FinExpert.e15.cz

Profil: splátkové společnosti a jejich nabídka

Jsou produkty, které nabízejí splátkové společnosti výhodné? Kolik zaplatíme na úrocích, dá se odložit splácení, má splátková společnost nějaké další výhody? Na tyto a další otázky se pokusíme odpovědět v následujícím článku, kde srovnáme nejznámější splátkové společnosti na českém trhu.
Profil: splátkové společnosti a jejich nabídka

Mezi typické sezónní akce splátkových společností patří odložení splátek. Nyní, v začínajícím období předvánočních nákupů s ní příšel jako první GE Capital Multiservis. Každý, kdo nakoupí od 1. října do konce letošního roku zboží na Multiservis úvěr, si může vybrat mezi dvěma výhodnými variantami splácení: buď se rozhodne využít možnosti splatit celý úvěr kdykoli do čtyř měsíců bez jakéhokoli navýšení ceny, nebo začne zakoupené zboží standardně splácet, ale úroky mu budou účtovány až po čtyřech měsících od data nákupu. Obdobnou nabídku připravují na předvánočním období také další hlavní hráči na trhu splátkových společností.

Hlavní značky: GE Capital Multiservis, Cetelem, Home Credit

Počátky Multiservisu sahají do roku 1966, kdy se tato společnost specializovala na prodej televizních přístrojů na splátky. V roce 1993 byl Multiservis privatizován českým kapitálem a o čtyři roky později v dubnu 1997 zakoupen finanční skupinou GE Capital. GE Capital Multiservis patří do finanční skupiny Global Consumer Finance, která nabízí úvěrové služby maloobchodníkům a spotřebitelům z celé Evropy.
 
Dnes nabízí GE Capital Multiservis své služby v síti přibližně 4 000 prodejen. Vedle tradičních skupin zboží, jako jsou domácí spotřebiče, nábytek, kuchyňské linky, výpočetní technika, zahradní technika, lze na splátky pořídit například i telefony, faxy, oděvy, obuv, kosmetiku, knihy, klenoty, osvětlení, foto-kino, topení, klimatizaci, hudební nástroje a některé další. Služby využívá na 300 000 spotřebitelů.

Mezi další známé společnosti, poskytující spotřebitelské úvěry, jsou spoelčnosti Cetelem a Home Credit. Cetelem je finanční instituce, která působí na českém trhu od května roku 1997. Jediným akcionářem je francouzská banka Cetelem S.A. a společně tvoří součást BNP-Paribas, s více než 500 000 zákazníků a více než 400 000 vydaných úvěrových karet. Home Credit Finance již působí na českém trhu od roku 1998 a poskytuje spotřebitelské úvěry ve velmi široké síti prodejen, na více než 4.600 prodejních místech po celé České republice.

Vedle spolupráce s tradičními "kamennými" obchody spolupracují splátkové společnosti také s obchody na internetu. Při poskytnutí internetového spotřebitelského úvěru, probíhá nákup zboží přes internet. Při kliknutí na odkaz uvedený u "nákupního košíků" vyplníte své základní osobní údaje a dozvíte se, zda je úvěr schválen. Společně s doručením zboží je doručena i smlouva o spotřebitelském úvěru, kterou podepíšete.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Osobní finance

Podmínky k získání úvěru/úvěrové karty:

 • Jste občan ČR a máte v ČR trvalé bydliště
 • Jste starší 18 let (u společnosti Cetelem do 70 let)
 • Máte trvalý zdroj příjmů a uvedete telefon do zaměstnání (pevnou linku)
 • Jiné vaše smlouvy nevykazují nedoplatek


Jaké doklady musíte předložit:

 • Občanský průkaz
 • Druhý doklad totožnosti (cestovní pas, řidičský průkaz, rodný list, průkaz pojištěnce)
 • Doklad pro ověření adresy (platební karta, výpis transakcí platební karty, výpis z bankovního účtu, doklad o zaplacení SIPO, vyúčtování za telefon, plyn, elektřinu, nájem - ne starší než 1 měsíc)
 • Potvrzení o příjmu (OSVČ – daňové přiznání, důchodce – důchodový výměr)

 

Náležitosti smlouvy se splátkovou společností


Sazebník poplatků by měl být nedílnou součástí smlouvy o úvěru u všech splátkových společností. Je vhodné se s nimi seznámit a to před podpisem úvěrové smlouvy. Většinou jsou poplatky rozdělené do dvou oblastí. Poplatky a úrokové sazby, které jsou součástí RPSN a které nejsou součástí RPSN.

Užitečné odkazy


Hodnota RPSN, roční procentní sazba nákladů, tj., procentní podíl z dlužné částky, který je zákazník povinen zaplatit věřiteli za období jednoho roku. Úrokové sazby nejsou přesně stanoveny. Jejich výši ovlivňuje řada faktorů, např. délka úvěru, výše splátek apod. O konečné výši RPSN je zákazník informován a svým podpisem ji schvaluje ve Smlouvě o úvěru.
 
Smlouva by měla také obsahovat informace o poplatcích a nákladech, které nejsou součástí RPSN. Např. u GE Capital Multiservis to může být:

 • 40 Kč měsíčně za vedení a správu úvěrového účtu, který ej určen ke splácení spotřebitelského úvěru
 • poplatek (smluvní pokuta) za předčasné splacení úvěru
 • 20 % z každé dlužné splátky, minimálně 100,- Kč , pokuta za prodlení se splácením úvěru
 • 0,1 % z dlužné částky, denní úrok z prodlení

Úvěrové karty

Splátkové společnosti nabízejí jako doplňkový produkt úvěrové karty. Tyto karty lze použít při nákupu v obchodě i pro výběr z bankomatu. Koupíte si zboží a pak již bance platíte smluvené splátky dle vašeho úvěrového rámce. (tzv. revolvingový úvěr)

Základní parametry těchto karet naleznete v tabulce. Společnost Home Credit nabízí i jiné karty např. stříbrná karta Home Credit nebo ČP úvěrovou kartu. Základní parametry (viz. tabulka) jsou u obou zmíněných karet obdobné jako s kartou Yes.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Osobní finance

Splátkové společnosti v oblasti nákupu automobilů

Další nabídkou splátkových společností je nabídka spotřebitelského úvěru pro nákup automobilu. Výhodou nákupu automobilu touto formou je, že pořízené vozidlo je vaším majetkem. Je to výhoda při srovnání s leasingem, kde automobil zůstává po dobu splácení majetkem leasingové firmy.

Multiservis nabízí úvěr autoCredit, kterým je možné financovat až 100 % ceny vozu. Spodní hranice výše úvěru činí 25 000 korun, horní hranice není nijak omezena. Dobu splácení si může klient zvolit sám v rozmezí 6 až 72 měsíců. Úvěr je možné vyřídit na počkání přímo v místě prodeje.

Společnost Cetelem má velice podobné podmínky pro úvěr na auto a to:

 • přímá platba již od 10 % z ceny vozidla
 • délka splácení 12 - 60 měsíců, pro nové vozy až 72 měsíců
 • možnost změny podmínek úvěru
 • možnost předčasného splacení úvěru

Cetelem připravuje speciální akci pro podpoření prodeje automobilů, úvěr s 0 % navýšením na konec letošního roku. Benefitem, který na podzim připravil GE Capital Multiservis je „Knížka výhod Barum“. Ta obsahuje slevové kupony v hodnotě až 4 000 Kč na produkty a služby poskytované v síti smluvních prodejen a servisů společnosti Barum (např. na nákup pneumatik, na servisní prohlídku či nákup náhradních dílů apod.).

Pojištění úvěrových produktů

Všechny společnosti nabízejí pojištění pro různá rizika např. pro případ smrti, pro případ pracovní neschopnosti a další. Společnost Cetelem nabízí jako jedná navíc pojištění pro případ zneužití karty. Držitel karty je pojištěn (s nulovou spoluúčastí!) pro případ finanční ztráty v důsledku odcizení nebo ztráty karty Aura. Rozsah pojistného krytí činí až 48 hodin před nahlášením odcizení/ztráty karty a jejím zablokováním. Pojistné plnění bude poskytnuto ve výši maximálního limitu uvedeného v Rámcové smlouvě o pojištění, a to na úvěrový účet, ke kterému byla karta Aura vydána.

Příklad: Pan Krupička telefonicky nahlásil ztrátu karty ve středu v 11:00 hodin. Cetelem kartu okamžitě zablokoval. Případné finanční ztráty vzniklé panu Krupičkovi kryje pojišťovna od pondělí 11:00 hod. do středy 11:00 hod. (tj. 48 hodin před blokací karty).

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená