Po rekordním růstu prodejů nových bytů v loňském roce lze i letos očekávat, že boom na trhu s byty bude pokračovat. Zájemci o nové bydlení se ovšem musí připravit na vyšší ceny a také na to, že jen velmi těžko seženou byty, které jsou ihned k nastěhování. Spíš se budou muset orientovat v nabídce rozestavěných projektů.
Loni se podle Century 21 prodeje nových bytů zvýšily meziročně téměř o osmdesát procent. Poklesl však celkový počet nabízených bytů. Například v roce 2011 bylo na trhu v Praze v nabídce přes 5 500 nových neprodaných bytů, na počátku roku 2014 již byla tato hladina na úrovni kolem 4 000 bytů a dnes je na trhu přibližně 3 000 nových neprodaných bytů.
Jedním z rozhodujících faktorů při koupi nemovitosti je její cena.
Podle Josefa Kříženeckého z realitní kanceláře Century 21 je toto jedním z důvodů, proč mají nyní developeři poměrně vysoká očekávání, a proto výstavba nových bytů zažívá nový rozkvět. Podpůrným faktorem pro jejich optimismus je také obchodní politika bank, díky níž financování nákupu bytu prostřednictvím úvěru v současnosti preferuje více než 70 % klientů.
Nový již dokončený byt na trhu prakticky neseženete
Na trhu jsou nyní spíše k dispozici projekty v různých fázích rozestavěnosti. Kupovat nemovitosti ještě před termínem jejich dokončení může mít své výhody. První představuje možnost tzv. klientských změn (například upravit si dispozici bytu nebo vybrat dle vlastního vkusu koupelnu, podlahu či dveře). Druhou výhodou je nižší nákupní cena bytu oproti jeho skutečné hodnotě v okamžiku, kdy bude byt dokončen.
Koupě nedokončeného bytu však má i svá úskalí, která může kupujícím nových bytových jednotek přinést aktuální úprava daně z nabytí (dříve daně z převodu nemovitostí). Podle připravované nové legislativy bude plátcem daně z nabytí vždy kupující (v předchozích letech jím byl prodávající). V případě prvního úplatného převodu, tedy při koupi nového bytu, je nemovitost od této daně osvobozena.
Ovšem pozor. To se týká pouze těch částí nemovitosti, které jsou nedílnou součástí vlastního bytu a prostor bezprostředně souvisejících s jeho užíváním (například garážové stání nebo sklep). Kámen úrazu ovšem může být v pozemcích.
Pokud je tedy součástí obchodu s developerem například i podíl na příjezdové komunikaci, venkovním parkovišti apod., může se stát, že kupující bude mít povinnost z těchto pozemků zaplatit daň z nabytí. Proto je vždy třeba maximálně pečlivě prostudovat, jak je postavena koncepce kupní smlouvy.
Pozor podruhé!
I osvobození od daně z nabytí u nového bytu má své časové limity. Platí jen pět let ode dne, od kterého lze podle stavebního zákona novou stavbu, nově vzniklou jednotku užívat. První majitel „ležáku“, který je sice nový a dosud nepoužívaný, ale byl kolaudován již před více než pěti lety, tak bude muset daň přesto zaplatit.
Sazba daně z nabytí přitom činí 4 % z nabývací ceny nebo 4 % z hodnoty znaleckého odhadu ponížené o ¼ (tedy ze 75 % ceny dle znaleckého odhadu). Takže v nominální hodnotě může představovat daň i částku několik set tisíc korun, s níž je třeba v některých případech počítat.
Zdroj: Century 21