FinExpert.e15.cz

Prodej nemovitosti na vlastní pěst?

Je lepší prodat nemovitost s realitní kanceláří, nebo bez ní? Jaké to má výhody a rizika prodávat nemovitost na vlastní pěst?
Prodej nemovitosti na vlastní pěst?

Jestliže na jedné straně něco získáváte, na druhé obvykle ztrácíte. U prodeje nemovitosti bez realitky získáte provozi, ovšem berete na sebe všechna riziky plynoucí ze špatných smluv, nutnost zajistit dostatek zájemců a správné určení ceny.

Právě neznalost trhu je prvním úskalím. Můžete navrhnout cenu, která bude značně pod průměrem, nebo naopak vysokou, která odradí veškeré zájemce. Zároveň počítejte s tím, že potencionální kupci či nájemníci si často budou chtít prohlédnost nemovitost o víkendu či večer, což vám ubere spoustu častu i možnost ničím nerušeného víkendu.

Při uskutečnění vlastního prodeje čekají další komplikace, jelikož můžete špatně vypsat kupní smlouvu, ačkoliv si stáhnete vzor na internetu. Proto je dobré alespoň v tomto kroku využít konzultace právníka. Výhodu máte při pronájmu, obchodní zákoník totiž obsahuje práva i povinnosti, jež jsou samozřejmě nadřazená i špatně sepsaným smlouvám.

„Pokud lidé využijí cesty bez realitky, budou si muset vyčlenit pro prodej nebo pronájem nemovitosti hodně času, který stráví s telefonováním a prohlídkami s možnými zájemci a to i během pracovní doby.  Dále si budou muset domluvit smluvní podmínky sami a zajistit právníka, který jim za 5, 10 ale i více tisíc korun vytvoří potřebný balíček smluv. My vysvětlujeme i věci, které ve smlouvě nejsou uvedené, ale vztahují se k prodeji nebo pronájmu nemovitostí a popisuje je občanský popřípadě obchodní zákoník. Můžete si opravit auto či software v počítači, ale v nemovitostech doporučuji jít k profíkům, přeci jen jde v případě nemovitostí o veliké peníze“ říká majitel pražské realitní kanceláře RE/MAX Express Jiří Holeček.

Stanovit ideální cenu pro vás i nájemce však můžete prostřednictvím laického průzkumu. Řekněme, že pronajímáte byt 2+1 na Praze 8 - vyhledáním podobných nabídek třeba na serveru www.bezrealitky.cz zjistíte, že nájmy bez poplatků se pohybují od 9 do 15 tisíc korun v závislosti na lokalitě a metráži bytu. Stejně tak lze využít i weby samotných realitek. Nezapomínejte, že se jedná o tabulkové ceny, skutečné mohou být o pár stovek korun nižší. Jestliže s pronájmem nemovitosti nespěcháte, stanovte vyšší cenu. Při malém zájmu můžete vždy operativně slevit, opačně to lze těžko.

Spálit se také můžete při výběru nájemníka, který bude nesolventní, nebo chce snížit cenu nabízené nemovitosti. V případě realitních kanceláří pomůže tuto situaci vyřešit exkluzivní smlouva, kterou však podepisujte pouze s kancelářemi s dobrou  referencí. Makléři tak dostanou více času k výběru toho nejvhodnějšího zájemce a nemusí soutěžit o provizi s dalšími realitními kancelářemi, které by mohly nemovitost  pronajmout rychleji, ale nekvalitně.

Když vsadíte na cestu bez realitky, zkuste ověřit nového nájemníka i prostřednictvím internetu, který obsahuje obrovské množství osobních dat. Při prohlídce požádejte zájemce mobilní telefon a e-mail, který zadejte do Googlu a budete překvapeni, kolik informací a souvislostí objevíte.

Co čeká realitní trh?

Mnoho majitelů nemovitostí netrpělivě čeká, kdy se opět obrátí trend a ceny půjdou nahoru. Kvůli nižšímu počtu schválených hypoték bank, není poptávka dostatečná k tomu, aby ceny vyhnala vzhůru. Podle Jiřího Holečka se přesto dá očekávat, že se ceny u některých typů nemovitostí vrátí nad úroveň před krizí. Nejvíce rozhodne jejich stav a poloha. Růst se dá očekávat i třeba u zatracovaných panelových bytů, které však mají rekonstruované jádro a zatepleným pláštěm. Stejně tak si Jiří Holeček dokáže představit návrat k cenám před krizí u nových rodinných domů, které jsou v místech s dobrou občanskou vybaveností.

Statistika: Raději bez realitky

Asi polovina lidí v ČR prodává nemovitost či hledá nájemníky bez realitních kanceláří. Nevede je k tomu ani tak vidina uspořených peněz, jako spíše špatná pověst realitních kanceláří. „Neseriózní realitní kanceláře však přirozenou cestou odejdou z podnikání, jakmile přijdou o klienty,“ tvrdí Jiří Holeček.

Jaké jsou vaše zkušenosti s realitními kancelářemi či pronájmem nemovitosti na vlastní pěst? Diskutujte pod článkem.

Další článek


 

celkem 61 komentářů

Nejnovější komentáře

To je až s podivem, jak úporně dokáže někdo dělat re...
Hans
17. 11. 2017, 20:29
Míša, to se nedá dopředu říct...Cena je podle veliko...
Linda
19. 7. 2017, 16:17
Prosím vás, vy s tou spolecnosti mate zkusenosti? ja...
Míša Špatná
19. 6. 2017, 22:03
Jj, super společnost :ú spolehlivá, ceny přijatelné,...
Filip
24. 5. 2017, 13:02
Kde jste si objednali revizi nemovisto, kterou jste ...
Zbyšek
15. 5. 2017, 11:26

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená