FinExpert.e15.cz

Prodej sluneční energie se vyplatí

Stát i EU podporují výrobu elektřiny pomocí solárních fotovoltaických panelů. Jaké jsou možnosti takové výroby a jak se může vyplácet?
Prodej sluneční energie se vyplatí

Podmínky pro výrobce fotovoltaické elektřiny jsou u nás nastaveny velmi výhodně. Je tomu tak díky energetické politice EU, která prosazuje zvyšování podílu obnovitelných zdrojů právě na výrobě elektřiny. Množí se projekty s velkým výkonem zaměřené již na průmyslovou výrobu „sluneční“ elektřiny, fotovoltaika ale nachází stále častěji místo i na střechách a pozemcích rodinných nebo bytových domů.

Garantovaná cena jako lákadlo

Hlavním motivem, proč je fotovoltaický boom stále na vzestupu, jsou podmínky výkupu takto vyrobené elektřiny. Největším lákadlem je dlouhodobá garance výkupní ceny – pokud ještě letos instalujete na svou střechu fotovoltaické zařízení a budete z něj všechnu elektřinu dodávat do veřejné rozvodné sítě, bude od vás distributor na základě smlouvy povinen vykupovat elektřinu za cenu 12,89 Kč (respektive 11,91 Kč, viz dále) za kWh po dobu dvaceti let. Výkupní cena se přitom meziročně navyšuje o tzv. inflační doložku a jde o nárůst v rozmezí 2 až 4 %. Pokud nyní uzavřete smlouvu za letošní cenu 12,89 Kč kWh, po dvacetiletém prodeji budete prodávat fotovoltaickou elektřinu za více než 18 Kč/kWh.

Výkupní cenu pro každý rok stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ) a postupně ji vzhledem k poklesu cen fotovoltaických zařízení a růstu jejich výkonnosti snižuje. Tato skutečnost z fotovolatického podnikání dělají zajímavý byznys, který je i v současnosti pro banky dostatečně důvěryhodný na to, aby – na rozdíl například od developerských projektů – ochotně půjčovaly na nové projekty.

Zelené bonusy pro kombinovaný provoz

Druhou formou jak zhodnocovat elektřinu z domácí fotovoltaické elektrárny je její částečné spotřebovávání přímo v domě a odprodej přebytků do sítě. I pro tento případ existuje zvýhodnění provozu pomocí takzvaných zelených bonusů. Zelený bonus je příplatek k tržní ceně elektřiny, který provozovatel fotovoltaického zařízení dostane v případě, že prodá vlastní elektřinu za tržní cenu jakémukoliv konečnému zákazníkovi či obchodníkovi s elektřinou. Má pak právo inkasovat od provozovatele regionální distribuční soustavy zelené bonusy. Přebytek energie můžete tedy výhodně odprodat do rozvodné sítě, v době nedostatku vlastního výkonu lze naopak energii odebírat od distributora. Zelený bonus je tedy v podstatě prémií za výrobu vlastní elektřiny čistým způsobem.

Výše zeleného bonusu je aktuálně 11,91 Kč za kWh. Systém zelených bonusů je výhodný hlavně díky tomu, že má výrobce možnost přímo ovlivnit výši výnosů za vyrobenou elektřinu a dosáhnout tak vyššího výnosu než v případě režimu výkupních cen.

Rozhodování podle místních podmínek

Při posuzování vlastních možností zřídit domácí solární elektrárnu musíme zvážit několik důležitých faktorů. Jedním z nich je celkové množství případných kolektorů a tedy kapacita zařízení. Plánovanou plochu odvozujeme od minimální plochy solárních panelů, která je schopna během roku vyrobit 1MWh – v běžných podmínkách by na to měla stačit plocha 8 až 10 m2 panelů.Průměrná střecha rodinného domu přitom může poskytnout prostor pro cca šedesát čtverečních metrů panelů.

Přestože podmínky v České republice neumožňují plně pokrýt např. potřeby elektrické energie rodinného domu z fotovoltaického zdroje a vždy tedy budeme odkázáni na velké distributory, lze tímto způsobem výhodně vylepšit vlastní rozpočet. Doba slunečního svitu se v různých krajích liší a pohybuje se mezi 1 300 a 2 100 hodinami za rok, jedna instalovaná kWh fotovoltaického systému pak může přinést 800 až 1 100 kWh elektrické energie. Investice do domácí solární elektrárny by se tedy měla vyplatit, i když její provoz nepřinese žádné závratné zisky.

Návratnost – šest let

Návratnost investice do fotovoltaických systémů je možné odvodit od uvedených podmínek a jejich ceny. Fotovoltaický modul Solarworld pořídíte za 79 240 Kč a ročně může vyrobit až 1 100 kWh. Při současné výkupní ceně 12,89 Kč/kWh bude roční přínos kolem 14 000 Kč. Investice se tedy vrátí asi po šesti letech a v dalších letech už bude zařízení vydělávat. Pokud započteme garantovaných dvacet let s pevnou výkupní cenou, může zisk na konci tohoto období přesáhnout 190 tis. Kč.

Další článek


 

Související články


celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Populistická krávovinka
Luk
6. 11. 2009, 08:56
Re: Nepravdivá fakta autora článku.
JV
5. 11. 2009, 12:19
Re: Nepravdivá fakta autora článku.
Tomáš Marný
31. 10. 2009, 20:34
Nepravdivá fakta autora článku.
Patrik
30. 10. 2009, 08:52

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená