FinExpert.e15.cz

Prohlášení k dani podepište jen jednou

Někteří zaměstnanci pracující souběžně pro více zaměstnavatelů.
Prohlášení k dani podepište jen jednou

Aby mohl zaměstnavatel při výpočtu čisté mzdy zaměstnance uplatnit daňové slevy a daňové zvýhodnění, tak u něj musí zaměstnanec podepsat "prohlášení k dani". Všichni daňoví poplatníci mohou při výpočtu daňové povinnosti uplatnit základní slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč za rok. Zaměstnanci mohou využít základní slevu na poplatníka každý měsíc ve výši 2 070 Kč (24 840 Kč: 12 měsíců). 

Daňové slevy je možné uplatnit pouze u jednoho zaměstnance

Někteří zaměstnanci pracující souběžně pro více zaměstnavatelů. V takovém případě však nemohou daňové slevy uplatnit u obou zaměstnavatelů, ale pouze u jednoho. Vždy je možné mít podepsáno na dané období jen jedno "prohlášení k dani". Tento růžový papír podepisuje zaměstnanec pracující pro dva zaměstnavatele souběžně jen u jednoho zaměstnavatele. Podpisem tohoto tiskopisu zaměstnanec dává zaměstnavateli informaci, že neuplatňuje v daném období daňové slevy i u jiného zaměstnavatele. Jestliže dojde během roku k ukončení pracovního poměru, tak je možné následně v daném roce podepsat "prohlášení k dani" u nového zaměstnavatele. 

Důchodci dostanou jednorázový přídavek 600 korun

Důchodci dostanou jednorázový přídavek 600 korun

Praktický příklad

Pan Novák pracuje leden až březen 2015 u firmy AB, duben až září u firmy CD a říjen až prosinec ve firmě XY. U všech zaměstnavatelů podepíše zaměstnanec pan Novák růžový dvojlist. Všichni zaměstnavatelé uplatní při výpočtu čisté mzdy daňové slevy. V žádném měsíci tedy neuplatní pan Novák daňovou slevu dvakrát. Během roku bude panu Novákovi vypočtena záloha na daň z příjmu. Daňovou povinnost za celý rok 2015 vyřídí za pana Nováka poslední zaměstnavatel XY prostřednictvím ročního zúčtování daně. Zaměstnavateli XY bude muset pan Novák doručit "potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2015" od firmy AB a firmy CD. O roční zúčtování daně je potřeba požádat zaměstnavatele do 15. února následujícího roku. 

Rozdílný výpočet čisté mzdy během roku

Během roku zaměstnanci odvádí ze své hrubé mzdy zálohu na daň z příjmu fyzických osob. Daňovou povinnost za celý rok vyřídí zaměstnanci buď formou ročního zúčtování k dani prováděného zaměstnavatelem nebo si podají daňové přiznání k dani z příjmu. Výpočet měsíční zálohy na dani z příjmu fyzických osob se liší, zdali je podepsáno prohlášení k dani či nikoliv. 

Praktický příklad

Pan Novotný pracuje souběžně pro zaměstnavatele AB, kde má hrubou mzdu 26 000 Kč a zaměstnavatele XY, kde má hrubou mzdu 11 000 Kč. U zaměstnavatele AB má pan Novotný podepsáno prohlášení k dani a u zaměstnavatele AB uplatňuje pan Novotný základní slevu na poplatníka a daňové zvýhodnění na 2 děti. Po celý rok 2015 bude pan Novotný pracovat pro oba zaměstnavatele současně. Zaměstnanci pracující souběžně během roku pro více zaměstnavatelů mají povinnost podat daňové přiznání (dle § 38g zákona o dani z příjmu). 

Výpočet čisté mzdy u zaměstnavatele AB

Klepněte pro větší obrázek

Výpočet čisté mzdy u zaměstnavatele XY

Klepněte pro větší obrázek

Sociální pojištění a zdravotní pojištění je vypočteno z hrubé mzdy u obou zaměstnavatelů stejným způsobem. U zaměstnavatele AB může zaměstnavatel uplatnit slevu na poplatníka a daňové zvýhodnění na děti, protože u něj podepsal prohlášení k dani. Za celý rok 2015 bude muset pan Novotný podat přiznání k dani z příjmu fyzických osob. V daňovém přiznání bude moci pan Novotný uplatnit nezdanitelné položky (např. odpočet úroků z úvěru na řešení vlastní bytové situace). Od obou zaměstnavatelů si vyžádá pan Novotný "potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2015", které budou přílohou daňového přiznání. 

Opožděné podepsání lze napravit

Někteří zaměstnanci z neznalosti nebo nedorozumění nepodepíší růžový dvojlist ihned při nástupu do zaměstnání. Přitom se jedná o jejich jediné zaměstnání. V prvním měsíci nebo měsících tedy neuplatní slevu na poplatníka, nebo nedoloží potvrzení pro uplatnění slevy na studenta nebo invaliditu.

Čistá mzda v měsících bez podepsaného prohlášení k dani je tedy zbytečně značně nižší. Toto opomenutí nebo nesrovnalost se však za celý rok vyřeší buď v ročním zúčtování daně prováděném zaměstnavatelem, nebo daňovém přiznání. Daňové prohlášení je možné podepsat zpětně pouze u posledního zaměstnavatele. Na základě provedeného ročního zúčtování nebo podaného daňového přiznání následně vznikne nárok na daňový přeplatek, který je finančním úřadem zaslán na bankovní účet. V některých případech nemůže zaměstnavatel za zaměstnance roční zúčtování daně provést, potom je nutné podat daňové přiznání. 

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Zdravím, jsem členem(komisařem) volební komise a již...
David
27. 1. 2018, 23:06

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená