V současné době a se současnou znalostí problematiky ale nejsem v pozici zástupce vydavatelství schopný určit, že jednání uživatelů ve fóru je protiprávní. Diskuzi proto mazat nebudeme.

Nejsme sami. Stejnou žalobu od firmy Prolux si na sebe upletl i nejméně jeden další český web, který odmítnul odstranit podobnou diskuzi. Pokud se také rozhodne vyjít s podrobnostmi na světlo, napíšu vám, o koho jde.

Na internetu nejste anonymní, tak mějte rozum

Mějte na paměti, že za to, co napíšete na internet, ručíte. Nejste anonymní, do fóra se musíte registrovat, a my jako provozovatel jsme na žádost Policie České republiky povinni sdělit informace, které mohou vést k vaší identifikaci: jméno, e-mail, IP adresu apod. Občas se to skutečně děje – byť na webech, které vydáváme, zatím bez výjimky pouze v internetových bazarech, kde se občas ukáže nějaký podvodník, na něhož bylo podáno trestní oznámení.

Na internetu se proto chovejte jako v běžném životě. Neříkejte to, co byste normálně neřekli z očí do očí, buďte připraveni své názory dokázat. Někdo vás k tomu totiž může někdy vyzvat. Ostatně kdybych byl na straně firmy nebo jednotlivce, kterému se velmi nelíbí některé příspěvky v diskuzi, řešil bych to trestním oznámením na konkrétního uživatele. Nevyzýval bych provozovatele webu, aby odstranil celou diskuzi s poukázáním na neurčité poškození dobré pověsti.

Uvidíme, zda si totéž bude myslet soud. Dozvíte se to hned jako druzí – po nás. Po pravdě si ale moc nedokážu představit, co by se stalo, kdyby soudce žalobci vyhověl. Jakákoli firma, které se nebude líbit kritika v internetové diskuzi, by potom mohla fádní výzvou postavenou na údajném poškozování dobré pověsti dosáhnout odstranění fóra s příspěvky uživatelů.

Další článek


 

celkem 153 komentářů

Nejnovější komentáře

plne stim souhlasim me zase p jakoube makler prolux ...
monika kratka
6. 8. 2014, 15:55
dobry den taky jsem byla okradena proluxem 46tisic.j...
monika kratka
6. 8. 2014, 15:31
Souhlasím s názorem, že firma Prolux není důvěryhodn...
Veselý Tomáš
27. 12. 2011, 16:12
Tak v tom máte pane virtuální Kalino vyjímečně pravd...
Světlana Glaserová
19. 11. 2011, 09:53
Realitní kancelář Prolux Consulting Int.s.r.o. je už...
Světlana Glaserová
19. 11. 2011, 09:43

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená