FinExpert.e15.cz

Prodej pohonných hmot bude přísněji kontrolován

Od 1. září nabude účinnosti novela zákona o pohonných hmotách zpřísňující podmínky prodeje.
V novele je například zakotvena povinnost evidence prodávaných paliv u čerpacích stanic, včetně jejich množství, jakosti a složení. Podle oslovených čerpacích stanic norma přispěje ke zlepšení kvality pohonných hmot.

Novelu vítá společnost Benzina, která v tuzemsku provozuje největší počet stanic. Celkem jich má zhruba 300. Norma by podle mluvčí firmy Lenky Svobodové mohla přispět ke zlepšení kvality pohonných látek na trhu. Benzina podle ní již požadavky dlouhodobě splňuje.

Zákon je přínosem také podle předsedy představenstva Společenství čerpacích stanic Ivana Indráčka. "Pozitivum je, že zákon významným způsobem postihuje čerpací stanice, které už by dnes byly mimo zákon, kdyby státní správa konala tak, jak má," řekl Indráček. Jde především o mobilní čerpací stanice, které většinou nesplňují předpisy na ochranu životního prostředí. Podle nového zákona je možné udělit pokutu několik milionů korun. Dosud postih záležel na posouzení státní správy.

Zátěž plynoucí z nové normy je pro čerpací stanice podle Indráčka minimální. "Stanice se musí zaregistrovat do registru čerpacích stanic, což je jednorázová záležitost, pak musí jednou ročně poskytovat hlášení o prodaných pohonných hmotách, což je také příliš nezatíží," doplnil.

Na novou normu jsou připravené i čerpací stanice EuroOil, které provozuje společnost Čepro. "Naše stanice požadavky novely splňují," řekl ČTK mluvčí firmy Tomáš Zikmund.

Novela obsahuje povinnost registrace provozovaných čerpacích stanic, které budou muset splňovat požadavky vylučující závažná rizika pro zdraví a bezpečnost osob a pro životní prostředí. Novela tak podle dřívějšího vyjádření ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana eliminuje rizika s prodáváním takzvaných pančovaných pohonných hmot.

"V nové zákonné úpravě vítáme především posun odpovědnosti za kvalitu z prodávajícího na vlastníka pohonných hmot. Přínosem je z našeho pohledu také povinné zavedení registrace čerpacích stanic," řekla již dříve mluvčí ČOI Miloslava Fléglová.

Kvalita pohonných hmot prodávaných u tuzemských čerpacích stanic se podle údajů České obchodní inspekce letos výrazně zlepšila. Zatímco loni jakostním požadavkům nevyhovělo 6,1 procenta a o rok dříve 8,6 procenta odebraných vzorků pohonných hmot, tak od letošního ledna do července to bylo 4,4 procenta.

Nejčastějším letošním zjištěním byl stejně jako loni nevyhovující bod vzplanutí u nafty (nevyhovělo 26 vzorků motorové a pět vzorků směsné nafty). Automobilové benziny vykázaly závadu v jakosti u 12 ze 475 vzorků.

Zdroj: iHNed.cz
Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Nafta a seznam proviněných
TECH
30. 8. 2006, 10:24

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená